AP Türkiye Raportörü Piri'den Seçim Açıklaması

Bağlı olduğu dosyalar: 
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi

AP Türkiye Raportörü Piri'den Seçim Açıklaması

26 Haziran 2018

Seçim sonuçlarıyla ilgili Avrupa'dan ilk açıklama AP'nin Türkiye raportörü Kati Piri'den geldi. Piri, twitter'dan yaptığı açıklamalarda OHAL koşullarına vurgu yaptı, "AB ile uyuşmayan bir sistemin önündeki tek engel kalktı" dedi.

Bianet (25 Haziran 2018)

24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına dair Avrupa'dan ilk açıklama AP Türkiye Raportörü Kati Piri'den geldi. Dün gece boyunca seçimlerin adil şartlarda gelişmediğine vurgu yapan Piri'nin sabah attığı ilk tweet şu oldu: 

"Bu sabah düşüncelerim Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Taner Kılıç ve adil olmayan bir şekilde Türkiye'de tutuklu bulunan diğer binlerce insanla birlikte. Onlar için bir şey değişecek mi?"

Kati Piri
✔@KatiPiri

My thoughts are this morning with Osman Kavala, @hdpdemirtas, Taner Kilic, and thousands of others unjustly imprisoned in #Turkey. Will anything change for them?

08:59 - 25 Haz 2018

893
577 kişi bunun hakkında konuşuyor

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

Akşam twitter'dan yaptığı açıklamada "OHAL altında, medyanın yanlı yayınları ve adil olmayan bir kampanya süreci ile beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmayı başardı" ifadelerini kullanan Piri şöyle devam etti: 

"Erken sonuçlar Türkiye'de siyasi muhalefetin esnek olduğunu göstermektedir. Bu, Türkiye'de hala demokratik değişim için güçlü bir temel olduğu anlamına geliyor. AB'nin bunu dikkate alması gerekiyor. Erdoğan tek muhatap değil.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olağanüstü hali kaldırmak ve hukukun üstünlüğü konusundaki seçim vaatlerini tutup tutmayacağına bakalım. Cezaevlerindeki binlerce insan adil bir yargılama için bekliyor.

"HDP her şeye rağmen barajı aştı"

"Bu planlanmamış erken seçime rağmen, muhalefet kendini organize etmeyi başardı ve milyonlarca insanın katıldığı mitingler yaptı. Parlamento daha çok temsilcili olacak ancak AKP-MHP büyük çoğunluğu koruyor.

"Cumhurbaşkanı adayı ve hapiste 10 milletvekili ile 4 bin aktivistinin tutuklandığı, bir çok belediye başkanının görevden aldığı, Güneydoğu'da oy sandıklarının taşındığı bir seçimde HDP yüzde 10'luk seçim barajını geçmeyi başardı.

"AB ile uyumsuz bir sistem"

"Son derece demokratik olmayan bir başkanlık sisteminin başlatılması için son engel artık kaldırıldı. AB üyelik müzakereleri ile kesinlikle uyumsuz olan bir sistem"