OHAL Vesilesiyle Kentsel Rantın Son Aşaması

OHAL Vesilesiyle Kentsel Rantın Son Aşaması

05 Ağustos 2016

Kentin Tozu'nda bu hafta, OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devirlerini ve askeri okulların kapatılmalarını kentsel rant çerçevesinde ele aldık. Konuklarımız, CHP İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi ve Sezgin Tanrıkulu'ydu.

05 Ağustos 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Kentin Tozu podcast servisi: iTunes / RSS

31 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin yeniden yapılanması ile ilgili birtakım değişiklikler bulunmakta[1]. 

3. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devirlerini ve askeri okulların kapatılmalarını kentsel rant çerçevesinden konuşacağız. Ayrıca, daha önceden başlatılan bir süreci, askeri bölgelerin kent merkezlerinden taşınarak kıymetli arazilerinin imara açılmalarını da bu bağlamda tartışacağız.

Kapatılan okullar, devredilen hastaneler ve bunların değerli arazilerine hızlıca göz atarsak:

Askeri Liseler [2]

Boğazın incisi namıyla Kuleli Askeri Lisesi: Üsküdar Çengelköy’de yer alan Kuleli Askerî Lisesi İstanbul Boğazı’na neredeyse sıfır konumuyla ilçenin en değerli arazisine sahip. Lisenin otel yapılacağına hatta Suudilere satıldığına dair iddialar uzun süredir gündemde.

Heybeliada Deniz Lisesi: Heybeliada sahilinde denize sıfır bir arazide yer alan askeri lisede 1946-1947 eğitim döneminden bu yana eğitim verilmekteydi. Adalar, sermayenin yeni rant talanları

Deniz ve Hava Harp Okulları [3]

Deniz Harp Okulu  Tuzla sahilinde, bölgenin en değerli arazilerinden birinin üzerinde yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu alanın imara açılıcağına dair iddialar ortaya atılmıştı.

Tuzla demişken, deniz doldurularak yapılan devasa marina ile aynı koyda bulunan Tuzla Piyade Okulu’nun taşınacağı iddiaları da uzun süredir gündemde. Olağanüstü hal zamanlarında, fırsattan istifade, bakarsınız bu da gerçekleştirilir; bunu da not düşelim.

Hava Harp Okulu da İstanbul’un yine en değerli yerlerinden birinde, Yeşilyurt’ta. Bakırköy’e bağlı  semtte satılık ev fiyatları yaklaşık 1 milyon TL’den başlıyor. Bölge Atatürk Havalimanı’na yakın olması nedeniyle de önemli.

Hükümet uzun zamandır bu araziyi TOKİ’ye devretme yollarını arıyordu. Mart 2014 tarihli haberlere göre "AKP’nin , Yeşilyurt’da 800 dönümden oluşan Hava Harp Okulu arazilerini ele geçirmek için, Harp Okulu’nu, Yalova’da bulunan Uçuş ve kamp eğitim Merkezi’ne taşımak ve bu tesislere 300 milyon lira harcanacak yeni lojmanlar yapmak için Genel Kurmay Başkanlığı ile Çevre Bakanlı arasında görüşmeler başlattığı öğrenildi." [4]

Kışlalar

Yüzlerce dönüm arazi üzerine kurulu iki kışla da taşınıyor. Başbakan Binali Yıldırım, "Tankların çıktığı kışlaları şehir dışına taşıyoruz," diyerek, İstanbul’da Maltepe ve Hasdal kışlalarının Çorlu ve Trakya’ya gideceklerini yakınlarda kamuoyuna bildirdi.

Hasdal Kışlası: Avrupa Yakasında bulunan Hasdal Kışlası da, elverişli konumu nedeniyle, aynen diğerleri gibi sermaye tarafından uzun süredir göz dikilen ve dolayısyla taşınması planlanan yerlerden. Milli Savunma Bakanlığı İstanbul Emlak Bölge Başkanlığı’nın, Hasdal ve Tümgeneral Selahattin Gökkartal Kışlaları için istediği imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2014 yılında gelmişti.İmar değişikliği ile 610 bin 402 metrekare inşaat alanı ve bu alanda 17 bin 440 nüfusun yaşaması öngörülüyor .Büyükşehir Belediye Meclisi, ilgili plan değişikliği teklifini “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda düzenleme yapılmasının ardından değerlendirilmesi gerektiği” gerekçesiyle Bakanlığa geri göndermişti. Anlaşılan, son gelişmeler ışığında arazinin sorunsuz olarak imara açılması için koşullar da sağlanmış görünüyor.

Nitekim, ana muhalefet partisi CHP bir soru önergesi vererek iktidara şu soruları yöneltti: "Kapatılan kışlalar listesinde olan Hasdal Kışlası’nın 121 hektarlık kısmı konut ve ticari alan olarak imara açılması için plan değişikliği yapılmış mıdır? Yapıldıysa ne zaman yapılmıştır? Şu an üzerinde inşaat var mıdır? Bu alanı hangi şirket almıştır?"

Maltepe Kışlası: Anadolu Yakası’nda da Maltepe’deki İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın yer aldığı kışla da taşınıyor. Maltepe’deki arazi Marmara Denizi’ne tepeden bakan çok kıymetli bir arazi. Çevresinde Nar Konutları gibi lüks siteler ve ayrıca dönüşüm alanları ilan edilmiş olan Gülsuyu Gülensu  ve Başıbüyük mahallleri de var. Buraya lüks projelerin girmesi mahallelerin yerinde kalma hakkı mücadelelerini de zorlaştıracaktır.

Kapatılacaklar listesindeki kışlalar bunlar; ancak Selimiye ile ilgili de soru işaretleri var. Geçmişte, 1. Ordu Karargâhı'nın bulunduğu Selimiye Kışlası’yla ilgili olarak, kışlanın satılacağı ve kongre merkezi ya da otel olacağı iddiaları yapılmıştı. Ne olacak henüz bilinmiyor. Durumdan istifade ‘’Selimiye Oteli’’! de bakarsınız hayata geçirilmiş.

Hemen hepsi yeşil alan olan askeri araziler ve askeri güvenlik bölgeleri İstanbul’un toplam alanının yüzde kaçı? [5]

İstanbul’un toplam alanı 540 bin hektar. Askeri alanlar ve güvenlik bölgelerinin toplamı 55,685 hektar olup İstanbul toplamının %10’undan biraz fazla. İstanbul’un kişi başına düşen yeşil alan miktarında önemli yer tutan bu bölgelerin imara açılmasıyla zaten çok kısıtlı olan yeşil alan miktarı kaça inecek, varın hesaplayın! Son yeşil alanlar askeri arazilerin de inşaatlara açılmaları, zaten mega projeler ile Kuzey Ormanları akciğerleri talan edilen İstanbul’un önemli miktarda yeşil alanını kaybetmesi ve iyice çölleşmesi demek.

Çevre Düzen Planı’nda da askeri alanların yerleşik doku içerisinde yapılaşma için fiziksel bir bariyer oluşturduğu ve mevcut durumda kentin nefes alabildiği büyük açık alanlar olarak doğal eşik benzeri işlevler oluşturdukları ifade ediliyor. Yine plana göre,  bu alanların askeri alan dışına çıkarılması halinde öncelikli eksik olan sosyal ve teknik altyapı (eğitim, kültür tesis, sağlık, mezarlık, yeşil alan vs.) olarak kullanılmaları öngörülüyor.

Ancak, kamu yararı anlayışının tedavülden kalktığı kentsel rant düzeninde, bunun böyle olamayacağını ve zaten aşağıda örnekleyeceğimiz üzere hiç olmadığını da hepimiz biliyoruz. Nitekim NASA’nın yakınlarda yayınladığı uzay haritalarından da İstanbul’un dehşet verici çölleşmesini / betonlaşmasını görebilirsiniz. [6]

Ankara

Başbakan ayrıca, Ankara’da Mamak, Etimesgut, Akıncı ve Güvercinlik’teki kışlaların kapatılacağını da bildirdi. [7] Buralar da tahmin edeceğiniz üzere Ankara’nın kentsel rantı yüksek bölgeleri.

GATA ve Askeri Hastaneler

3.KHK doğrultusunda GATA ve askeri hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. Haydarpaşa ve Taksim’de bulunan GATA’ya bağlı değerli hastane arazilerinin yerinde kalıp kalmayacağı da soru işaretleri arasında.

Haydarpaşaport projesi her ne kadar geri çekildi gibi gözüküyorsa da hala rafta tutulduğuna inanıyoruz, indirilmek için elverişli zamanı bekliyor., Buradaki askeri hastanenin dönüşüme girmesi, kuşkusuz Haydarpaşa Garı'nı da etkileyecektir.

Acı ilacı içirten "Şok Doktrini - Felaket Kapitalizmi’’

3. KHK ile devredilecek ya da kapatılacak olan askeriyeye ait sağlık ve eğiitm kurumlarına böylece göz atttıktan sonra, Naomi Klein’ın felaket kapitalizmini anlattığı Şok Doktrini adlı eserindeki o meşhur cümleyi yinelemekte yarar var. Klein, felaket beklentileri ya da felaketlerin ertesinde oluşan olağanüstü hal durumları zamanlarının, sermayeye büyük fırsatlar sunduğunu ve böylece olağan zamanlarda gerçekleştiremeyeceği ya da hayata geçirmekte zorlanacağı projelerini, atılımlarını böyle zamanlarda rahatlıkla yerine getirdiğini belirtiyor. Olağanüstü zamanlar halkın paralize olduğu ve acı reçeteleri de rahatlıkla kabullendiği zamanlardır. 

Kamu mülklerinin özelleştirilerek sermayeye devriyle sağlanan kentsel rant, ormanlık alan, koru, tarım arazisi, kıyı, mahalle, park… diye diye önüne gelen her müşterek mülkü, hepimizin hakkını, süpüre süpüre sağlanırken, son eşikte gelip kent merkezlerinin rantı yükselen bölgelerindeki son yeşil alanlara, askeri arazilere dayandı. Askeri bölgelerin şehirlerin dışına taşınarak geniş arazilerinin de TOKİ’ye / Çevre Şehircilik Bakanlığı’na devredilmeleriyle ilgili çalışmalar uzun süredir devam ederken[8], Kuleli gibi önemli bir hafıza mekanı, Selimiye gibi çok tarihi bir kışla ve diğer benzeri önemli yapıları rantsal dönüşüme sokmak büyük tepki çekeceğinden, çok arzu edilse de buralara henüz el atılamamıştı.

Şimdi, halkın paralize olduğu ve acı reçeteleri de rahatlıkla kabullenebildiği bu olağanüstü hal zamanında "şok tedavisi" devreye girerek artık bu alanlara da rahatlıkla el atılabilir. Zaten niyetler epey önceden, 2009’da Kültür Bakanı'nın bizzat kendi ağzından ilan edilmişti. Demek ki gerçekleştirilmeleri için böyle bir olağanüstü dönem gerekiyormuş!

Hafızayı beşer nisyan ile malulmuş, hatırlatmak için 12 Haziran 2009 tarihli bir habere göz atalım: 2009 seçimleri ertesinde tekrar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Ertuğrul Günay basına önemli açıklamalarda bulunurken İstanbul halkına da tepeden inme müjdelerini sıralıyor ve şöyle buyuruyor: "Boğaz'daki kamu binalarının bakanlığımıza devri için çalışıyoruz. Onları müze ya da otel yapmak istiyoruz.’’  Peki bu kamu binaları hangileriymiş? Bakan sıralıyor: "Kuleli Askeri Lisesi, Haydarpaşa Lisesi, Sultanahmet'teki Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü, Sepetçiler Kasrı, askerin elinde, Milli Eğitim'in elinde, kamunun elinde İstanbul'da çok fazla yapı var. Bunlar dünyada emsali olmayan konuma sahip, tarihi yapılar. Yatakhane olarak ya da büro olarak kullanılması bir eksiklik.’’ [9] 

İşte bu kadar basit; kamusal hizmet binalarını büro olarak adlandıran Bakan, anlaşılan eğitim kurumlarını da "yatakhane" olarak görmekte. Ve bu bakan Kültür Bakanı!

Peki bu yatakhane ve büroları ne yapmayı planlıyorlarmış? Zurnanın zırt dediği yer geliyor: "Bu eksikliği gidermek için Turizm Bakanlığı'na devriyle bazılarını butik otel ya da müzeye dönüştüreceğiz," diyor Bakan Günay. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Eroğan’ın  talimatıyla bir envanter çalışması yapıldığına da değinen Günay, Belediyeden, Milli Savunma'dan  neleri kültür ve turizmin hizmetine sokabiliriz diye arayışta olduklarını belirterek ekliyor; "…üstün hizmet kolaylığı diye bir şey var. Türkiye bundan çok kazanır." [10].

Bu üstün hizmet kolaylığı, demek ki şöyle oluyor, kamuya, yani hepimize ait olan bir hizmet ya da eğitim binasını alıp işletmeciye vereceksiniz, otel, butik otel yapacak ya da gerçek anlamda müze olmaktan uzak, içinde hediyelik eşya, restoran, sergi salonları vesaire işletmeler içeren adı müze kendi ticari işletme mini AVM bir yapıya dönüştürecek. Amaç kazanç gerisi laf-ı- güzaf!

Nitekim 2011’den itibaren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ortak yürüttükleri bir çalışma ile askeri alanların şehir dışına taşınmaları ve boşaltılan arazilerin özelleştirilerek imara açılmaları süreci de başlıyor.

2013 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şehirlerin içindeki askeri kışla ve tesislerin taşınacağı açıklamasını yaparak, "Şehir merkezindeki bazı arazilerin imara açılması gerekiyor," diyor. Konuyla ilgili olarak, 11.10 2013’te (sayı 1029) CHP tarafından TBMM’ye verilen bir soru önergesi var. Askeri alanların,1960 yılında çıkartılmış olan 189 sayılı yasa çerçevesinde değerlendirilerek, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kullanılmayan gayrimenkullerin satışlarının önünün açılacağı kaygısıyla kaleme alınan önergede, "…kent merkezlerindeki yeşil alanları temsil eden askeri bölgelerin akıbeti…" sorgulanmakta ve konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması önerilmekte.

Görülldüğü üzere geniş çaplı düzenlemeye ya da yeni bir yasaya da gerek yok; yasal dayanaklar 1960’dan hazır. Nitekim, 2014 tarihli haberlerde de özelleştirme kapsamına alınan askeri tesisler ve arazilerin listesi dökülerek bu değerli mülklerin girişimcilerin ağızlarını nasıl sulandırdığı anlatılmakta. [11]

Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır diyerek, bazı önemli askeri dönüşüm alanlarına hızlıca göz atalım:

3.Köprü - 3.Havalimanı Bölgesi [12]

Kuzey Ormanları etki alanlarında betonlaşma askeri arazileri de kapsayarak devam etmekte: Sancaktepe ve Akpınar Kışlaları boşaltıldı. Güzergâh üzerindeki Odayeri, Riva ve Kılıçlı'daki askerî tesisler de TOKİ'ye geçen araziler arasında. Çevre düzeni planında Çatalca ve Riva bölgesinde turizm, iş merkezleri, konut, lojistik ve sanayi alanlarına yönelik yoğun bir çalışma yapılıyor. [13] Boşaltılan yerlerin ne olacaklarını telaffuza gerek yok!

Dönüştürülmüş Askeri Araziler

Jandarma birliklerinin bulunduğu Küçükçekmece'deki yeşil alanların yerine 2 bin 300 lüks konut inşa edildi. İstanbul Halkalı’da askeri alan statüsünden çıkarılan 193 dönümlük arazide şu an "Avrupa Konutları Atakent 3” yükseliyor. [14]
Ağaoğlu’nun Belgrat Ormanları içinde inşa ettiği hukuksuz  Maslak 1453 projesi de Jandarma Genel Komutanlığı’nın kullandığı alan üzerine inşa edildi. Projenin Ayazağa’daki arazisi, 2008 yılında TOKİ, Jandarma Genel Komutanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında askeri tesis yapımı karşılığında satılmıştı. TOKİ’den Ağaoğlu’na geçen arazi ruhsatı iptal edilmesine rağmen yükseliyor. [15]

İstanbul Zeytinburnu’nda Milli Savunma Bakanlığı’ndan TOKİ’ye devredilen 111 dönümlük askeri araziye dikilmesi planlanan 70 metre yüksekliğindeki gökdelenlerin hukuki süreci devam etmekte. Askeri arazi, TOKİ ve Milli Savunma Bakanlığı arasında 2008'de imzalanan protokol kapsamında Doğu ve Güneydoğu'da karakol yapımları karşılığında TOKİ'ye devredilmişti. Emlak Konut GYO, Nisan 2013'te arsayı TOKİ'den 635 milyon liraya aldı. Arazinin yaklaşık 8'de 1'inde 1990'larda tescillenmiş. 1. Ordu Zeytinburnu Ağır Bakım tamir fabrikası, demirhane, dökümhane, marangozhane, er yemekhanesi, bölük karargahı, hamam, ve gazino gibi endüstriyel miras niteliğinde binalar var. [16] 

Sultanahmet Camii'nin silüetini katleden 16-9 projesine kardeş proje olarak gündeme giren projenin sonu da kardeşi gibi mi olacak yoksa hukuk devreye girecek mi göreceğiz.

Sarıyer’de Zekeriyaköy’deki 500 dönümlük 15. Hava Füze Üssü’ne ait arazide Emlak GYO A.Ş. ile yüklenici firma Siyah Kalem göz göre göre ormanı yok ederek ‘Köy’ projesini yapıyor. [17]

Esenler’de bulunan 8.7 milyon metrekarelik askeri arazi, ilçede kentsel dönüşüm sürecinde konutları yıkılacak hak sahiplerinin yeni yuvaları olacak. Geçen yıl Milli Savunma Bakanlığı’ndan Esenler Belediyesi’ne devredilen araziye yaklaşık 50 bin konut inşa edilecek.Bu konutlar muhtemelen orta-üst gelir gruplarına yönelik lüks konutlar olacak. [18]

Öte yandan, CHP İstanbul Milletvekili  Sezgin Tanrıkulu tarafından  17 Kasım 2014 tarihinde TBMM’ne verilen bir soru önergesi de Zincirlikuyu’daki askeri arazinin el değiştirmesi hakkında ciddi iddialar içeriyor. [19]

"Türkiye’nin en değerli emlak alanlarından biri olan İstanbul Büyükdere Caddesi üzerinde Zincirlikuyu’da Zorlu Center ile Garanti Bankası Genel Müdürlüğü binaları arasında yer alan yaklaşık 20 bin metrekare büyüklüğündeki arazi, TOKİ’nin Balmumcu’daki Askeri Dikimevi’nin bulunduğu araziye yeni lojmanlar inşa  etmesi karşılığında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredildi mi?"
"Gelir paylaşımı yöntemiyle AVM ve lüks konutların yapılacağı iddia edilen projeler için 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarında şüpheli olarak isimleri geçen bazı iş adamlarına ait şirketlerle şimdiden anlaşıldığı, düzenlenecek ihalenin sadece göstermelik olacağı, bir süre sonra TOKİ’nin hisse payını tamamen bu şirketlere bırakacağı iddiaları doğru mu?"

İstanbul dışındaki bazı askeri dönüşüm alanları

Bursa: 3.KHK kapsamında kapatılan okullardan biri olan Işıklar Askeri Lisesi, 2013 senesinde Hazine'ye devredilerek tarihi binası dışında boşalacak alana Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile otel yapılması planlanmaktaydı. [20]

Afyonkarahisar:  [21] 5 Eylül 2012 tarihinde patlama sonucu 25 askerin şehit olduğu Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki mühimmat deposu, imar planı değişikliğiyle kent merkezinden 20 kilometre uzaklıktaki Susuz Beldesi’ne taşındı. Deponun arazisi TOKİ’ye devredildi.

Kocaeli: CHP Milletvekili Tarhan’ın TBMM gündemine taşıdığı Gebze ve Darıca Askeri Kışlaları arazileriyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanı’nın verdiği yanıta göre, Gebze’de bulunan Şehit Çavuş Engin Aydın arazisi 16 Haziran 2015 tarihinde TOKİ’ye devredildi.  TSK’den TOKİ’ye geçen arazilerin büyük şirketlerin konut ve AVM proje alanlarına dönüşmesi geleneği böylece Kocaeli’ye de sirayet etmiş oldu. TSK’nin ihtiyaç duyduğu tesis ve yapıların TOKİ tarafından inşa edilmesi hizmetine karşılık el değiştiren askeri arazi ve tesislere Kocaeli de katıldı ve TSK’nin Gebze ve Düzce’deki  1500 dönüme yakın arazisi TOKİ ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Devir işlemi, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın TBMM’ye sunduğu soru önergesinin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanmasıyla anlaşıldı. Bakan Yılmaz, TSK arazilerinin akıbetini soran CHP’li Tarhan’a 22 Mart 2016 tarihli yanıtında, her iki kışlanın da TSK’nin elinden çıktığını kabul etti. [22] Öte yandan, bu arazilerin TOKİ’ye olan borç nedeniyle elden çıkartıldıkları iddiaları da Meclis gündemine taşındı. [23]

Darıca ilçesindeki askeri kışla da devredilmek istenmiş, ancak buranın zeytinlik alan olması nedeniyle devri kanunen mümkün olmamıştı. [24]

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde [25] askerî er eğitim birliği ve askerî havaalanı olarak kullanılan yaklaşık 45 hektarlık bir arazi de TOKİ'ye devredildi. Dörtyol şehir merkezinin tam ortasındaki bu alanın betonlaşması, trafik ve altyapı sorunlarıyla birlikte Dörtyol'u yaşanılabilir bir kent olmaktan çıkaracağını öne süren Dörtyollular, bu arsanın yeşil alan olarak bırakılmasını talep ettiler.

İzmir Bornova [26]: 2007 yılında Milli Savunma Bakanlığı ile TOKi arasında imzalanan protokol gereği devri yapılan Orgeneral Cemal Gürsel Kışlası ticarete açıldı.Yaklaşık 135 bin metrekare büyüklüğündeki kamuya ait araziler ticari kullanıma ve yeni yatırıma açılırken, TOKİ’ye özel plan değişikliği gerçekleştirildi. Yapımı devam eden İzmir-İstanbul Otoyolu ve önümüzdeki aylarda hizmete açılması beklenen Doğanlar Stadı’na komşu dev askeri arazide cami, akaryakıt istasyonu ve iş merkezleri yapılabilmesi için inşaat izni verildi.

Van: Van şehir merkezinde askeri bina ve arsalar TOKİ’ye devredildi. Toplam 49 dönüm olan, lojman ve hizmet binası karşılığında alınan arsaların imara açılarak AVM, iş merkezi ve konut yapılacak. [27]

Bu hafta, CHP  İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi [28] ve Sezgin Tanrıkulu ile askeri arazilerin el değiştirmelerini ve bu dönüşümün kentler üzerindeki etkilerini konuştuk

 

[1] http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0751.pdf

[2] http://nacikaptan.com/?p=42227

[3] age.

[4] http://www.1mart2003.com/haber/ulusal/hava-harp-okulu-arazileri-tokiye-devrediliyor/114.html

[5] http://bianet.org/bianet/toplum/177438-kapatilacak-kislalar-nerede

[6] https://eol.jsc.nasa.gov/Collections/Composites/img/hires/JSC2016E059344.jpg

[7] http://bianet.org/bianet/toplum/177438-kapatilacak-kislalar-nerede

[8] http://politeknik.org.tr/askeri-araziler-icin-ohalde-kentsel-donusum-planlari/

[9] http://emlakkulisi.com/bogazdaki-kamu-binalari-otel-ya-da-muze-olacak/17080

[10] age

[11] http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/iste-yagmalanacak-askeri-tesisler-h32387.html

[12] http://odatv.com/istanbul-kopruye-getiriliyor-0501111200.html

[13] http://www.haberler.com/iste-erdogan-in-vaadinin-ayrintilari-2661589-haberi/

[14] http://www.habertempo.net/m/istanbul/kucukcekmece/halkalida-ki-askeri-arazilere-bakin-ne-oldu-h2587.html

[15] http://politeknik.org.tr/askeri-araziler-icin-ohalde-kentsel-donusum-planlari/

[16] http://www.arkitera.com/haber/25831/istanbul-siluetine-ikinci-16-9-hanceri--70-metre

[17] http://www.kuzeyormanlari.org/2015/03/01/yasam-savunuculari-zekeriyakoy-ormanini-yasadisi-santiyeden-temizlemeye-gitti/

[18] http://www.hurriyet.com.tr/esenlerdeki-askeri-araziye-50-bin-konut-yapilacak-40087930

[19] http://www.yenicaggazetesi.com.tr/istanbuldaki-msb-arazileri-meclise-tasindi-105508h.htm

[20] http://www.haberturk.com/gundem/haber/888150-isiklar-askeri-lisesi-yikiliyor

[21] http://www.afyonhaber.com/kanlica--8217-daki-askeri-arazi-toki--8217-ye-verildi/1484/

[22] http://www.birgun.net/haber-detay/kocaeli-nde-tsk-den-toki-ye-1500-donum-arazi-107700.html

[23] http://www.haber5.com/guncel/borc-karsiligi-tokiye-devredilen-kisla-meclis-gundeminde

[24] https://www.evrensel.net/haber/263137/tokiye-devredilen-kislada-muamma

http://www.haber5.com/guncel/borc-karsiligi-tokiye-devredilen-kisla-meclis-gundeminde

[25] http://www.dagyeligazetesi.com/gundem/ahrazoglu-butceden-hatay-a-ayrilan-paylar-cok-kucuk-kalmistir

[26] http://www.ciglininsesi.com/bakanliktan-bornovada-rant-plani/4396/

[27] http://sendika10.org/2015/01/49-donumluk-askeri-arazi-tokiye-lojman-karsiliginda-devredildi/

[28] Gülay Yedekçi tarafından TBMM’ye sunulan 14 maddeden oluşan geniş kapsamlı soru önergesi: https://www.chp.org.tr/Haberler/4/yedekci-tasinacak-olan-askeri-alanlar-belediyelere-hangi-yetkiyle-devredilecektir-25890.aspx