OHAL

30 Ocak 2017
21 Ocak 2017’de TBMM’de kabul edilen ve halkoyuna sunulması beklenen değişikliğin Anayasa’ya uygunluk sorunu, üç açıdan tartışılabilir: şekil, esas ve olağanüstü hal (OHAL).
09 Ocak 2017
OHAL’in, toplanacağı önceden ilan edilmemiş, gerçekten toplandığı ise son derece şüpheli bir Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı dayanak gösterilerek ve belli ki Bakanlar Kurulu toplantısının gündeminde de bu konu yok iken üçüncü kez uzatıldığının ilan edilmesi, Meclis’e sunulan anayasa değişikliğinde vaat edilen Yeni Türkiye’nin yönetim tarzını özetliyor. 
05 Ekim 2016
Açık Gazete'de, OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile gazetelerin, televizyon ve radyo kanalılarının polis baskınıyla kapatılmasını, sayıları her geçen gün artan tutuklu gazeteci, yazar ve basın mensuplarının uğradığı hak ihlallerini, Türkiye'de basın özgürlüğünün kalmayışını konuştuk.
09 Ağustos 2016
İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı, Genco Erkal ve Tülay Günal'ın sahneye koyduğu "Güneşin Sofrasında: Nazım ile Brecht" isimli oyunun okul bahçesinde oynanabilmesine dair olan sözleşmesini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri konulu yazısına dayanarak, güvenlik gerekçesiyle feshettiğini bildirdi.
05 Ağustos 2016
Kentin Tozu'nda bu hafta, OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devirlerini ve askeri okulların kapatılmalarını kentsel rant çerçevesinde ele aldık. Konuklarımız, CHP İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi ve Sezgin Tanrıkulu'ydu.
27 Temmuz 2016
Açık Gazete'nin "Nereye Doğru?" köşesinde Cengiz Aktar'la 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı Olağanüstü Hal ilanıyla beraber tüm üniversitelerde istifası istenen akademisyenlerin, tutuklanan gazetecilerin, kapanan medya kuruluşlarının, okul ve üniversitelerin, hastanelerin, gözaltına alınan ve işinden olan binlerce kamu görevlisinin de içinde bulunduğu tablonun, darbenin gerçek sorumlularını bertaraf etme amacını fazlasıyla aşarak toplumun her kesimini mağdur eden bir "cadı avı"na dönüşmesi durumunu konuştuk.
26 Temmuz 2016
Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'in ve uygulanan önlemlerin, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir ortamda, üzerinden on gün geçmesine ve aktörlerinin ezici çoğunluğu yakalanmasına rağmen devam eden muğlaklığın da yardımıyla darbe girişimini yapan çevrenin çok dışına taşarak bir "cadı avına" dönüşmesini konuştuk.
23 Temmuz 2016
İdam cezasının yeniden ülke gündemine girmesi nedeniyle, Türkiye’nin bağlı bulunduğu uluslararası sözleşmeler / antlaşmalar hukuku çerçevesinde idam cezasını, OHAL’i ve OHAL’in dokunamayacağı insan haklarını, konuğumuz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Anayasa Hukukçusu Prof.Dr. İbrahim Kaboğlu ile konuştuk.