57. Venedik Bienali'nden Pavyon Manzaraları, Çelenk Bafra Venedik'ten bildiriyor!

Hariçten Sanat
-
Aa
+
a
a
a
Çelenk Bafra
Hariçten Sanat: 22 Mayıs 2017
 

Hariçten Sanat: 22 Mayıs 2017

podcast servisi: iTunes / RSS

57. Venedik Bienali  13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyarete açık. “Viva Arte Viva” başlıklı bienalin küratörü Christine Macel sanatçılar tarafından, sanatçılarla birlikte ve sanatçılar için bir bienal şiarıyla dünyanın dört bir yanından 120 sanatçının yapıtlarını birbiriyle ilişkili 9 tematik trans-pavyonda sergiliyor: Sanatçılar ve Kitapları; Neşe ve Korkular; Müşterek Olan; Yeryüzü; Gelenekler; Şamanlar; Diyonizyen; Renkler; Zaman ve Sonsuzluk. 

Macel, bienalde daha fazla kadın sanatçıya, unutulan sanatçılara ve Latin Amerika, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Rusya’dan daha fazla sanatçıya yer verileceğini bildirmişti, 120 sanatçının 103'ü bienale ilk kez katılıyor. Bienalde, Türkiye’den iki sanatçı yer alıyor: Nevin Aladağ ve Hale Tenger. Bienal boyunca her hafta bir sanatçının katılacağı Tavola Aperta’ya (Açık Masa) katılacak ziyaretçiler, sanatçı ile birlikte yemek yeme ve sanatçının işleri hakkında konuşma fırsatı yakalayacak. 57. Venedik Bienali kapsamında ayrıca “Unpacking My Library” adında yeni bir proje de var. Walter Benjamin’in 1931 yılında yayımlanan denemesinden esinlenilen proje kapsamında Bienal sanatçıları en sevdikleri kitapları içeren listeler paylaşacak. 

Venedik Bienali ana sergisinin yanı sıra, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 85 ülkenin sergisi var. Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu'nda Cevdet Erek'in ÇIN başlıklı işi yer alıyorBienalin ana sergisi ve pavyonlarını Hariçten Sanat programının prodüktörü Çelenk Bafra değerlendiriyor.