Açık Katkı

30 Eylül 2004
Tolga Korkut, son belgesel filmi Fahrenheit 9/11 ile ilgili basında çıkan bazı yazılardan yola çıkarak, Michael Moore'un ve yaptığı işin algılanış biçimine işaret ediyor.
05 Haziran 2004
6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2. Maddesinin "B" bendininin ikinci fıkrasında yapılmak istenen değişikliğin çok dikkatlice düzenlenmesi gerekmektedir.
30 Mayıs 2004
Ebu-Garib'de yapılan işkencelerin fotoğraflarının basına sızdırılarak dünya gündeminin tepesine yerleşmesi tesadüf olmasa gerek. İşgalciler Iraklıları sindirmek istiyorlardı ve bunu dünya kamuoyuna yansıtarak kendilerinden duyulan korkuyu pekiştirmek istediler.
19 Mayıs 2004
Batı milliyetçiliği ile bizim milliyetçiliğimiz arasında mahiyet farkı vardır. Batı'da milliyetçilik, aristokrasiye isyan eden kentsoyluların sınıf patlamasıyla filizlenmiş bir olgu ve ideolojidir. Bu anlamda hepsi hücrelerine kadar milliyetçidirler.
30 Nisan 2004
17. asırdan kalan bu çiftlik evinde, Afrika kökenli müzik, dansları ve ritmleri birbirine girdi o ilik ilkbahar gecesinde. Gece ikiye kadar beraber davul çaldık ve dansettik kara derili Perulular ile... Rüyamda Afrikan davullar çalıyor.. Susmuyor ve ritmler hızlanıyor.
27 Nisan 2004
'Yaşam' olarak algıladıkları geleneksel durum tamamen yasaklanmış durumda: Avlanmıyorlar, ekip biçmiyorlar, özetle ürettikleri dirhem şey yok! Hiç bir şey yapamıyorlar. Çoluk çocuk, kadın, erkek öylece oturuyorlar.
23 Nisan 2004
Dünyamızın üzerinde yaşayan insanların beşte biri kadar olan 'imtiyazlı' bir kesim, doğal kaynakların beşte dördü gibi kocaman bir kısmını kullanıyor. Bu kullanım öyle zalim ve akılsızca bir kullanım ki; dünya, bu adamlara, hem yerden hem de gökten "illallah!" diye haykırıyor.
04 Nisan 2004
Oysa onur, karşısındakini yeryüzünden silmekten öte yerlerde de bulunabilir. Örneğin Cruyff, ulusal takım ile Arjantin'e gitmeyi reddederken, birey olabilmenin gereklerini ortaya koyuyor ve buna karşın Hollanda devleti ile halkı da, onun bu kararını saygı ile karşılıyordu.
02 Mart 2004
Kamu yönetiminin yeniden yapılandırılmasına yönelik hukuksal ve kurumsal düzenlemeler, tüm yaşama alanlarında verilegelen kamu hizmetlerinin kapsamını daha da daraltabilecek; kamusal varlıkların ve olanakların yerli ve yabancı özel sermayeye devredilmesini de kolaylaştırabilecektir.
26 Şubat 2004
Temel sorunların, "gölge boksu yapmak" sayılabilecek biçiminde tartışılması, ülkemizde giderek yaygınlaşan bir olumsuzluk.
24 Şubat 2004
Akıl evrende olup biten her şeyin arzu-dışı belirli kurallara bağlı olduğunu ileri sürer. Arzu tüm düzeni alt-üst etmektedir, çünkü kuralsızdır. Dünyada olup bitenler insan türü tarafından zoraki akılcılaştırılmıştır.
18 Şubat 2004
Çatısı akınca kolayca onarılabilecek 60 metrekare, yeşili bol sade bir ev. Sakin komşular. Temel gereksinimleri beraberce karşılayabilen. Doymaz istekler peşinde, yaşamın dayanılmaz hale gelmesine izin vermeyen basit ilişkiler içinde yaşamak ister miydik?.. Bir iç döküş…
14 Şubat 2004
Sert kış koşullarında araçta gerekli malzemelerin bulunması, izlenecek yol, süre gibi konularda iyi bir planlama, buzlanmaya meyilli yerlerde hız düşürülmesi gibi önlemler, emniyetli sürüş için mutlaka alınmalı.
14 Şubat 2004
Ara sokaklarda yürürken, açık kapıların ardında buzdolabı ve renkli televizyon dışında herhangi bir lüksün bulunmadığı, eski fakat temiz yaşam alanları görülebiliyor...
26 Ocak 2004
Sağlık ocakları ve hastaneler her türlü aşıyı ücretsiz yapmak mecburiyetinde. Ama ya aşı olmazsa? 6 aydır difteri, boğmaca, tetanoz, hepatit B, çocuk felci ve kızamık aşıları ya gelmiyor ya da gecikmeli olarak geliyor.
19 Ocak 2004
"Dünya Sosyal Forumu ve Mumbai Direnişi 2004 sona erdiğinde savaştan kâr eden iki şirket seçelim ve bu şirketlerin adreslerini ve tüm faaliyetlerini yayınlayalım.
13 Kasım 2003
Ece Temelkuran'ın "Melezlik çıktı, Mertlik bozuldu!" başlıklı yazısını okuduğunuzda şaşırdınız mı? Ben şaşırdım. Çünkü; sadece bir kadından değil, muhalif olma hâliyle de melezlenmiş bir kişiden, bu kadar "erkek" bir yazı beklemiyordum.
20 Ekim 2003
Bir söyleşi ki, bundan sonra ister istemez okuduğum metinleri en az iki defa okumalıymışım düşüncesine kapıldım. İlk okuduğunuzda "ne iyi yapmış da söyleşmiş" fikrine kapılıyorsunuz ama, ikinci okuyuşta... Necla Nilay Us, Ahmet Tulgar'ın Ciwan Haco söyleşisini eleştiriyor.
10 Ekim 2003
Oldum olası püriten eğilimleri olan Amerika'da artık bazı çözümler çok radikal olmaya başladı. Köktenci Hıristiyanlar ve hükümet tarafından desteklenen Clearinghouse Abstinence derneğinin başkanı Leslee Unruh, TEK korunma yönteminin sakınma olduğunu öğretiyor... Fuat Erman'ın yazısı.
29 Eylül 2003
Etik ve teolojik anlamları, zaman ve an, biyoetik, bedenin politik kullanımı, "dünyaya getirme..." Nilüfer Uğur-Dalay, İtalya'nın tarihi Modena kentinde geçtiğimiz günlerde düzenlenen felsefe festivaline dikkat çekiyor. Bu yılki teması "yaşam"dı.