Açık Gazete: 18 Ağustos 2017

18 Ağustos 2017

Haftanın son gününde Açık Gazete'ye, günün en önemli haberini, İspanya'da Katalunya'nın "başkenti" Barcelona'da kamyonetle yapılan ve IŞİD'in üstlendiği terör saldırısını konuşarak başladık.

18 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saat: İspanya'da Katalunya'nın "başkenti" Barcelona'da kamyonetle ölümcül terör saldırısı ve bunu IŞİD'in üstlenmesi, yine Katalunya'da Cambrils'de son dakikada önlenen terör saldırısı, Avrupa'da araçlarla düzenlenen saldırıların yakın tarihçesi, saldırıya dünyadan tepkiler, Trump'ın Müslümanların toplu idamı yolundaki iğrenç şehir efsanesini, yani ırkçı şiddeti dolaylı yoldan öven tuhaf tweetleri (bkz.: "Günün Sözü"), Cumhuriyetçilerin araçla yapılan terör saldırılarını dolaylı yoldan aklayacak tuhaf kanun teklifleri, ABD aşırı sağ'ın ardındaki %1'in, yani mülti milyarderlerin gölgesi, Trump'ın azline ya da istifasına doğru artan alametler; dünya savaşına doğru artan alametler: Afganistan'da, Irak'ta, Suriye'de dehşet ve şiddet konuşuldu.

İkinci yarım saat: İzmir Çiğli'de anaokulu servis aracında unutularak ölen 3 yaşındaki çocuk, servis şoförünün eşinin başında bulunduğu okulun yetkililerinin söyledikleri yalanlar, Türkiye'de okul servisi şoför ve yöneticilerinin diğer adlî vakalarının yakın tarihçesi, ayrıca Filipinler'in seçilmiş diktatörü Duterte'nin insan hakları savunucularına "katli vaciptir" fermanı, her gün an az 32 "uyuşturucu şahıs"ına "katli vaciptir" demesi üzerinde konuşuldu. Ayrıca, süregelen sıcak dalgası içinde başta Portekiz, Yunanistan, Korsika ve Dersim olmak üzere hızla yayılan ve durdurulamayan orman yangınları, başta Sierra Leone ve Asya'da Nepal ve Hindistan olmak üzere dünyada yayılan sel felaketleri, denizlerden toplanan göçmenler konuşuldu.

Sezin Öney'le "Seyyare'de": İspanya'daki terör saldırılarından kalkarak özerk Katalunya bölgesinde ve başka ülkelerde alınan-alınamayan-alınmayan güvenlik önlemleri, Suruç, Ankara Gar Meydanı, Atatürk Hava Limanı, Reina vb. saldırıları, günümüzde IŞİD sanıklarının davalarına bakış açıları üzerinde duruldu.

Alp Ulagay'la "Spor"da, Avrupa futbol kupalarında Türkiye takımlarının (FB, GS) zayıf rakipler karşısında aldığı başarısız sonuçlar, seyircisiz oynanan futbol maçlarının anlamı, stadyumlarda alınan-alınamayan-alınmayan güvenlik önlemleri ve bir de, NBA yıldızlarının ABD'de Trump'a ve ırkçılığa karşı söylemleri ele alındı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Ezio Bosso
Who Cares About The Bluebird Sing
Peter Gabriel
"Biko" (Apartheid karşıtı barışçı aktivistin terör kanunu uyarınca tutuklanışının 40. yıldönümü)
Elvis Presley
"Surrender" ("Kral"ın ölümünün 40. yıldönümü)
Elvis Presley
"In the Ghetto" ("Kral"ın ölümünün 40. yıldönümü)