Richard Falk

14 Ağustos 2017

Beğenelim beğenmeyelim, geleceğimiz konusunda iki zıt uç arasındaki beklentilerin itici gücüne kapılmış gidiyor ve çelişkiler içinde yaşıyoruz. “Altıncı kitlesel yokoluş”un insan türünü kapsayacağı ya da en azından insan toplumunu taşlı – sopalı bir teknolojiye, mağaralar ve ormanlarla kısıtlanmış bir yaşam ortamına döndüreceği konusundaki korkular gittikçe daha akla yatkın hale gelmekte. 

01 Mart 2011
The overt age of grand empires gave way to the age of covert imperial hegemony, but now the edifice is crumbling.
23 Şubat 2011
Egypt's revolutionaries must guard against the army, and the west, adding a veneer of democracy to a military regime.
11 Şubat 2011
The recent uprisings do not exist merely in a historical vacuum, but must be considered within a geopolitical context.
07 Haziran 2010
There exists a strong international consensus that the Israeli attack on the humanitarian peace convoy was a flagrant violation of international law amounting to a crime against humanity.
02 Haziran 2010
This incident should serve as a wakeup call for a complicit international community.
11 Mayıs 2010
İsrail için meşruiyet savaşı, rakibin itibarını sarsıp, millet olarak kendi saflığını ve üstünlüğünü ilan ettiği basit bir halkla ilişkiler konusudur. Bu kampanyaya ayrılmış kaynakların büyüklüğüne rağmen, İsrail meşruiyet savaşını kesinlikle kaybediyor.
12 Nisan 2010
Richard Falk argues that a Palestinian victory in the legitimacy war with Israel would not necessarily produce the desired political results and that it is vital that the Palestinians exercise "patience, resolve, leadership and vision, as well as sufficient pressure" if they are to win their just
19 Ocak 2009
1967'den bu yana işgal altında olan Filistin toprakları için hazırlanan BM Özel Raportör Raporu.
15 Ocak 2009
This statement focuses on the impact of Israel's continuing Gaza military campaign, initiated on 27 December 2008, on the humanitarian situation confronting the 1.5 million Palestinians confined to the Gaza Strip.
15 Ocak 2009
Gazze'deki insanlar, en insanlık dışı haliyle jeopolitiğin kurbanları: İsrail'in yaptığı, Apache helikopterleri ve F-16larla, karşısında hiçbir askeri savunma aracı olmayan, tamamen korunmasız bir topluma karşı topyekûn bir savaş.
02 Ocak 2009
The Israeli airstrikes on the Gaza Strip represent severe and massive violations of international humanitarian law as defined in the Geneva Conventions, both in regard to the obligations of an Occupying Power and in the requirements of the laws of war.
02 Ocak 2009
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırıları, -İşgalci Kuvvet'in yükümlülüklerini ve savaş hukukunun gereklerini tanımlayan Cenevre Sözleşmeleri'yle belirlenen- insancıl hukuka dair ağır ve büyük ihlaller içeriyor.
17 Temmuz 2007
There is little doubt that the Nazi Holocaust was as close to unconditional evil as has been revealed throughout the entire bloody history of the human species.
08 Kasım 2006
The cost of this political opportunism by the United States goes beyond the narrow circumstances of this trial.
03 Ekim 2006
Kabaca, Fransa büyüklüğünde olan Batı Sudan'daki Darfur bölgesi, 2003'ten bu yana dünyanın en kötü insanlık dramına sahne olmaktadır.
20 Temmuz 2006
Israeli moves toward all out war in Gaza and Lebanon seem linked to wider dangers of a regional war with severe global consequences.
15 Temmuz 2005
The WTI generated intense interest in Turkey, Europe, the Arab world and on the Internet but was ignored by the American mainstream media. Here in Istanbul, the WTI was treated for days as the number-one news story.