Kapadokya'da Dünyadan Çıkış Yolları: Fulya Erdemci Cappadox'u anlatıyor!

Hariçten Sanat
-
Aa
+
a
a
a

Küratör ve yazar Fulya Erdemci ile Cappadox Festivali güncel sanat programı "Dünyadan Çıkış Yolları" hakkında konuştuk.

Cappadox, Mehmet Ali Uysal, Kağıt Kayık, 2017
Hariçten Sanat: 5 Haziran 2017
 

Hariçten Sanat: 5 Haziran 2017

podcast servisi: iTunes / RSS

Pozitif’in Kapadokya’da düzenlediği Cappadox Festivali bu yıl üçüncü kez 18-21 Mayıs tarihleri arasında yine müzik, gastronomi, çağdaş sanat ve açık hava etkinliklerinden oluştu. Fulya Erdemci'nin Kevser Güler ve Ilgın Deniz Akseloğlu'nun desteğiyle küratöryel çalışmasını yürüttüğü sergi ise 18 Mayıs-11 Haziran 2017 arasında ziyarete açık. 

Cappadox’un bu yılki teması “Dünyadan Çıkış Yolları”, yazar, şair ve sanatçı Sami Baydar’ın 1990 tarihli aynı başlıklı kitabından bir alıntı. Bu temayla sergi, mutlak fiziksel kısıtlılığın, içinde bulunduğumuz olgusal gerçekliğin ötesine geçebilen, ve hatta onu dönüştürebilen hayal gücünü tetikleyen bir yönü olduğuna işaret ediyor. Sergi, 16 uluslararası sanatçının katılımı ve farklı işbirlikleriyle düzenleniyor. Alper Aydın, Annika Eriksson, Deniz Gül, Erdağ Aksel, Chapuisat Kardeşler, Guillaume Bijl, Halil Altındere, Héctor Zamora, İris Ergül, Karin Sander, Lara Favaretto, Mehmet Ali Uysal, Nermin Er, Serkan Taycan, Yasemin Özcan ve Yaşam Şaşmazer’in Cappadox’a özel ürettikleri, mekâna özgü ve bağlama duyarlı yeni işleri Avanos, Keyişdere (Göreme), Uçhisar ve İbrahimpaşa’da. 

Bunların yanı sıra programda, Kapadokya’daki sivil arşivleri araştıran bir arşiv sergisi, film gösterimleri, alternatif geziler, konuşma ve paneller yer aldı. Ayrıntılar Fulya Erdemci'nin Açık Radyo'daki söyleşisinde.