49. Yayın Dönemi başladı

49. Yayın Dönemi başladı

06 Mayıs 2019
Açık Radyo ekibi... (Emrah Temizkan, Can Tonbil, Didem Gençtürk, Ömer Madra, İlksen Mavituna)

Açık Radyo'nun 3 Kasım 2019'a kadar devam edecek 49'uncu yayın dönemi başladı.

Yeni yayın döneminde 210 programcı tarafından hazırlanan 147 program var. 46. Yayın Dönem’inde 14 yeni program başlıyor.  Bu yeni yayın döneminde aramıza 10 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 10 programcı yeniden Açık Radyo'da.

Sonuç olarak 49. Yayın Dönemi itibariyle Açık Radyo’da en başından beri 1248 programcı 1133 farklı program yapmış olacak.

Haftaiçi her gün

12.55

Tehanu

Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak 2018’de aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün üçüncü kitabına bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

Pazartesi

Açık Dergi'de yeni köşe

19:00

Ebedi Yokoluş / Forever Extinct

Virginia Patrone ve Çiğdem Fidan

Ebedi Yokoluş programında, insanlar yüzünden nesli tükenmiş ya da tehlike altında olan ve hiçbir şey değişmeden böyle giderse; kısa zamanda ebediyen yok olacak olan türler hakkında konuşuyoruz. Her hafta yokolan bir türün tarihine ve sesine kulak veriyoruz.

Yeni program

20.00

Bir Baba Indie Lokal

Tuğçe Yapıcı ve Cihad Satıroğlu

Yerli sahneden yeni yayınlanan müzikler, konuklar ve canlı performanslar Bir Baba Indie Lokal'de.

Yeni program 

24.00

Vantilatör

Selahattin Çolak’tan kakofonik gürültü

Ses ve gürültü ekseninde türler arası bir radyo programı.

Salı

Yeni program

15.30

15 günde 1

Foto Müze

Gülderen Bölük

Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere Türkiye fotoğraf tarihinde bir gezinti... Eski gazete, dergi, fotoğraf koleksiyonu ve sayısız malzemenin kaynaklık ettiği programda, konusunda uzman olan bir çok konuk da ağırlanıyor. Osmanlı dönemi fotoğrafhaneleri ve fotoğrafçıları, dönemin fotoğrafa yaklaşımı, basın-fotoğraf ilişkisi, arşivcilik ve koleksiyonculuk programın ana konuları.

Açık Dergi'de yeni köşe

19.30

Harici Bellek

Şarkılarla Dünya Tarihi

Murat Meriç

Şarkılarla Memleket Tarihi programıyla geçtiğimiz dönemlerde çok sevilen Murat Meriç, Açık Radyo’ya geri dönüyor. Müziğin bellek ile ilişkisini konu edinen bu yeni yayında Meriç, insanlık tarihinden vakaların izlerini plaklar/kayıtlar aracılığıyla sürüyor.

Çarşamba

Yeni program

14.00

Türlerin Yaşam Hakkı

Işıl Karaelmas

Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey.

“Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye ve dünyadaki hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmaktan, sokak hayvanlarına yardım etmeye kadar faydalı insan yaklaşımları ve pratikleri üzerine.

Açık Dergi'de yeni köşe

19:30

15 günde 1

Yerden Yüksek

Çocukların Mekân Algısı ve Mekânsal Hakları

Gizem Kıygı

Değişen kentsel ve kırsal mekânlarda çocuıkların mekânlarda nasıl varoldukları ve mekânı nasıl algıladıklarını ve bu konuda yapılan çalışmaları konuşuyoruz. Her bölümde bir araştırmacı-uzman konuk yayına eşlik ediyor.

24.00

Beton Orman

Reggae, dub ve alt türleri...

Da-Frogg Eyez

Beton Orman bu yayın dönemi haftaiçine geçiyor.

Perşembe

Açık Dergi'de yeni köşe

19:30

15 günde 1

Sarı Tuğlalı Yol

Zeynep Arıca ve Burak Dinler

Müzikal Tiyatro’da bir gezinti

Müzikal tiyatro tarihinden klasikler hem ses kayıtları hem de sahne notlarıyla bu yayın dönemi Açık Dergi’de. Eski programcımız Zeynep Arıca’nın yanına sahne arkadaşı Burak Dinler’i alıp sunacağı Sarı Tuğlalı Yol’da amatör ve profesyonel müzik grupları da zaman zaman yayına konuk oluyor.

Cuma

Yeni program

13.00

El Fueye

Ortaç Aydınoğlu

Tangonun büyülü kutusu

1900’lerin başında Arjantin’de doğup dünyaya yayılmış olan tangonun serüveninde Buenos Aires’in arka mahallerinden, Paris’in balo salonlarına; grand tuvalet giyinip tramvaylarla gidilen dans gecelerinden, yırtık kotla gidilen eski bir fabrikada düzenlenen milongalara; gitar çalıp söyleyen halk ozanlarından, senfoni orkestralarına; Afrika ritimlerinden, Japon ezgilerine ve tabii ki hüznün en melankolik halinden, neşenin en deli haline...

İsmini, müziğine özgün tınısını veren körüklü bir kara kutudan alan El Fueye ile tangonun büyülü kutusunu açıyoruz.

Açık Dergi'de yeni köşe

19:00

15 günde 1

Normalin Sınırları

Klinik Felsefe Sohbetleri

Alper Hasanoğlu ve Bülent Usta

“Normalin Sınırları”nda, insanları hapseden bireysel ve toplumsal sınırların ve kalıpların ötesine geçip, dinleyicilerin kendilerine ve hayatlarına başka bir açıdan bakabilmesinin olanakları araştırılan bir ‘klinik felsefe’ programı.

Teoriyle uygulamayı birleştiren yazı ve çalışmalarıyla tanınan psikiyatristlerin, psikoterapistlerin, felsefecilerin ve edebiyatçıların konuk olarak yer aldığı yayın; günümüzde ilaç tekelinin baskısı altında insanın doğasına ait normal ve doğal acının bir hastalık olarak tanımlanması tehlikesi karşısında normali koruma çabası.

“Normalin Sınırları”nı, psikiyatrist, psikoterapist, yazar Alper Hasanoğlu ile antropolog, psikoterapist, yazar Bülent Usta birlikte sunuyor.

Cumartesi

22.00

Flow

Türler arası gece müzikleri

Özgür Özer

Eklektik gece müziklerine yer verdiğimiz Flow bu yayın dönemi gece 22.00’de.

01.00

Alan Kod 212

Türler arası

Batu Boran

Alan Kod 212 programı bu yayın döneminde haftasonuna transfer oluyor.

Pazar

Yeni program

16.00

Akdeniz Güneşi

Müzikli Akdeniz Turu

Tolga Esmer

Akdeniz’in cazla buluştuğu radyo programı. Tabii Akdeniz kültürünün katı sınırlardan hoşlanmadığı düşünüldüğünde caz dışındaki müzik türlerine ve Akdeniz dışından, yüreği Akdeniz güneşiyle ısınmış müzisyenlere de yer veriyor. Program müzik ağırlıklı olsa da Akdeniz kültürü, tarihi, sanatı, insanları gibi konularda değiniyor.

Yeni program 

21.00

İstanbul’dan Gelen Telefon

Türler arası, eklektik bir müzik programı

Altuğ Güzeldere, Mahir Ilgaz ve Güven Güzeldere

Program, zaman zaman bir müzisyen veya bir müzik dönemini/tarzını ele alarak, "arkeolojik kazılar" diyebileceğimiz türde bir çizgi izliyor. Bazen de programcılarımızın sevdiği şarkılardan oluşan karışık seçkiler çalıyoruz. Ama her hal-ü kârda haftanın son akşamına uygun, güzel Pazar gecesi şarkılarıyla dinleyicilerimizin karşısında.

Yeni program

01.00

Münakaşa

Elektronik müziğin türleri arasında münazara hali

Erkan Ömür

“Elektronik müziğin türleri arasında münazara hali” şiarıyla yola çıkan programda downtempo elektronik müzik, etnik elektronik, elektronika, minimal, breakbeat örnekleri dinleyiciyle buluşuyor.

Not: Geçtiğimiz yayın dönemi aramızdan ayrılan programcı dostlarımız Aksel Tibet, Yıldırım Arıcı ve Jak Kohen’in programları bu yayın dönemi devam ediyor.

Ara veren programcılarımız (Alfabetik sırayla)

Ayşegül Tözeren

Barış Arman

Betigül Öngen

Duygu Güngör

Emir Akçit

Gülşah Görücü

Gülin Dede Tekin

Kevser Başkara

Mehmet Said Aydın

Mihran Tomasyan

Osman Erk

Seda Aktaş

Selim Badur

Sevil Tufan

Tayfun Polat

Yinon Muallem

Zeynep Ünal

Teknik Ekip:

Barış Demirel, İlksen Mavituna, Ömer Şahin, Robılınd Tayar, Selahattin Çolak

Bize sesini verenler:

Barış Demirel, Deniz Koloğlu, Didem Gençtürk, Ebru Alkanat, Şebnem Eker, Tolga Korkut, Utku Çetin.