Ariel Dorfman

27 Aralık 2017

Cesetler sahil boyunca her yere dağılmış. Definler karmaşık zira hiçkimse ölülerin– çoğu açlık ve yoksulluktan kaçan kadınlar ve çocuklar kendilerine vaadedilen bolluk ülkesine ulaşmaya çalışırken bunun yerine girdaplı sularda erken bir son ile karşılaşıyorlar–  isimlerini bilmiyor.  Seyirciler son deniz kazasının geride bıraktığı “kayalıklar üzerinde yumurta kabuğu gibi çatlayan” enkaza hayretle bakarken diğerleri hiçbirşey olmamış gibi işlerine devam ediyorlar.

29 Ekim 2004
Who could have imagined that in the United States, with its independent judiciary, thousands of men could be rounded up in the night -- many only because of their Muslim religion or foreign nationality -- without recourse to a trial, without even an acknowledgment that they had been arrested?
12 Mayıs 2004
İşkence hiç hoş görülebilir mi? Britanya ve Amerikan askerlerini Irak'taki cezaevlerinde esirlere işkence ederken gösteren fotoğrafların ortaya çıkarılmasını izleyen iğrenme, tiksinme ve utanç dolu protestolardan geriye kalan pis soru bu.
04 Mart 2003
"İktidardan ayrılmasından 13 yıl sonra bile Şili'nin Pinochet'nin mirasından dolayı nasıl hâlâ acı çektiğini gördüm ve bu yüzden despotun iktidarda kaldığı her haftanın sizin toplu kaderinizi nasıl zehirlediğini anlayabiliyorum. Gene de...
16 Eylül 2002
"You gave me, an americano from the Latino South, this language of love that I return to you."
19 Kasım 2001
11 Eylül, son 28 yıldan beri, benim için ve milyonlarca başka insan için bir yas tutma tarihi oldu. 1973'ün 11 Eylül Salı günü Şili'nin demokrasisini bir askeri darbe ile kaybettiği, ölümün geri döndürülmez biçimde hayatlarımıza girdiği ve hepimizi sonsuza kadar değiştirdiği gündü.