12.06.2018 FSD7: Yumuşakustik! 1

12.06.2018 FSD7: Yumuşakustik! 1

12 Haziran 2018

 

Bu haftaki parçaların büyük çoğunluğu akustik, en azından akustik bir anlayışla yapılmış şarkılardan oluşuyor. Enstrümanları daha doğal sesleriyle duyduğunuz, yumuşacık, ruhtan kopup gelmiş parçalar… Geçen haftaki programın devamı gibi biraz da… Farklılıklarıyla tabii.

Bir yandan mutlulukla ilgili sohbeti sürdürürken, öte yandan da içinizi huzur ve sevinçle dolduracak parçalar çalmayı sürdürüyoruz. Alternatif rock’ın kraliçelerinden Alanis Morissette’den, Fransa kökenli pop-rock grubu Revolver’e; keman virtüözü ve uzman ıslıkçı Andrew Bird’den, İzlanda’dan gelen Emilíana Torrini’ye; yine birçok şarkıcı ruhlarını bizimle paylaşıyor, akustik tınılar eşliğinde… Kimi zaman çok uzaklara gidiyor, ruhumuzun âdeta uçtuğunu hissediyor, kimi zaman bambaşka ülkelere, hatta bildiğimiz dünyanın ötesine yolculuk ediyoruz. Zaman zaman bu şarkılarla, maddesel olan tarafımızın eridiğini, neredeyse yok olduğunu hissediyoruz. 
Hayatlarımızı göz kamaştıran birer sanat eserine çevirmemiz mümkün mü? “Kendi hayatımızı oluşturarak, bir anlamda kendi kendimizi gerçekleştirerek, tıpkı bir sanat eseri gibi nasıl düzenleyebiliriz?” sorusunu soruyoruz, Michel Foucault’nun izini sürerek…
Mutlulukla ilgili olan anketimiz sürüyor. Gönderdiğiniz ses kayıtları arasından seçtiğimiz sesli mesajları yayımlamaya bu hafta başlıyoruz. Hem programda, hem de sosyal medya hesaplarımızda duyurduğumuz gibi, kaydedeceğiniz sesli mesajları, mail adresimize ([email protected]) göndermenizi rica ediyoruz.

Bu haftaki programın kaydını buradan dinleyebilirsiniz:

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Alanis Morissette
Not the Doctor - Acoustic
Jagged Little Pill Acoustic
4:25
Revolver
Parallel Lives
Let Go
4:04
Andrew Bird
Roma Fade
Spotify Singles
4:25
London Grammar
Darling Are You Gonna Leave Me
If You Wait (Deluxe Version)
3:01
Jono McCleery
This Idea of Us
Pegodes
3:56
Yodelice
Free
Tree of Life
3:19
Gaspard Royant
Grow
You Can Have Me (If You Want To) EP
2:23
Emilíana Torrini
Hold Heart
Me and Armini
2:04
Villagers
Memoir - Live at RAK
Where Have You Been All My Life?
3:27
Keren Ann
Not Going Anywhere
Not Going Anywhere
3:41
Alan Corbel
If I Pass Through It
Dead Men Chronicles
3:59
Light in Babylon
Hinech Yafa
Life Sometimes Doesn't Give You Space
5:07