Fark Yaratan Radyo: Açık Radyo

05 Şubat 2016

Sabancı Vakfı, Fark Yaratanlar Programı ile Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak insanlarda farkındalık yaratmak, daha duyarlı ve aktif vatandaş olmalarını teşvik ederek ilham vermeyi amaçlıyor. Fark Yaratanlar, her sene bağımsız bir Danışma Kurulu tarafından seçiliyor.

Açık Radyo'muzun da "Fark Yaratan" seçildiğini memnuniyetle bildirmek istiyoruz. 

Sabancı Vakfı'nın Açık Radyo ile ilgili hazırladığı video aşağıda: 

Sabancı Vakfı'nın Açık Radyo'yu bir "Fark Yaratan" olarak seçme nedeni ise şöyle:

" Alternatif hikayelere ve düşüncelere Açık Radyo

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan Fark Yaratanlar Programı’nın yedinci sezonunun sekizinci Fark Yaratan’ı Açık Radyo oldu.

Yazar ve radyo programcısı Ömer Madra, 20 yıl önce 92 ortak ile beraber Açık Radyo’yu kurdu. Açık Radyo, toplumsal eşitsizlikler, özgürlük, demokrasi, kadın erkek eşitliği, çevre kirliliği konularında farkındalık yaratmaya ve insanları bilgilendirmeyi amaçlıyor. Açık Radyo kurulduğundan bu yana “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo” parolasıyla yayın hayatına devam ediyor. 

Açık Radyo adından da anlaşılacağı üzere anlatacak toplumsal bir derdi olan herkese kapılarını açıyor. Açık Radyo’da bugüne kadar 21 farklı ülkeden 1090 programcı 1000’in üzerinde programa imza attı. 20 bin farklı konuk Açık Radyo mikrofonlarına kendi düşüncelerini ifade etti.

Ömer Madra ve 92 ortak tarafından kurulan Açık Radyo bugüne kadar toplumsal hayatta farkındalık yaratmak ve sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla yüz binlerce kişiye ulaştı. Binlerce hikaye ve düşüncenin duyulmasına yardımcı oldu. Sessizlerin ve alternatif tüm seslerin duyulmasına imkân sağlayarak sivil toplum alanında kocaman bir fark yarattı."