8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ve Erkek Şiddeti Çetelesi

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ve Erkek Şiddeti Çetelesi

18 Şubat 2016

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kadın örgütleri tarafından düzenlenen ve 19:00'da Taksim'de başlayacak Feminist Gece Yürüyüşü'nün çağrısı şöyle: "Erkek şiddetinin tüm tezahürlerine karşı evde, işte, sokakta kadın dayanışması ile güçleniyoruz." Geçtiğimiz ay, Hikâyenin Kadın Hali'nde, Çiçek Tahaoğlu ve Burcu Karakaş, Bianet'in hazırladığı Yıllık Erkek Şiddeti Çetelesi'ni, bu çalışmanın yapılmasına neden gerek olduğunu ve çetelenin önümüze koyduğu sonuçları konuşmuşlardı. 

18 Şubat 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Hikâyenin Kadın Hali podcast servisi: iTunes / RSS

Bianet'te Erkek Şiddeti Çetelesi şu şekilde tanımlanıyor:

"Kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor, yaygın medya da bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor.

Biz taciz, tecavüz ve şiddet konusunda haberler yapmaya, kadınların mücadelesini aktarmaya devam edeceğiz ancak kadına yönelik şiddetin bir dökümünün de olmasını istediğimizden, yaygın medyanın haberlerini kullanarak şiddetin çetelesini tutuyoruz..."

Bugün, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nde, 19:00'da Taksim'de yapılacak 14. Feminist Gece Yürüyüşü'nün çağrısı ise şöyle:

"Erkek şiddetinin tüm tezahürlerine karşı evde, işte, sokakta kadın dayanışması ile güçleniyoruz. Kadın dayanışması ve feminist mücadelemiz ile özgürleşeceğiz!  8 Mart’ta sokakları, alanları terk etmeyeceğiz!"

14. Feminist Gece Yürüyüşü hakkında daha fazla bilgi için: www.facebook.com/events/523398197843227/