Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 Ülke Arasında 151. Sıradayız

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 Ülke Arasında 151. Sıradayız

07 Ekim 2016

Kentin Tozu bu haftaki programını kapatılan radyo ve TV emekçileriyle dayanışmaya ve Türkiye'de basın özgürlüğü konusuna ayırdı. Hayatın Sesi TV'den Çepeçevre Yaşam programının yapımcısı Özer Akdemir, Karşı Pencere programının yapımcısı Zeliş Irmak ve İMC TV'den Yeşil Ekran programının yapımcısı Utku Zırığ konuklarımızdı.

07 Ekim 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Kentin Tozu podcast servisi: iTunes / RSS

#Sesiniz Sesimizdir 

#ÖzgürBasınSusturulamaz

 

Geçen hafta Türkiye'de 12 TV kanalı ve 11 radyo istasyonu daha kapatıldı. Türkiye’nin zaten diplere vurmuş olan basın özgürlüğü, haber alma ve ifade özgürlüğü iyice yara aldı.

Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde en alt sıralarda yer almaya devam ediyor. Basın Özgürlüğü Endeksi, uluslararası bir kuruluş olana Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından, ülkelerin basın özgürlüğü kayıtları incelendikten sonra yıllık olarak derlenip yayınlanan bir derecelendirme.

2010 yılının endeksinde, Türkiye, 178 ülke arasında 138. sırada yer alırken, 2016’ya geldiğimizde 180 ülke arasında 151.sıraya düşerek iyice geriledi.

20 Nisan 2016’da açıklanan Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye “en çok gerileyen ülkeler” arasında yer almakta. Küresel puanlamada 6.60 puan geriye düşmüş durumda. Sıralamada Türkiye’nin önünde yer alan ülkeler arasında Güney Sudan, Meksika, Pakistan ve Rusya gibi gazetecilere yönelik baskılarıyla bilinen ülkeler bulunurken, Türkiye’nin hemen ardından gelen Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile arasındaki puan farkı ise sadece 0.21 puan!

2016 Nisan’dan bu yana cezaevlerinde artan sayıda gazeteci, artan sayıda kapatılan radyo ve TV kanalları ile 2017’de listenin en alt sıralarında nerelere düşeceğiz acaba?

Kent, doğa, emek ve yaşam mücadelesinde her biri ayrı öneme sahip programların karartılmasının hak mücadelelerine etkilerini, basın üzerindeki baskıları, haber alma hürriyeti ve basın özgürlüğünü, bu bağlamda Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmelerini ve BM İnsan Hakları Komitesi’nin ilgili yorumunu ( 34 Numaralı Genel Yorum) konuşuyoruz.

BM İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye önümüzdeki Kasım ayı içinde Türkiye’yi ziyaret edecek ve ülkenin ifade özgürlüğü sicilini inceleyecek.