Akkuyu Temel Atma Töreninden Sonra Sinop

12 Nisan 2018

Sinop Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Kayhan Konukçu ile 22 Nisan'da yapmayı planladıkları ve her yıl yapılması artık bir gelenek halini alan Nükleer Karşıtı Mitingi konuştuk.

12 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Sinop uzun yıl’ta devam eden bir naif sahil temizliği var, Yapılacak Nükleere Hayır mitingi var ve Akkuyu’nun Sinop’taki etkisini konuşacağız. Konukçu yayınımızda: Öncelikle sahil temizliğini anlatıyor: Kirletenlere inat yaşasın hayat diyoruz. 26 Nisan Çernobil’in patlamasının yıldönümü, yanısıra Fukuşima’dan bir görgü tanığımız olacak. Öncesinde 22 Nisan’da da yıllardır yaptığımız gibi bir doğa ve yaşam mücadelesinin içindekilerle birlikte olacağız.

Yerel medyalar ve ulusal basına haber veriyoruz ama basının ilgisini kavga gürültü olmadan çekmek zor. Bu bağlamda bir süreklilik sağlamak için çöp toplama, sergi açma gibi etkinlikler de yapıyoruz.

Akkuyu'da temel atma töreni yapılırken dostlarımız açıklama yaparken yanlarında olmak için Ankaradaydık. OHAL koşullarında özellikle birlikte olmak daha zor. bu bir tek günlük mücadele değil. Yerel halka neler olacağını anlatmak çok önemli. Bizler ses çıkarmaya çalışıyoruz. Medya bize yer vermiyor ama sosyal medyayı kullanıyoruz. Yılmamak gerek

Sinop’ta gerçekleşen halksız halkın katılımı toplantısı için şehre başka şehirlerden otobüsle “halk” getirildi.  3 polis barikatı vardı biz de giremeyince suç duyurusunda bulunmak istedik. Gittikçe kalabalıklaştık. Toplantının yapıldığı yetin önünden başlayarak bir çöp toplama eylemi yaptık, dikkat çekmek için. 22 Nisan’da da taleplerimizi haykıracağız. Sinop, Hamsilos Tabiat Parkını barındırıyor. Burada balıkların yaşam alanı var, yok olma ihtimali var. Ağaç katliamı yapıldı bile.

Yeşil Bülten'i güzel haberlerle bitireceğiz: Sapanca’daki köylüler bir hukuk Zafer kazandı, Kaynarca Güven Köyü’ndeki tarım arazisine yapılması planlanan organize sanayi bölgesi ÇED Raporu iptal edildi. Karar davul zurnayla kutlandı.

Rize’de Pazar’da havalimanı dolgusu için açılan taş ocaklarının ÇED Gerekli Değildir kararı iptal edildi.