Charlie Hebdo Katliamı

7 Ocak 2015 tarihinde Paris'te Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan saldırı hakkında haberler, yorumlar ve analizler. Charlie Hebdo katliamı bütün dünya için ne anlama geliyor?

02 Nisan 2015
Charlie Hebdo baskını gökten zenbille inmemiştir, bir kısır döngünün parçasıdır. Döngünün kırılması için ise "Bu, İslâm değil" demek yetmez. Bütün nefret söylemlerine karşı birden mücadele edilmesi lazım...
17 Şubat 2015
Charlie Hebdo dergisinde gazetecileri ve polisleri öldüren iki adamın, Şerif ve Said Kouachi'nin nasıl bir çocukluğu olmuştu? Eloise Lebourg'un Reporterre dergisinde yayımlanan röportajı:
15 Şubat 2015
Paris katliamının kurbanları ile dayanışma içinde el ele tutuşmuş olan, Cameron'dan Lavrov'a, Netanyahu'dan Abbas'a kadar dünyanın büyük politik isimlerinin sergilediği piyese geri dönersek: eğer ikiyüzlü sahtekârlığın bir resmi olsaydı, işte bu olurdu.
09 Şubat 2015
"İster İslam dininin sekter oluşumlarından, isterse Fransız ulusal kimliğinin ve Batı'nın üstünlüğüne inananlardan oluşsun kimlikçi ve katil faşist gruplara karşı mücadeleye diğer bayrakları tekrar geri getirmek gerekiyor: Kızıl bayrakları."
26 Ocak 2015
Fransa'daki saldırıları, Arap ve Müslüman dünyasına yönelik müdahalelerin, geri tepmesi olarak niteleyebiliriz. Orada yaşananlar, burada da yaşanıyor işte.
23 Ocak 2015
Herhangi bir esprinin ya da anlatının en can alıcı öğelerinden biri anlatanın tam olarak kim olduğudur. Çok fazla sayıda insanı birlikte gülmekten mahrum eden koşullara dokunulmadığı sürece, nüfusun hatırı sayılır bir kısmı için Charlie olmanın hiçbir haysiyetli yolu olmayacak.
19 Ocak 2015
Bu katliam kendi karanlık kuytuları da mevcut olan Fransız ifade özgürlüğüne karşı bir saldırı değil. Dünyanın dört bir yandaki ifade özgürlüğü karşıtı birçok saldırılardan yalnızca biri. Charlie Hebdo'daki gazeteciler, öyle ya da böyle, ne kadar benim kahramanlarımsa Irak'ta, Suriye'de, Tunus'ta...
16 Ocak 2015
Her yerde duyulan tutkulu "Ben Charlie'yim" sloganı ve onun benzerleri, en azından ifade özgürlüğünü savunma bağlamı içinde dergiyle herhangi bir birlikteliğe işaret etmemeli, hatta bunu ima dahi etmemelidir. İçerik hakkında ne düşünülüyorsa düşünülsün, isterse nefret dolu ve ahlaksızca bir içerik...
16 Ocak 2015
Fransa'da hiciv dergisi Charlie Hebdo'ya karşı girişilen terörist saldırı, ifade özgürlüğüne ilişkin değildi. Radikal İslam'la da ilgili değildi. Kurmaca bir medeniyetler çatışmasını da göstermiyordu. Ufukta beliren bir distopyanın habercisiydi bu saldırı.
15 Ocak 2015
Açık Gazete'de Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, geçtiğimiz hafta Paris'te Charlie Hebdo mizah gazetesine yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı ardından tüm Fransa'da gerçekleşen olağanüstü büyüklükteki protesto gösterilerini, olayın tüm dünyadaki yankılarını, Avrupa ve dünya için...
13 Ocak 2015
Charlie Hebdo katliamının arkasından dikkatlice düşünmek gerek. Biz de bu süreçte okumanın iyi olacağını düşündüğümüz iki görüşü paylaşmak istedik:
12 Ocak 2015
Cuma Adlı Adamlar'da, Charlie Hebdo saldırısının ertesinde, bu yakıcı konunun ağırlığı altında, yazar ve gazeteci Zeynep Atikkan'la "Avrupa Benim: Batı Avrupa'da Aşırı Sağın Yükselişi" başlıklı kitabından yola çıkarak Avrupa'da aşırı sağın yükselişi, ırkçılık, İslamofobi, kültürel ayrışma ve...