Bill McKibben

19 Eylül 2019

Aktivist ve yazar Bill McKibben'ın The Guardian'dan dün (18 Eylül) yayınlanan yazısını 350 Türkiye web sitesinden aktarıyorız.

 

19 Eylül 2019

İklim grevine katılmak için sayılamayacak kadar sebep var. Bill McKibben'ın The Guardian'da dün (18 Eylül) yayınlanan yazısını 350.org Türkiye web sitesinden aktarıyoruz.  

23 Ağustos 2019

Bir çocuk yardım istiyorsa, ona yardım edersiniz

29 Mayıs 2019

Şurası açık ki, bu herkes için o kadar kolay bir iş değil: Kimi patronlar sizi işten atabilir; tek bir gün ücret almadan yaşamayan pek çok insan var; ayrıca itfaiyeciler de öyle kolay kolay bir günlüğüne iş bırakamazlar. İşte bu durum da, bunu yapabilecek insanlar için âciliyet durumunu büsbütün artırıyor

02 Ocak 2019

Orman yangınları, sıcak dalgaları ve yükselen deniz seviyeleri ile birlikte yeryüzünde büyük bölgeler yaşanmaz hale gelme tehlikesine maruz kalıyor. Ama fosil yakıt endüstrisi, gerçeklere ve olgulara karşı saldırısını sürdürüyor.

20 Eylül 2017

Harvey Kasırgası, İrma Kasırgası, bir anda parlayan yangınlar, âni kuraklıklar: Bütün bunlar bize tek bir şey söylemekte – nasıl yaşayacağımız konusunu bir an gecikmeksizin gözden geçirmek zorundayız.

06 Haziran 2017

Bazıları, "elindeki tek gereç bir çekiçse tüm problemleri bir çivi olarak görürsün," der. Keşke bundan ibaret olsaydı. Başkan Trump’ın bir çekici var ama, dünya hayret ve endişe içinde izlerken, o bunu sadece başkalarının inşa ettiği şeyleri kırmak için kullanıyor. Bunun son ve en kaygı verici örneği, Paris İklim Sözleşmesi’ni yok etmeye yönelik kararı.

27 Eylül 2016

İnsanlığın geleceği aritmetiğe bağlı. Perşembe günü yayınlanan yeni bir çalışmadaki rakamlarsa şimdiye kadar karşılaştıklarımızdan da hayırsız bir alamet.

22 Mayıs 2014
Günlük hayatlarımızdaki direniş haliyle daha dağınık, yerel ve gündelik olana odaklanmış vaziyette: imar planlarını değiştirmek, yeni bir güneş paneli çiftliği kurmak, kilisenizin yönetim kurulunu BP hisselerini satmaya ikna etmek… Ancak bazı anlar vardır, direniş bir araya gelmek ve tüm dünyaya
24 Haziran 2013
Açık Gazete'de bir ay boyunca Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yer alacak İklim İçin adlı yeni köşemizde konuk ettiğimiz 350.org kurucularından yazar, iklim aktivisti, akademisyen Bill McKibben ile Cumartesi eylemi, Gezi direnişi ve dünyanın gidişatı hakkında konuştuk:
06 Ağustos 2012
Yaklaşık bir senedir, ilk olarak Birleşik Krallık'taki mali analistler tarafından yayımlanan kavraması kolay ve çarpıcı bir aritmetik analiz, henüz geniş kamuoyuna yansımasa da, çevre konferansları ve dergilerinde boy gösteriyor.
04 Şubat 2011
If you were in the space shuttle looking down yesterday, you would have seen a pair of truly awesome, even fearful, sights.
26 Ağustos 2010
Mostly, we need to tell the truth, resolutely and constantly. Fossil fuel is wrecking the one earth we've got. It's not going to go away because we ask politely. If we want a world that works, we're going to have to raise our voices.
10 Haziran 2010
There's nothing pat about what's going on in the Gulf. It's the most vivid sign we've yet had that we are running into the kind of limits that people started talking about way back at that first Earth Day.
01 Mart 2010
Twenty-one years ago, in 1989, I wrote what many have called the first book for a general audience on global warming. One of the more interesting reviews came from the Wall Street Journal. It was a mixed and judicious appraisal.
17 Şubat 2010
The cross-country ski race I've been training for, set for today high in the Green Mountains: cancelled, lack of snow.
20 Ocak 2010
Depending on how you look at it, the Copenhagen climate talks ended either in ignominious failure, or vanilla failure, or just-about-but-not-quite-that-bad failure.
18 Aralık 2009
A day of fasting isn't the only reason why activists in Copenhagen are hungry today.
12 Aralık 2009

11 December 2009350.org

08 Aralık 2009
When it comes to global warming, however, this is precisely why we're headed off a cliff, why the Copenhagen talks that open this week, almost no matter what happens, will be a disaster. Because climate change is not like any other issue we've ever dealt with.