Şermin Alyanak

06 Mayıs 2009
Eski bir İstanbullu olarak İstanbul'un serçe saraylarını ve güvercinliklerini, Cihat Burak'ın Kuş Köşklerini bilince, bir tasarımcı olarak yeni çözümler aramanın, bunları seri olarak üretmenin çevreye küçük de olsa bir katkı olabileceğine inandığımdan öğrencilerimizle beraber bir çalışma yapmaya
05 Ekim 2004
Kadınların beklentileri ve tercihleri, otomobilin ekonomik, çevre dostu ve kullanışlı olması olarak öne çıkıyormuş, pembe olması değilmiş. Böyle bir araba tasarlandı, üretilebilir olmasına rağmen maalesef bir süre daha üretime girmeyeceği kesin.
16 Ağustos 2004
Tasarım insanı özgür kılar. Bir nesne yaşamımızı kolaylaştırabilir ve yeni olanaklar sağlar. Bir nesnenin yaşamın içindeki kişisel durumumuza göre kesin etkileri olabilir, bazıları kolumuzun uzantısıdır, bazıları da bizi gülümsetebilir.
08 Ağustos 2004
'Ben yeni biçimler keşfetmeye uğraşmıyorum. Eğer bazı biçimler uzun süredir kullanışlılıklarını kanıtlamışlarsa niye yeni bir şey tasarlayayım. Bir vazo benim için yuvarlak gövdesi ve dar ağzı olan vazodur. Yüzyıllardır bu şekilde yapılmışlar, ve doğru bir nedenle.
24 Temmuz 2004
'Bu gerçekçiliğin indirgenmiş, nahif bir şekli. Doğayı taklit etmek gibi bir isteğim olmadı hiç, ama doğa benim için her zaman temel esin kaynağı oldu.
15 Haziran 2004
"Yeni doğan oğluma kumaş kırpıklarından, Rus köylülerinin kullandığı örtüler gibi bir yatak örtüsü yapmak istedim. Bitirdiğim zaman kumaş parçalarının yan yana gelmesi ortaya kübist sanatı andıran bir görüntü çıkardı.
02 Haziran 2004
Günümüzde insanlar tasarımın esiri oldular. Onlar için önemli olan güzel bir mobilya değil, önemli olan tasarımcının adı. Bazen korkuyorum bazı şeyler beni eskisi kadar ilgilendirmiyor. Herkesin kendisine sorduğu doğru saati mi takıyorum veya doğru sandalyede mi oturuyorum.
04 Nisan 2004
Murat Günak Nisan ayından beri Wolfsburg'da çalışıyor. Şık bir stili ile 2 kişilik model VW'de "yeni sahillere bir çıkış"ın sinyalini verdi. Günak nesnelerin 'ruhu', 'emosyonu' ve 'dinamiği' üzerine konuştu ve bunlar Volkswagen'in mütevazı imajına iyi gelecek konulardı.
08 Mart 2004
Josef Hoffmann'ın katı köşeleri ve Koloman Moser'in doğa stilizasyonları, var olan eskimiş ve aşırı bezemeli biçim dünyasını tepetaklak edecekti.
22 Şubat 2004
31 Ekim 1928 tarihinde Magdeburg'da doğan Stefan Wewerka'ın 75. doğum günü nedeniyle, geçen Kasım ayında, Hamburg Sanat ve El sanatları Müzesinde bir sergi açıldı.
22 Ocak 2004
Bir vizyoner, çağdaş tasarımın yol göstericisi, sanat ve sanatçıların dostu, sosyal angajmanın savunucusu... Bauhaus Archiv ve Rosenthal AG, kapsamlı bir retrospektif sergide politikacı ve insan olarak olağanüstü kişiliği vurgulanan Philip Rosenthal'ı anıyor.
02 Aralık 2003
Camdan çay seti, ahşap oyuncaklar, mağaza düzenlemeleri, iletişim tasarımına örnek tanıtım grafikleri... Çok yönlü çalışmalarıyla tasarım öncüleri arasında kabul edilen Çek asıllı Ladislav Sutnar'ın (1897-1976) Prag Kalesi'ndeki retrospektifinden hareketle sanatsal bir portresi.
11 Kasım 2003
"Birahane ortamında önemli ilişkiler ortaya çıkmış ve çıkmaktadır; Çek hayatının ve sanatın değişik alanlarında düşünceler ve manifestolar kristalleşir..." Prag'da, bazılarının proleter bir içki olduğu iddiasıyla aşağıladığı biranın yüksek sanat açısından değerine dikkat çeken "Çek Kültürünün Kay
27 Ekim 2003
"Aslında gördüğüm nesneler değil, yaşam şekilleri. Nesneleri bizim bir parçamız olarak görüyorum; bizimle yaşayan canlı varlıklar. Nesnelere hükmettiğimiz şeyler olarak bakmıyorum..." Sayısız ödül sahibi, Prag doğumlu tasarımcı Borek Šípek ile tanışmış mıydınız?
14 Ekim 2003
İlk sergi izlenimim Prag Uygulamalı Sanatlar Müzesi'ndeki retrospektif sergiden.
19 Haziran 2003
Küçüldüğü için plak kapağı yok oldu. Popüler müzik onu tüketilebilir hale getiren imgeleri tehlike anındaki gibi denize atıyor ve geride Peter Saville ve bir avuç çağdaşını, özet ve parlak bir sanat biçiminin son muhteşem uygulayıcıları olarak bırakıyor.
22 Mayıs 2003
Bauhaus Okulu klasiklerinden olan aydınlatma araçları 16 Nisan-30 Haziran 2003 tarihleri arasında Berlin Bauhaus-Archiv salonlarında, bir Leipzig firması olan Kandem işbirliği ile sergilenmekte. Leipzig'deki ışık mühendislerinin verileri, Bauhaus'luların tasarımcılığıyla birleşirse...
30 Nisan 2003
1972'de Ossie Clark yeni koleksiyonu için bir model istediğinde, o yılların dolgu topuklarına tezzat, ortaya bileği saran kirazlı bağcıklı ve sipsivri topuklu bir çift ayakkabı ortaya çıkar.
18 Nisan 2003
Mimar, mühendis, otomobil yarışçısı, kayakçı, fotoğrafçı, mobilya, sahne ve moda tasarımcısı, öğretim üyesi... Eline aldığı her işin altından büyük bir becerinin ötesinde kendine özgü bir tarz yaratarak kalkmış ve tutkularını gerçeğe dönüştürmüş bir İtalyan sanatçı Mollino.
09 Nisan 2003
Moda illüstrasyonlarıyla ünü dünyaya yayılan, 1920'lerden 40'lı yıllara dek önde gelen sahne ve kostüm tasarımcısı olarak tanınan, 1960'lar litografi çalışmalarıyla, 1977'de tamamladığı "Alfabe"siyle adından söz ettiren Erté'nin renkli dünyası...