Açık Gazete:10 Kasım 2017

10 Kasım 2017

Açık Gazete'nin 10 Kasım tarihli  programında, Atatürk'ün kendi sesinden "demokrasi"nin önemini vurguladığı o kısa ve önemli konuşmasını dinledik.

10 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın son Açık Gazete'sinin girişini fezadan haberleri aktararak yaptık. Çin'in düşmesi  ve fırlatılması beklenen uzay araçları, Türkiye'nin milli uydular için yaptığı uluslarası girişimler ve sönüp sönüp yanan zombi yıldızlar bu haberlerimizden bazılarıydı. Suudi Arabistan'ın devam etmekte olan yolsuzluk operasyonları, Lübnan'daki vatandaşlarına dönün çağırısı, İsrail'in 100 uçakla yaptığı tatbikatın düşündürdükleri ve Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşan rejim güçlerinin, ülkede örgütün elinde kalan son şehir Elbu Kemal'i de geri aldıktan sonra ilan ettiği zaferi değindiğimiz haberlerin yeryüzü ile alakalı olanlarıydı.

Türkiye'de ise, Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde eylem yasağına karşı açıklama yapmak isterken gözaltına alınan İHD Genel Başkanı Türkdoğan ve hak savunucuları serbest bırakılması ve : OHAL sürecinde yaşanan savunma hakkı ihlallerini bianet’e değerlendiren avukat Veysel Ok'un görüşleriyle, Hasan Cemal'in T24 internet sitesinde yayınlanan "Reza Zarrab hayaleti, bir heyula gibi dolaşıyor Saray'ın üzerinde..." başlıklı yazısı üzerine konuşabilme fırsatı bulduk.

Sezin Öney ile Seyyare köşemizde, 10 Kasım ve laiklik kavramının son yansımalarını konuştuk. 

BBC'de 47 yıl sonra yeniden yayınlanan Atatürk belgeselinin bağlantısı da burada.

Alp Ulagay ile Spor köşemizde ise, Basketbol Milli Takımı eski antrenörlerinden Mehmet Baturalp'ın vefat haberini, Futbol milli takımındaki gelişmeleri ve Cennet Belgelerinde isimleri geçen spor adamları üzerinden Türkiye'nin Futbol sektörünün vergilendirme durumunu konuşma fırsatı bulduk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Tom Wasinger
Pawnee
Miriam Makeba
Pata
Miriam Makeba
Saduva