500 Bin Atık Kağıt Emekçisini İşsiz Bırakacak Düzenleme

500 Bin Atık Kağıt Emekçisini İşsiz Bırakacak Düzenleme

05 Şubat 2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından yayınlanan bir tebligat ile uygulamaya sokulan yeni yönetmelik, lisansı olmayan kişilerin atık toplamasını  ve ayrıca lisanslı toplama ayrıştırma yetkisi olmayanlardan da atık alımını yasaklıyor.  500 bin emekçinin, aileleri ile birlikte yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını etkileyecek bu haksız düzenlemeyi, Roman Hakları aktivisti ve Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye Gözlemcisi Hacer Foggo ve Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Kurucu Başkanı Ali Mendillioğlu ile konuştuk.

05 Şubat 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Kentin Tozu podcast servisi: iTunes / RSS

Kentin Tozu, bu programda 500 bin emekçinin dolayısıyla aileleri ile birlikte düşünürsek aşağı yukarı 2 milyon kişinin hayatını etkileyecek haksız bir düzenlemeyi tartışıyor.

Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde, Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği 2011 yılında revize edildi ve bu zamana dek uygulanmayan bu düzenleme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından yayınlanan bir tebligat ile uygulamaya sokuldu. Yönetmelik, lisansı olmayan kişilerin atık toplamasını  ve ayrıca lisanslı toplama ayrıştırma yetkisi olmayanlardan da atık alımını yasaklıyor. Bu şekilde çift taraflı işleyen bir yasak ile karşı karşıyayız. Atık kağıt işçilerinden kağıt alan firmalara ceza kesileceği yönündeki tebligat binlerce geri dönüşüm işçisini tedirgin etti. Belki de Türkiye tarihinin en büyük işten çıkartma vakasıyla karşı karşıyayız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011 yılındaki bu yönetmeliği dayanarak kağıt işçilerinden kağıt alan lisanslı firmalara yolladığı tebligatlar ve ayrıca denetleme memurları vasıtasıyla toplayıcıdan kağıt almaları durumunda yasal çerçevede 140.000 TL ceza uygulayacağını bildirdi.  Bakanlığın bu tebligatı üzerine bazı firmalar kağıt alımını kesti, bazılarında uygulama devam etse de kağıt işçileri çok tedirgin. Uygulama Ankara’da başlamış durumda. Bu doğrultuda,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara’da Ocak ayı içinde 27 firmaya ceza kesti. Firmaların atık toplayıcılarından kağıt almayı durdurmaları sonucunda atık toplayıcıları işsizlik riskiyle karşı karşıya kaldı.

Sigortasız, sağlıksız ve çok zor koşullarda çalışan geri dönüşüm emekçileri böylece geçim olanaklarını da kaybetme tehdidi altındalar. Ailelerini nasıl geçindirecekler, nasıl yaşayacaklar belli değil.Türkiye genelinde yaklaşık yarım milyon atık toplayıcısı olduğu göz önüne alınır ve her birinin en az üç kişilik bir aileye baktığı düşünülürse, gelir kaynaklarının kesilmesi 2 milyon civarı insanı etkileyebilir. Öte yandan, bugüne kadar uygulanmamış bu mevzuat birdenbire ve gerekli hazırlıklar  yapılmadan, üstelik işsizliğin %12’lere çıktığı, ekonominin dibe vurduğu, yaşam şartlarının da çok pahalılandığı bir zamanda neden uygulamaya sokuluyor?  ‘’Neden bugün?’’ sorusu, irdelenmesi gereken önemli bir soru.

500bin kişiyi ilgilendiren bu uygulama sonucunda belki de Türkiye tarihinin en büyük işten çıkartması gerçekleşebilir!

Programda uygulamayı, olası sonuçlarını, etkileyeceği kesimleri, geri dönüşüm emekçilerinin talep ve beklentilerini konuştuk. Konuklarımız, Roman Hakları aktivisti ve Avrupa Roman Hakları Merkezi Türkiye Gözlemcisi Hacer Foggo ve Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Kurucu Başkanı Ali Mendillioğlu.