“AG-1” yüksek çözünürlükte görüntüledi: İnsanlık tarihinde keşfedilen en uzak objeler

04 Ocak 2019
Ceren Damar Şenel'in eşi Levent Şenel... (Fotoğraf: AA)

"AG - 1" insansız uzay aracımızın kaydettiği bu görüntüler arasında küçük bir yarışma yaptık. 

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dün yazmıştık: Yeni yılın ilk günlerinde insanlık camiası bir tarihi başarıya imza atmış,

Çin’in “Chang’e 4” adlı insansız uzay aracı, ayın karanlık yüzüne inen ilk araç olmuştu. Vakanüvisiniz hakir de Açık Gazete ekibi ile birlikte rekabete girmekte beis görmemiş, “AG - 1” insansız robot-aracını dünyanın karanlık yüzünde bir geziye çıkarmıştı.

Küresel karbon salımında halen dünya birincisi olan Çin bu başarıyı imzalarken, atmosferi kirletmede dünya ikincisi olan ABD durur mu? Onlar da aynı günlerde New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay misyonunda muazzam bir başarıya imza atmış, insansız uzay aracıyla insanlığın keşfettiği en uzak objeyi görüntülemişti. Açık Gazete’nin insansız uzay aracı "AG - 1" burada da rekabetten kaçmadı tabii ve insanlığa en uzak mesafedeki obje-vakaları sizler için yakaladı.

İşte en uzak mesafe objelerinden birkaçı:

Akdeniz’de 1 yılda 2 bin 262 sığınmacı öldü: Her gün en az 6 ölü göçmen.

Suriye’nin İdlib-Hama kırsalında El Kaide bağlantılı HTŞ (Heyet Tahrir Şam) ile Türkiye destekli ÖSO/UKC (Özgür Suriye Ordusu/Ulusal Kurtuluş Cephesi) arasında 3 gündür süregiden çatışmalarda 97 insan öldü. Her gün en az 32 ölü heyet/cephe/ordu mensubu.

Afrika ülkelerinden Mali’nin merkez bölgesinde Dogon çiftçi kabilesine mensup silahlı kişiler, Fulani göçebe kabilesine mensup 37 sivili öldürdü. Saatte en az 1 buçuk ölü Fulani.

Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk fakültesinde bitirme tezinin danışmanlığını yapan araştırma görevlisi 27 yaşındaki Ceren Damar Şenel'i, kendisini sınavda kopya çekerken yakalayıp tutanak tuttuğu için 18 kez bıçaklayan, ardından tabancayla vurarak öldüren Hasan İ. Hikmet “Geçmem için kopya çekmem gerekiyordu. Tutanağı geri almayınca kendimi kaybettim” dedi.

Aynı üniversitede hukuk fakültesinde öğrenim gören M.B. adlı öğrenci, hunhar cinayeti sosyal medya hesabından şöyle göklere çıkardı: “Bu örnek hareket umarım sınavlarımıza yansır. Herkese iyi çalışmalar.”

Antalya’da bir parkta pompalı tüfekle etrafa rastgele ateş eden genç adam, polislerin uzun sürede kendisini ikna etmesi üzerine teslim oldu. Gözaltına alınırken polislere: “Keşke herkes beni anlayabilseydi” dedi. Ve ekledi: “Kafamı eğmeyin, benim kafam dik durur.”

TİHV (Türkiye İnsan Hakları Vakfı), son 3,5 yılda en az 351 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Yani, 3,5 günde bir, haftada en az 2 gün sokağa çıkma yasağı ile bir rekor kırıldığı tespit edildi.

"AG - 1" insansız uzay aracımızın kaydettiği bu görüntüler arasında küçük bir yarışma yaptık. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi cinayeti faili ile bu cinayeti öven öğrenciyi geleceğin hakim, savcı ya da avukatlarını cinayet davaları ile erken yaşta haşır neşir olmalarını göz önüne alarak, insanlığın keşfettiği en uzak insanlık yıldızları olmaya aday gösteriyoruz.

 

"AG -1" kontrol ve kumanda amiri Vakanüvis ÖM