Türkiye'nin Kredi Notu, Başkanlık Referandumu ve Toplumsal Muhalefet

Diğer Program: 
Açık Gazete

Türkiye'nin Kredi Notu, Başkanlık Referandumu ve Toplumsal Muhalefet

30 Ocak 2017

ABD'de Trump'ın görevi devralmasının hemen ardından New York Federal Mahkemesi'nin 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına vize kısıtlaması getiren kararı tüm ülkede çok geniş çaplı bir muhalefet ve direnişle karşılandı ve Mahkeme kararnameyi askıya almak zorunda kaldı. Açık Gazete'nin Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge'yle programımıza bu umut verici toplumsal muhalefet ve direnişi konuşarak başladık. 

30 Ocak 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ekonomi Politik podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye'ye dair konuşmamıza ise, katledilmelerinin yıldönümünde, fikirlerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan hukukçu Muammer Aksoy ve gazeteci Uğur Mumcu'yu anarak başladık. 

Başkanlık Referandumu sonrasında karşı karşıya kalacağımız tek adam rejiminde Türkiye'yi nelerin beklediğini ve refereandum öncesinde "Hayır" demenin bile Cumhurbaşkanı'na hakaret olarak değerlendirilebileceği, ana-akım medyanın tamamen iktidarın güdümünde olduğu, OHAL şartlarında bir referandumun meşru olup olmadığını, "Hayır" diyecek bir toplumsal muhalefetin nasıl yürütülebileceğini konuştuk.

Programın son bölümünde ise, geçtiğimiz hafta üç büyük kredi derecelendirme kurumunun -Morgan Stanley, Moody's ve Fitch'in- Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmesinin anlamını, etkilerini konuştuk.

 

Etiket: