Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 69

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Ünlü iklim bilimci James Hansen ve arkadaşları, küresel ısıtmada hızlanmanın paradoksal sebebini net olarak ortaya koyuyor: aerosol emisyonlarının azaltılması!

Yeni araştırmalar da Hansen ve arkadaşlarının ortaya koyduğu bu iklim paradoksunu doğruluyor.

Sağcı Yeni Zelanda hükümetinin iklim politikalarını baltalayarak 'doğaya savaş' ilan ettiği yazılıyor.

İklim değişikliğinin halk sağlığına etkilerini inceleyen 2024 yılı Lancet Geri Sayım Avrupa Raporu yayınlandı.

Dünya

Ünlü ekonomist akademisyen ve aktivist Robert Reich, ABD’nin milyarder kapitalistlerinin ülkede demokrasiyi öldürmek üzere harekete geçtiklerini karar örneklerle anlatıyor.

Ekonomi profesörü Mariana Mazzucato, teknoloji milyarderlerinin Yapay Zekâ aygıtlarıyla gezegen kaynaklarını gezegeni yiyip bitirme düzeyinde tükettiklerini ortaya koyuyor

BBC’nin bir araştırma grubu, dünyanın en ünlü moda firmalarından bazılarının lüks parfüm üretimi ile çocuk işçi sömürüsü arasındaki derin bağı ortaya çıkardı.

İsrail/Gazze

“Tüm gözler Refah'ta”: 50 milyon kişinin paylaştığı viral görselin hikâyesini BBCaraştırdı

Gazeteci Jon Queally, hak savunucularının İsrail saldırısı ile bir kâbus yaşanacağını, bunun her türlü trajedinin ötesinde olacağını söylediklerini, her iki 'kehanetin' de gerçekleştiğini yazıyor.

Gazze’nin pek çok öğretim görevlisi, üniversite ile okul yöneticisi dünyaya açık çağrı yayınladı; herkesi yeniden eğitimi/öğretim hayatını kurmaya yardıma çağırdı.

Türkiye

Gazeteci ve yazar Gökçer Tahincioğlu, Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısı olan 10 Ekim 2015 tarihli Ankara Gar Katliamı'nın nasıl örtbas edildiğinin hikâyesini yazıyor.

Akademisyen ve yazar Baskın Oran, 'Sulh Ceza Hakimlikleri'nin, erişim engeli koyarak medyayı sansürlemek için mevcut yönetimin icat ettiği en dahiyane yöntem olduğunu yazıyor