Demirtaş: Bizi Saymak Biraz Uzun Sürüyor, 6 Milyon Kişi Bir Hücrede Kalıyoruz

Bağlı olduğu dosyalar: 
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi
Demokrasi Yazıları

Demirtaş: Bizi Saymak Biraz Uzun Sürüyor, 6 Milyon Kişi Bir Hücrede Kalıyoruz

26 Mayıs 2018

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Twitter'dan paylaştığı mesajlarına bugün "Herkese günaydın. Umudun büyüdüğü bir dün diliyorum" diye başladı. 

Kaynak: Bianet (26 Mayıs 2018)

Cezaevi üzerinden geçen uçağın yolcularına, cezaevi inşaatındaki işçilere, yan hücrelerdeki mahpuslara yönelik seçim çalışmalarını anlattı. Bugünkü mitinginde de Aynı odada kaldığı Abdullah Zeydan’a barışın, eşitliğin, kardeşliğin güzelliğini bir kez daha anlatacağını ifade etti.

Yüksek Seçim Kuruluna'da "Acaba devletin cezaevi imkanlarını kullanmak suretiyle yaptığım bu propaganda, seçim kanunlarına aykırı mıdır sevgili YSK?" diye seslendi.

"Cezaevindeyim ama yüreğim sizinle"

Seçim kampanyasını yürüten partililere ve gönüllülere Edirne F Tipi Cezaevi'nden seslenen Demirtaş, "Bugünü sakın boş geçirmeyin. Bir oy HDP'ye, 1 oy Demirtaş'a diyerek çalışmalara destek olun lütfen. Ben cezaevindeyim ama yüreğim sizinle" ifadelerini kullandı. 

Sözlerine "Ayrım yapmadan, herkese barış ve kardeşlik mesajı verin" diye devam eden Demirtaş ekledi: "Barışmayı başaracağız, dolardaki yükselişi de enflasyonu da işsizliği de yeneceğiz.

"Kamplaşma ve kutuplaşmaya asla prim vermeyin. İyiliği ve güzelliği her yere götürün lütfen. Hepinize başarılar, kolaylıklar diliyorum".

Selahattin Demirtaş
✔@hdpdemirtas

Ayrım yapmadan, herkese barış ve kardeşlik mesajı verin. Barışmayı başaracağız, dolardaki yükselişi de enflasyonu da işsizliği de yeneceğiz. Kamplaşma ve kutuplaşmaya asla prim vermeyin. İyiliği ve güzelliği her yere götürün lütfen. Hepinize başarılar, kolaylıklar diliyorum.

08:03 - 26 May 2018

Yüksekdağ'a: İki ketılın sesi var

 

Demirtaş ayrıca, dün artık kendisinin de bir ketılı olduğunu duyuran HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a da bir mesaj yolladı. "Hoş geldin sevgili eşbaşkanım" diyen Demirtaş, "Bir ketılın nesi var iki ketılın sesi var. Ketılına kuvvet diyorum. Kandıra'ya selam ve sevgiyle..." diye de ekledi.

Selahattin Demirtaş
✔@hdpdemirtas

Hoş geldin sevgili eşbaşkanım. Bir ketılın nesi var iki ketılın sesi var. Ketılına kuvvet diyorum. Kandıra’ya selam ve sevgiyle... https://twitter.com/FigenYuksekdag/status/1000014178718048257 

10:37 - 26 May 2018

 

HDP eski Eş Genel başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabının avukatları ve parti yöneticileri aracılığıyla aktifleştirilmesinin ardından atılan tweetler nedeniyle cezaevinde Demirtaş’ın tutulduğu odada arama yapılmıştı.

Demirtaş  bu duruma dair paylaşımlarında "Odada twit bulunamadı doğal olarak. Çay için kettle vardı sadece, ondan da twit atılamayacağına kanaat getirildi" demişti.

"Devletin cezaevi imlanlarını kullanarak yaptığım propoganda diğer adaylara haksızlık mı?"

Demirtaş mesajlarına şöyle devam etti:

"Bugün bir uçak geçti üstümüzden. El salladım. Yolcular da pencerelere toplaşıp ‘Aaa! Demirtaş’ deyip bana el salladılar. Ben de bağırarak, ‘Seçilirsem çiftçilerin kullandığı mazottan tek kuruş vergi almayacağız’ dedim.

"Acaba devletin cezaevi imkanlarını kullanmak suretiyle yaptığım bu propaganda, seçim kanunlarına aykırı mıdır sevgili YSK? Diğer adaylara haksızlık olmuş mudur? Ne de olsa adalet konusunda çok duyarlısınız (!)

"Edirne'ye cezaevi değil, daha fazla okul yapacağız"

"Bitişiğimizde yeni bir cezaevi yapılıyor. İnşaattaki işçilere seslendim ‘Seçilirsem güvencesiz, kaçak, taşeron işçiliği tümden kaldıracağız. İş cinayetleri olmayacak, çalışma süreleri kısaltılacak. Asgari ücret 3.000 TL olacak. Emekçinin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz’ dedim.

"‘Edirne’ye cezaevi değil daha fazla okul ve hastane yapacağız’ diye devam ettim. Duydular mı bilmiyorum ama inşaat sesleri bir süre durdu. Dünya bir dakikalığına güzelleşti.

"İftar için yan hücredeki arkadaşlara elma attık. Önce gökten 3 elma düştü sandılar. “Yok yok, biz attık” diye seslendim. “Seçilirsem yargı bağımsız, adil ve tarafsız olacak. Tek bir masum yurttaşımız bile cezaevine girmeyecek, hasta tutsaklar derhal serbest bırakılacak” dedim.

"Seçilmem için dua ettiler, "Allah kabul etsin" dedim. O sırada sayım için geldiler. Bizi saymak biraz uzun sürüyor. 6 milyon kişi bir hücrede kalıyoruz.

"Sevgili günlük. Bugünkü seçim çalışmalarımı tamamlamak üzere birazdan mitinge katılacağım. Mitingimin tek izleyeni Abdullah Bey, aşırı yüklenmeden kısa devre yapacak diye kaygılıyım:)

"Ama olsun. Yine de bugünkü mitingde barışın, eşitliğin, kardeşliğin güzelliğini bir kez daha anlatacağım. Bıkmadan usanmadan anlatacağım, ta ki barış gerçekleşene kadar. Abdullah’a hep söylüyorum, "Sen yanmasan, sen yanmasan, sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa" :)"

Kategori: