Brexit

08 Mayıs 2017
Açık Gazete'nin Ekonomi Politik köşesinde, kısa bir süre için Londra'da bulunan Ali Bilge'yle, bu kez çoğunlukla yaptığımız gibi Türkiye'den değil, İngiltere'den bahsettik. Theresa May'in "baskın seçim" olarak da nitelenebilecek ve 8 Haziran'da yapılacağı duyurulan erken seçim kararından, Brexit'in İngiltere'nin siyasi ve gündelik toplumsal hayatındaki etkilerinden söz ettik. 
20 Nisan 2017
 Londra'dan yayın yapan ve Açık Radyo ile önemli benzerlikleri olan Resonance FM'in kurucu ve programcılarından, yazar ve aynı zamanda müzisyen Morgan Quaintance Açık Gazete'de konuğumuzdu. Kendisiyle, Brexit ile AB'den ayrılma kararı alan "İngiltere'ye istikrar getirdiğini" iddia eden Theresa May'in, 8 Haziran'da yapılacağını duyurduğu erken seçim kararını çeşitli boyutlarıyla konuştuk.
28 Haziran 2016
Açık Gazete'de Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le hafta sonu yapılan İspanya seçimlerini değerlendirdik. Katılım oranı geçen seçimlere göre epeyce düşük ve Unidos Podemos Birleşik Sol İttifakı da 1 milyon civarında oy kaybetti. Seçimin galibi, tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısını sağlayamamış bile olsa, oy oranını beklenmedik bir şekilde %28'den %33'e çıkaran muhafazakâr Halk Partisi.