Adalet Yürüyüşü'nden İzlenimler ve Kemal Kılıçdaroğlu ile Mülakat

07 Temmuz 2017
Nar Photos / Tolga Sezgin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde "Herkes İçin Adalet" diyerek 15 Haziran'da Ankara'dan İstanbul'a doğru başlayan ve her geçen gün artan çok geniş bir kitlenin katılımıyla devam eden Adalet Yürüyüşü 23. gününde. Açık Gazete'de bu sabah, Adalet Yürüyüşü'ne katılan Ömer Madra ile telefon bağlantısı kurduk. Ömer Madra'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı kısa mülakatı yayınladık ve yürüyüşe dair haberleri derledik. Kılıçdaroğlu şöyle dedi: "Toplumun üzerindeki korku elbisesini kaldırmak, toplumu umutandırmak gerekiyordu. Cesaret de umut da bulaşıcıdır."

07 Temmuz 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

7 Temmuz 2017, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile mülakat:

"Cesaret de umut da bulaşıcıdır."

Kemal Kılıçdaroğlu: Gerçekten de umut çok önemli bir kavram, biz umutsuz yaşayamayız, umutsuz dünyaya bakamayız ama maalesef 15 Temmuz darbesinden sonra toplumun üzerine bir korku elbisesi giydirilmişti. Bu elbiseyi çıkartmak gerekiyordu, toplumu umutlandırmak gerekiyordu, birlikte yaşama irademizi daha güçlü bir sesle seslendirmek gerekiyordu, üniversitelerin konuşması gerekiyor, yargının bağımsız olması gerekiyor, bütün bu mücadeleleri yaparken birisinin öncülük etmesi gerekiyordu. Bu öncülük hasbelkader bana düştü ve ben Güven Park’ta başlattığım bu yolculuğu bugün İstanbul sınırlarına girerek sürdüreceğim, 9’unda da bitireceğiz. Cesaret de bulaşıcıdır doğru, umut da bulaşıcıdır. Eğer ben umutluysam konuştuğum insan da umuda kapılacaktır. Ben cesursam, cesaretle davranıyorsam yanımdaki arkadaşım da cesaretle yoluna devam edecektir. O açıdan umudu ve cesareti büyütmek zorundayız, bunun mücadelesini veriyorum.

Ömer Madra: Çok teşekkür ederim, bu dar zamanda bir kısa soru daha: Halk tarihçisi Howard Zinn de ustalıkla şöyle tanımlıyor “Zor zamanlarda ümitvar olmanın sadece aptalca romantik davranmak anlamına geldiğini sanırlar, asla öyle değildir. Bu ümitvarlık, umut, insanlık tarihinin yalnızca zalimlik tarihinden ibaret olmadığına, aynı zamanda merhamet, özveri, cesaret ve iyilik tarihi olduğuna dair sayısız örnekten gelir. Bu karmaşık tarih içinde neye ağırlık vermeyi amaçlıyorsak hayatımızı da işte o belirleyecektir.” Bana da sizin öncülük ettiğiniz hareket böyle gibi görünüyor, ne dersiniz?

Kemal Kılıçdaroğlu:  Son derece doğru bir gözlem, doğru bir analiz, doğru bir tahlil. Ben de şunu söylemiştim, her firavunun bir Musa’sı vardır; firavun zulm eder, karamsardır, karanlık bir atmosfer yaratır toplumuna, hatta toplumunu konuşturmaz ama Musa doğru yoldadır, adaleti arar. Dolayısıyla her firavunun bir Musa’sı vardır, yani her olumsuzluğun bir umudu vardır ve o umudu emin olun hep birlikte yaşatmak zorundayız. Ben de yaşatacağım, siz de yaşatacaksınız umudu, emin olun hep birlikte yaşatmak zorundayız umudu. Ben de yaşatacağım, siz de yaşatacaksınız, bizleri izleyenler, dinleyenler de yaşatmak zorundadırlar. Kendi ülkemizi seviyoruz, insanlarımızla beraber yaşamak istiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz, farklı düşüncelerimiz olsa bile uygar insanlar gibi oturup bir masanın etrafında konuşmak, tartışmak istiyoruz; bunun yolu umuttan geçiyor ve cesaretten geçiyor. Baskıyı yıkacağız, umudu yeşerteceğiz ve umudu büyüteceğiz. 

Kılıçdaroğlu ile mülakatın ve genel bir değerlendirmenin ardından Ömer Madra yürüyüşten izlenimlerini aktardı.

Fotoğraf: Nar Photos (Tolga Sezgin)

Programı kapatırken Ömer Madra'ya birkez daha bağlandık. 

 

Bu sabah (7 Temmuz 2017) Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı basın açıklamasının ses kaydını da buradan dinleyebilirsiniz: