Mülteci krizi

05 Ocak 2017
Bahri Belen bu hafta Adaletin Bu mu Dünya? programında, konuğu İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı, Avukat Bedia Ayşegül Tansen Gümüş'le, savaş, ekonomik vb. nedenlerle ülkelerini terkedip gelerek başka ülkelerde,- tabii özellikle ülkemizde- bulunan kişilerin temel haklarını konuştu. Sığınmacı, göçmen, mülteci statüleri arasındaki farklar nedir? İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ne diyor? Türkiye'de şu andaki durum nasıl?
13 Temmuz 2016
Açık Gazete'nin Nereye Doğru köşesinde Cengiz Aktar'la, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verileceğine dair açıklaması, bu açıklamanın toplumda yarattığı tepki, bu konuda medyada yer alan ölçüsüz diyebileceğimiz yorumlar ve ülkenin bazı şehirlerinde yükselen karşılıklı gerginlik üzerine, Türkiye'nin aslında olmayan göç ve iltica politikasını, tarih boyunca pek çok örneğini görebileceğimiz ve bir yenisiyle karşı karşıya olduğumuz iskân politikalarını ve "nüfus mühendisliği" kavramını ele aldık. Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi gündeme gelirken, büyük bir dikkatle ele alınması gereken ama alınmayan unsurları değerlendirdik.
05 Mayıs 2016
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Avrupa Birliği ve  Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasının insan haklarına ve hukuka aykırı olduğunu belirtiyor. Açık Gazete'de, Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin resmi mülteci politikalarını ele aldık.
10 Mart 2016
Günün Sözü: "Siyaseti, 60 yıldan beri bazen içinden, bazen dışından işim buymuş gibi izlerim, bugünlerdeki gibi çaresizlik ve umutsuzluk içinde topyekün yakınma görmedim."