Keşif: Pierre Lapointe

Keşif: Pierre Lapointe

03 Ağustos 2018

Fransız Öpücüğü'nde belli aralıklarla, Türkiye'de pek fazla tanınmayan ama kendi ülkelerinde bir hayli popüler olan sanatçıların kariyerlerine daha yakından bakıyoruz. Bu kapsamda bu haftanın konuğu; Kanadalı besteci, yorumcu ve söz yazarı Pierre Lapointe'di. 

03 Ağustos 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Programı Lapointe'in 2009 tarihli parçası Les lignes de ma main ile açtık. Şarkıda; “Size her şeyin iyi gideceğini söyleyen yıldızlara asla güvenmeyin, hayat düz bir yol değildir, avucumdaki çizgilerde öyle yazıyor” diyordu sanatçı. 1981’de Québec’te dünyaya gelen Pierre Lapointe, 1999’da Plastik Sanatları dalında eğitim almaya başlamış ancak daha sonra bir süreliğine eğitim hayatından uzaklaşıp müzikle uğraşmış. Katıldığı bir yarışmada En İyi şarkıcı/besteci ve söz yazarı ödülü alması, hayatında önemli bir dönüm noktası olmuş. Bunun ardından Montreal’e yerleşen sanatçı eğitimine burada devam etmiş. 2001-2004 yılları arasında çeşitli festivallere katılmış ve bunlardan birçok ödülle dönmüş. 2004’te kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınlayan Lapointe, bu albümle 2005’te Félix Lelerc ödülü kazanmış ve bu ödül ona Fransa’da da boy gösterme imkanını sunmuş. Burada da yine bu ilk albümü sayesinde, oldukça köklü ve prestijli bir ödül olan Charles-Cros Akademisi ödülüne layık görülmüş. Debout sur ma tête ve Plaisirs dénudés gibi piyano eşliğinde seslendirdiği hüzünlü parçalarla dikkat çeken bu albümde Reine Emilie isimli daha eğlenceli bir parça da yer alıyor. Erkek mi yoksa kadın mı olduğu konusunda tartışmalar yaşanan hermafrodit görünümlü Emilie’yi konu alan parçanın sözleri ve müziği de yine Pierre Lapointe’e ait.

Pierre Lapointe, ikinci albümü La foret des mal-aimés’yi 2006 yılında yayınlandı. Bu albümün öne çıkan şarkıları arasında Le lion imberbe ve Deux par deux rassemblés yer alıyordu. Bu çalışmasıyla Kanada listelerinin bir numarasına kadar yükselen sanatçı. albüm sonrasında Montreal ve Québec’te, on binlerce kişi tarafından izlenen konserler verdi. 2009’da bu kez “Sentiements humains” adlı bir albüm yayınlayan Lapointe, bu sayede adını bir kez daha Fransa’da da duyurmayı başardı. Bu albümün dikkat çeken şarkıları da, programın başında dinlediğimiz Les lignes de ma main’in yanı sıra Ces étranges lueurs ve Les vertiges d’en haut’ydu. Lapointe 2011’de tüm bu şarkıları seslendirdiği “Seul au piano” adlı bir canlı performans albümü piyasaya sürdü. 

Biraz da Lapointe’in ilham kaynaklarına göz atarsak, sanatçı hem Brigitte Fontaine, Léo Ferré ve Barbara gibi Fransız müziğinin klasikleşmiş isimlerinden hem de Mathieu Chédid, Vincent Delerm ve Albin de la Simone gibi daha çağdaş sanatçılardan etkilenmiş. Bunların yanı sıra Björk, Robert Charlesbois, France Gall ve yine Kanada’dan çıkan son derece kendine özgü bir sanatçı olan Diane Dufresne, Lapointe’in diğer ilham kaynakları. Yine Pierre Lapointe diskografisine dönersek, sanatçı 2013’te "Punkt" ve "Les Callas" adlı iki albüm yayınlamıştı.  "Les Callas" için şarkıların süresi nedeniyle mini albüm demek daha doğru olur belki de. Bu albümün isim şarkısı için yine Kanadalı bir başka meslektaşı Ariane Moffatt’la bir düete imza atmıştı sanatçı, parçada gitarda Philppe B eşlik ediyordu ikiliye. 

2013’te Lapointe’in iki albüm yayınladığından bahsetmiştik . Bunlardan ikincisi, pop tarzındaki şarkılarla dikkat çeken "Punkt"tı. Albüm yayınlandığında Kanada listelerinde yine bir numaraya oturdu. Sanatçı, bu çalışmasının ardından 2014’te, "Punkt"taki bazı şarkıların yanı sıra Barbara’nın Le mal de vivre, Léo Ferré’nin C’est extra ve Charles Aznavour’un Comme ils disent gibi parçaları piyanosu eşliğinde yorumladığı "Paris Tristesse" adlı bir albüm yayınladı. Albüm’ün kayıtları Paris’te gerçekleşti ve Kanada’nın yanı sıra Fransa ve Belçika’da  da piyasaya sürüldü. 

Lapointe şarkılarında genelde aşk ilişkilerini ele alıyor ve kendi deyimiyle müzik piyasasını biraz sarsmak için cinsellikle ilgili sözlere de yer veriyor bu şarkılarda. Bunun yanı sıra “insanlık tarihinin en popüler” konusu olarak gördüğü ölüm, yine eserlerinde sık sık ele aldığı temalardan biri sanatçının. Lapointe, 2017’de, "La science du cœur" adlı yeni bir albüm yayınladı . Bu albümdeki şarkılar da, yine aşk ve sevgisizlik gibi konuları işliyordu. Albümde dikkat çeken şarkılardan biri de Alphabet adını taşıyordu. Alfabenin her harfi için o harfle başlayan bir kelime veya isimle ilgili, bir cümle geçiyordu şarkıda. Örmeğin B harfi için Serge Gainsbourg’un Brigitte Bardot için yazdığı Initials BB adlı şarkıdan, M için Paris’te küvetinde ölü olarak bulunan Jim Morrison’dan, O için Alman ressam Otto Dix’ten, R için de Amerikalı besteci Steve Reich’dan bahsediyordu sanatçı dinleyenlere. 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Pierre Lapointe
Les lignes de ma main
Seul au piano
2:41
Pierre Lapointe
Reine Emilie
Pierre Lapointe
2:31
Pierre Lapointe
Le lion imberbe
Seul au piano
3:13
Pierre Lapointe
Les vertiges d'en haut
Seul au piano
2:52
Pierre Lapointe & Ariane Moffatt
Les Callas
Les Callas
2:04
Pierre Lapointe
Les remords ont faim
Paris Tristesse
3:21
Pierre Lapointe
Alphabet
La science du cœur
3:46
Kategori: