21. Yüzyılın Katliamına Karşı İnsanlık Örgütünden Tek Sayfalık Bildiri

21 Şubat 2018

Dünyanın en berbat durumdaki ülkelerinden Suriye'nin başkenti Şam'ın banliyösü olan ve isyancıları barındırdığı için uzun yıllardır rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta şu satırların yazıldığı anda bir yeryüzü cehennemi halinde. 21 Şubat tarihli Açık Gazete'de bu korkunç duruma dair haberlere yer vermek zorundaydık.

21 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Orada tam şu anda çoluk-çocuk, kadın-erkek her gün düzinelerce sivil doğranıyor. Bombalanan hastanelerde mahvolan çocukların imdadına koşmak için yırtınan bir doktor da çaresiz, "katliam tarihçiliği" yapmak zorunda kalıyor:
   
    "1980'lerin katliamı Irak'ta Halepçe, Lübnan'da Sabra ve Şatila idiyse, 1990'ların katliamı da Srebrenica idiyse eğer" diyor bu "adsız" doktor, "O zaman Doğu Guta'da olup bitenler de bu yüzyılın katliamı...

    ... Bu, şu anda, şimdi oluyor!"
   
Sözlerini şöyle bağlıyor doktor:
   
    "Az önce bir çocuk getirdiler bana. Yüzü mosmordu ve binbir zorlukla nefes alıyordu, çünkü ağzı burnu kumla dolmuştu. Kumları ellerimle boşalttım. Bizim bu yaptıklarımıza tıp ders kitaplarında rastlayacağınızı sanmıyorum. Yani, kumlu akciğerlerle nefes alan yaralı bir çocuğun tedavisi bahsine. Bir yaşında bi çocuk, enkazdan çıkarmışlar, kumla nefes alıp veriyor, ve onun kim olduğunu dahi bilmiyorsun....Savaş mı bu? Yok canım, ne savaşı? Buna katliam denir." Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/feb/20/its-not-a-war-its-a-massacre-scores-killed-in-syrian-enclave-eastern-ghouta

Suriye (iç) savaşında bitmek tükenmek bilmeyen o korkunç 7 yılın sonuna gelinirken, paramparça edilmiş, yanmış yakılmış, unufak edilmiş o yarım milyon insanın yok edilmesine, yerinden-yurdundan olmuş, sersefil bir şekilde dünyanın dört bir yanına dağılmış 6 milyon insan eklenirken, uluslararası hukukta net olarak tanımlanmış ve yasaklanmış savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar çekirdek çitlenirmiş rahatlığında işlenirken, bu akıl almaz barbarlık gösterisi ile dünyada kim ilgileniyor dersiniz? Lûtfedip bu konuyu kapsama -- kapsamak da nesi, sadece gözünün ucuyla "görme"-- zahmetine katlanan medya organlarının sayısının varla yok arasında bir yerde olması karşısında insan bir kez daha derin bir şaşkınlığa kapılıyor -- şaşırma yetisini hâlâ kaybetmemiş olmasına bir kez daha şaşırarak. Gazeteler ve tv ekranları, hiçbir şey söylemeyen, hiçbir şey yazmayan ve fakat mütemadiyen konuşan, mütemadiyen yazan kellelelerle lebalep dolu.

Ne denir?

Dünyada insanlığın tümünü temsil eden, onun haklarını tümüyle korumayı amaç edinen tek örgüt olan Birleşmiş Milletler, çocukları temsil eden organı UNICEF'in ağzından tek sayfalık bir bildiride şu 10 madde ile öfkesini dünyaya haykırmış:

İşte insanlığa hitaben kaleme alınmış BM bildirisi ve onun 10 maddesi.

1) "........................................................................................................................................"
2) "........................................................................................................................................"
3  "........................................................................................................................................"
4) "........................................................................................................................................"
5) "........................................................................................................................................"
6) "........................................................................................................................................"
7) "........................................................................................................................................"
8) "........................................................................................................................................"
9) "........................................................................................................................................"

10) "......................................................................................................................................"

 
Ha, unutmadan. Bir de dipnotu var sonunda:

 
(*) "Öldürülen çocuklara, onların annelerine, babalarına ve sevdiklerine haklarını teslim edecek tek bir kelimemiz bile kalmadı."
 

Bizimse bir kelimemiz var ama: Öfff!

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Massive Attack
A Prayer For England
Miriam Makeba
Malcolm X
Gruppa Krovi
Kino
Kategori:
Etiket: