26.06.2018 FSD9: Türkiye, Türkiye’ye, Türkiye’de, Türkiye’den 1

26.06.2018 FSD9: Türkiye, Türkiye’ye, Türkiye’de, Türkiye’den 1

26 Haziran 2018

 

Her açıdan kritik ve heyecanlı günler geçiriyoruz. İlk kez Türkiye’ye dokunan, yolu bir şekilde bu coğrafyadan geçen şarkıcı ve gruplardan müzik dinletiyoruz, programımız içinde. Türkiye’ye yüzünü dönmüş, Türkiye’de konuşlanmış, bazen de yolu Türkiye’den geçen müzisyenler var bu hafta… Bir ‘Türkçe müzik’ programı sayılmaz bu yüzden.

Çok ‘canlı’ bir program bu haftaki: parçalarını çaldığımız alternatif ve bağımsız müzisyenlerin arasında Can Kazaz, Can Ozan ve Can Güngör bulunuyor. Çoğunluğu naif, doğal ve mütevazı yeteneklerden çok nitelikli örnekler dinliyoruz. Bu bağımsız müzisyenler arasında, üçüncü, dördüncü albümünü yapmış, artık kendilerine ait bir kitleye sahip, belli bir popülerlik yakalamış şarkıcı ve gruplar olduğu gibi, adı yeni duyulan ya da çok az bilinenler de bulunuyor. Programda, ünü yurt dışına taşan köklü Türkiyeli gruplardan Rebel Moves’u dinliyoruz. Sanatın çok farklı noktalarında yaratıcılığını kullanan Erkin Gören; sesinin oldukça iyi olduğunu fark ettiği Cem Yılmaz’la bir düet yapan Yasemin Mori; bulunduğumuz coğrafyadan, birbirinden farklı kimlikteki müzisyenleri bünyesinde toplamış No Land grubu bu haftanın konuklarından sadece bazıları…

Masal sesli şarkıcı Nil İpek, kendine özgü bir tarzda yorumladığı Nihavend makamında bir şarkıyı cover’larken, Türkiye’deki alternatif müziğin avangart isimlerinden Büyük Ev Ablukada, bu haftanın listesinde akustik çalışmalarından bir tanesiyle yer alıyor.

Bu haftaki programın kaydını buradan dinleyebilirsiniz:

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Peyk
İçimdeki İz
İçimdeki İz
3:53
Yüzyüzeyken Konuşuruz
Para Hâlâ Bende
Otoban Sıcağı
3:25
Canozan, Dolu Kadehi Ters Tut
Aklım Hep Firarda
Aklım Hep Firarda
3:11
Erkin Gören
Arkadaşımı Yedim
Robust
2:47
Melis Danişmend
Sarhoşken Pişkin Ayıkken Pişman
Daha Az Renk
3:13
Can Kazaz
Kendi Halimde
Eski Usûl
3:12
Ebru Berker
Küçük Bir Parça
Sıradan Bir Şarkı ve Sıradan Bir Şarkıcı
0:26
Can Güngör
Yalnız Ölmek
Yalnız Ölmek
3:47
Büyük Ev Ablukada
En Güzel Yerinde Evin
Full Faça
4:01
Yasemin Mori, Cem Yılmaz
Konyak
Estrella
3:00
No Land
Niyə Belə Uzundur Bu Yollar
Aramızda
3:49
Nilipek.
Gözleri Aşka Gülen
Gözleri Aşka Gülen
4:17
Rebel Moves
French Fries a La Turca
Are You Satisfied?
3:54