"Meclis Notere Dönüşürken": Son Torba Yasadan Doğanın Payına Düşen

19 Ekim 2017

Yeşil Bülten'de bugün, torba yasayla meclisten geçmesi için çalışılan 60'tan fazla kanun tasarısının getireceği olası değişiklikleri konuştuk. HDP Milletvekili Garo Paylan ve 350 Ankara ekibinden Önder Algedik telefonla yayınımıza bağlandılar.

19 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Yeşil Bülten podcast servisi: iTunes / RSS

Yeşil Bülten'de bugün, torba yasayla meclisten geçmesi için çalışılan 60'tan fazla kanun tasarısının getireceği olası değişiklikleri konuştuk. Yasayla göz koyulan alanların sınırı belirsiz. 

Madencilik, ÇED, Ormancılık kanunları değişiken tüm hayat alanlarına karşı topyekün bir saldırı olduğu göze çarpanlardan. Yasayla bir nebze korunan doğa alanlarının üzerindeki son koruma örtüsü de kalkıyor. 

HDP Milletvekili Garo Paylan "AKP'li milletvekilleri komisyon toplantısında karşı çıktığımız konular için bizi desteklediklerini söylüyorlar ama açıktan karşı çıkmaları imkansız, bunu yapamıyorlar" örneğiyle konunun mecliste yankılanışını aktarırken, durum meclisteki sonsuz 'savaşı da' örnekliyor. 350 Ankara ekibinden Önder Algedik ise, mera ve zeytinlik yasa tasarısının meclisten geçirilmeye çalışılırken oluşan kamuoyu baskısının verdiği iyi sonucu hatırlatıyor: "Yapmamız gereken çaresizlik ve şikâyet etmek değil, hareket edip yine milletvekillerini aramak olmalı."