Gökhan Akçura

23 Aralık 2018

King Kong: Adı üstünde, tarifi zor bir program. Ele avuca gelmez. Tür tanımaz. Sınır tanımaz. Zaman tanımaz. Öte yandan, kendine uygun bulduğu ‘her şey’i tanır ve benimser. Midesi geniş, gönlü ferah, neşesi yerindedir.

26 Mayıs 2004
Uzun süredir böyle keyifli bir kitap okumamıştım. Sağlam, samimi ve özgül ağırlığı yüksek. Yazarını yıllardır tanırım, ama merhabadan öte bir arkadaşlığımız olmamıştı. Hemen yayınevini arayıp, telefonunu edindim. Bir kafede oturup yirmi yıl niye hiç arkadaşlık etmemişiz diye hayıflandık.
26 Nisan 2004
"Oyunculuğum için çok şey söylenmiştir. Olumlu ya da olumsuz. Tuluat yapıyor, gereksiz hareketleri var demişlerdir. Ben daima görselliği ön plana çıkarmaya çalıştım." Gökhan Akçura'nın, yeni kaybettiğimiz tiyatro ve sinema oyuncusu Feridun Karakaya ile yaptığı bir röportaj.
03 Mart 2004
Beyoğlu'ndaki Garanti Galeri'de ilginç bir sergi açıldı. "YAZIYAPI: Mimari İmge Olarak Tipografi" adlı bu sergide, Zürich Museum für Gestaltung (Zürih Tasarım Müzesi) koleksiyonundan seçilen 50'ye yakın orijinal afiş görücüye çıkıyor...
20 Şubat 2004
"Ressamın tek aleti, elindeki makas. Çeşitli yabancı mecmualardan kestiği yazı ve resimleri kağıda yapıştırıp bir kompozisyon yaratıyor. 5-10 dakikada, gözlerimin önünde kesti, biçti, yapıştırdı ve hazırladığı kağıtları bana uzattı. Sonradan hep düşündüm, o adam benim ilk 'art direktör'ümdü."
30 Aralık 2003
Yok olmuş sözcükler ve deyimler, hem arkeolojik kazı alışkanlığı olan araştırmacıları heyecanlandırmakta, hem de argonun yapısal özellikleri hakkında ilginç gözlemler yapmamıza olanak sağlamakta. Arkeolojik tadı ancak ancak kazı çalışmasında alabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.
05 Kasım 2003
İlk açılan fotoğraf stüdyolarından (1842; "Beyoğlu'nda Mösyö Dager'in [Daguerre] yakirdanından Mösyö Kompa icrayı sanat eylemektedir"), 1930'larda Cumhuriyet'le birlikte yaygınlaşmalarından, müşterilerinden ("Üstadın korkulu rüyası çirkin kadınlardır"), daha "halk tipi" Alaminüt fotoğrafçılığında
22 Ekim 2003
Osman Cemal Kaygılı'nın adı son zamanlarda sık sık yeniden gündeme geliyor. Yüz yıl kadar öncesini anlatan İstanbul gezi yazıları, gazete sayfalarında kalmış romanları yeniden yayımlanıyor, hikâyeleri üzerine incelemeler yapılıyor.
20 Ağustos 2003
Önümüzdeki görev mirasını korumak. Bence en kıymetli taşı İstanbul Kitaplığı. Bu kitaplık Çelik Gülersoy'un adıyla korunmalı ve geliştirilmeli. Yazdığı kitaplar bilimsel olarak tasnif edilerek tek bir dizide toplanmalı. Gazete ve dergilerde kalan makaleleri elden geçirilerek yayınlanmalı.
22 Nisan 2003
"İstanbul Radyosu'nun, Galatasaray Postanesi'nin üstündeki ilk döneminde, Necip Celal'in bir tangosunu takma isimle, Kızıl Ay adıyla okudum. Saçlarımın kızıl oluşundan dolayı, Mesut Cemil beni öyle takdim etmişti..." İclâl Ar'ın portresi.
27 Şubat 2003
Ivır Zıvır Tarihi Arşiv dizisine eklenen son kitap Aşk Kitabı. Gökhan Akçura'nın 20.
05 Şubat 2003
Yüzlerce oyun, televizyon filmleri ve dizileri, ortak çalışmalar, uluslararası ilişkilerle dopdolu bir sanat yaşamı, baş rolünü oynadığı, rejisörlüğü ve prodüktörlüğünü yaptığı bir çok dünya prömiyeri...
24 Eylül 2002
Nesteren Davudoğlu, "Ada'da Zaman (Bir Reklamcının Biriktirdikleri '82 - '92)" başlıklı kitabında Ajans Ada'da geçen on yılını kitap haline getirmiş.
16 Temmuz 2002
Amerika'nın 'alternatif' destan yazarı, politik müziğin ilk militanı, bir sokak çocuğu, gitarında "Bu makine faşistleri öldürür" yazan adam... O Woody Guthrie. 1940'larda John Steinbeck onun için "Amerikanın ruhu" tanımını kullanıyordu.
15 Mart 2002
"Hisseli Harikalar Kumpanyası" mutlaka içine girilmesi, görülmesi gereken sergilerden. O ne demek demeyin, bazı sergilerin kataloglarına bakmak yeterli. Tamam gezilse de olur ama şart değil bana göre.