Neoliberal İktisadi Politikalar ve Özelleştirme

Diğer Program: 
Açık Gazete

Neoliberal İktisadi Politikalar ve Özelleştirme

15 Ağustos 2016

Açık Gazete'nin Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile Türkiye’nin 30 yılı aşan özelleştirme geçmişi çerçevesinde son torba yasa ile gündeme gelen 100 kamu kuruluşunun  özelleştirme  kapsamına alınmasını konuştuk. Kapitalizmin sapkın bir türü olan neoliberal iktisadi politikaların gezegen ve Türkiye üzerine etkilerini, özelleştirme uygulamalarını "şok doktrini" üzerinden değerlendirdik.

15 Ağustos 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ekonomi Politik podcast servisi: iTunes / RSS

Gelişmekte olan ülkelere uzun yıllardır önerilen-dayatılan özelleştirme programlarının  büyüme ve kalkınma  katkısını olmadığını ortaya koyan çalışmalardan söz ettik.

Türkiye bütçe sisteminde tanımlanan bütçe uygulamalarını ve özel bütçe uygulamasına tabii olan kuruluşların farkını ortaya koyduk.

Darbe girişimi  sonrası gündeme gelen varlık barışı, varlık fonu,  zorunlu bireysel emeklilik ve özelleştirme kapsamına  yeni kuruluşların alınması, iktidarın bütçe uygulamaları açısından kaynak sıkıntısı endişesi taşıdığına  ve mali disiplin sağlamakta güçlükle karşılaşacağına dair  işaretler olduğunun altını çizmeye çalıştık.

 

Kategori: