Haber Nöbeti: "Gerçeğin Peşindeyiz, Meslektaşlarımızın Yanındayız"

Haber Nöbeti: "Gerçeğin Peşindeyiz, Meslektaşlarımızın Yanındayız"

03 Mart 2016
habernobetim.wordpress.com

Türkiye'nin güneydoğusunda Diyarbakır'da, Cizre'de, Silopi'de baskı altında çalışan gazetecilerle dayanışmak üzere başlayan ve 1 ayını dolduran Haber Nöbeti'ni, Hikâyenin Kadın Hali'nde Pınar Bihter, konuklarımız, gazeteci Mehveş Evin ve Şafak Timur'la konuştu.

03 Mart 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Hikâyenin Kadın Hali podcast servisi: iTunes / RSS

Haber Nöbeti Türkiyenin heryerinden gazeteciye açık ve çağrısı şöyle:

Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız.

7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden hayatımıza giren çatışma can almaya devam ediyor. Gerçekler yayın yasakları ile gizlenmeye, gazeteciler baskılar ile susturulmaya çalışılıyor.

Sokağa çıkma yasaklarıyla gerçeklerin karartılmaya çalışıldığı bölgede görev yapan meslektaşlarımız ise yoğun baskılara maruz kalıyor; çalışmaları engelleniyor, kafalarına silah dayanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. 30 meslektaşımız hâlâ cezaevinde tutuluyor.

Halkın haber alma hakkı için canı pahasına çalışan meslektaşlarımızla dayanışmanın batıdaki biz gazetecilerin de en temel görevlerinden biri olduğu düşüncesindeyiz ve bu düşünceyle silahların gölgesinde görev yapan meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Basın meslek örgütlerinin bölge illerine yaptığı ziyaretin ardından, bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak için, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması için, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak için, halkın haber alma hakkı için bölgeye gideceğiz.

Gazeteci meslektaşlarımızla birlikte çalışıp, onların üzerindeki baskıların kalkması için dayanışma duygularımızı götüreceğiz. Her hafta bir grup gazeteci olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlere giderek haber yapacağız.

Ancak dayanışma ile mesleğimize ve gerçeğe sahip çıkabiliriz.

Haber Nöbeti hakkında bilgi almak için: https://habernobetim.wordpress.com

Etiket: