19.06.2018 FSD8: Çingenenin dansı

19 Haziran 2018

 

İşte yine 2. programımızdaki listeye geri döndük, anahtar kelimelerimiz yine benzer: çingeneler, sirk müziği, Balkanlar, akordiyonlar, ska ritmleri ve dans… Klezmer müziğinin olmazsa olmazları; kemanlar ve klarnetler… Bu hafta dinlediğiniz müzikle yerinizde duramadığınıza eminiz.

Titreşimi frekansından yüksek program Flanörün Seyir Defteri’nde bu hafta, Doğu Avrupa’da şekillenen Klezmer müziği, Romanya’dan ezgiler, Gyspy Rock, polka ve ska ritmleri; Polonya’dan, Ukrayna’dan, hatta Türkiye’deki müzikal geleneklerden etkilenmiş örnekler dinliyorsunuz.

Gypsy punk bandosu Luminescent Orchestrii, bize Balkanların esintisini getiriyorlar. Kendilierini ‘The One and Only Death Blues Funeral Thrash Orchestra’ olarak tanımlayan The Dead Brothers ise bize çok tanıdık gelen ezgileri bizimle paylaşıyorlar.

1997 Fransa-Romanya ortak yapımı Gadjo Dilo filminden söz ediyoruz bir ara… Filmde, çingenelerin arasında efsanevi bir şarkıcının izini süren Fransız gencinin, kendisine çok farklı gelen o atmosferde tanık olduklarından dem vuruyoruz.   

Mutlulukla ilgili olan anketimiz sürüyor. Gönderdiğiniz ses kayıtları arasından seçtiğimiz sesli mesajları yayımlamaya geçtiğimiz hafta başlamıştık, bu hafta da devam ediyoruz. Hem programda, hem de sosyal medya hesaplarımızda duyurduğumuz gibi, kaydedeceğiniz sesli mesajları, mail adresimize ([email protected]) göndermenizi rica ediyoruz.

Bu haftaki programın kaydını buradan dinleyebilirsiniz:

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Diego's Umbrella
Old Vienna
Edjka
3:34
Oi Va Voi
Dusty Road
Travelling the Face of the Globe
3:17
Jack the Ripper
I Was Born A Cancer
Ladies First
3:15
Happy Camper, Pien Feith
A Single Life
A Single Life
3:00
DeVotchKa
Head Honcho
A Mad and Faithful Telling
3:45
Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra
Djelem Djelem
Imbarca
4:52
Mano Solo, Mathew Ollivier
Allo Paris
La Marmaille Nue
2:45
Emilie Gassin
Curiosity Killed the Cat
Curiosity
3:33
Jason Webley
Icarus
Only Just Beginning
3:55
Luminescent Orchestrii
Jarba
Neptune's Daughter
4:05
Jil is Lucky
The Wanderer
Jil is Lucky (Kenzo Flower Release + Radio Edit)
3:40
The Dead Brothers
Never Sang the Blues
Flammend' Herz
2:00