Neşe Mortensen

Sevgili Radyo’m,

Yine bir yayın yılı geride kaldı ve yeni bir yayın dönemi için radyomuzu desteklemek zamanı geldi. Hep beraber, birbirini tanımayan ama aynı radyo dünyasının düşünsel vatandaşları olan bizler, el ele verip, bu güzel dünyanın en azından bir yıl daha dönmesini sağlamak için kollarımızı sıvadık. Radyomuzu, onun ancak dinleyicileriyle var olabileceğinin farkında olarak destekliyor ve sonsuza kadar var olmasını diliyoruz. 

Açık Radyo, farklı görüşlere, düşüncelere açık olan kapısıyla hepimizi misafir ediyor. Ancak az evvel Protestanlığın kurucusu Martin Luther için sarf ettiğiniz ''ahlaksız adam’’ sıfatı, benim dinleyici olarak, ‘’açık'' sözlülük sınırlarımı zorlamakla kalmadı, kalbimi de kırdı. Hırıstiyanlık tarihi de insanlık tarihinin karanlıklarına yaptığı katkı ile kendi yerini almış, Protestan Kilisesi de yüz yıllar içinde tıpkı Katolik kilisesinin bugünlerde yaşadığı gibi, geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalmıştır, kalmaya da devam edecektir. 

Geçen yıl 500. yılını kutladığımız Protestanizim’in kurucusu Luther’den ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Teoloji profesörü olan Luther’in, 1517’in atmosferinde başlattığı hareketi ve gelişen olayları anlamak ve yorumlamak için sahiden yorulmak lazım. Bu yolu gitmiş birisi olarak, Luther’i savunmak ya da ona sövmek için kendimde bir yetki görmezken, sadece, inanç özgürlüğünün gittikçe flulaştığı bu diyarda, Radyo’mdan tarihsel olaylar ve onların aktörleri konusunda  ''tarafsız açıklık’’  beklentisi içinde olduğumu paylaşmak istiyorum.

Özellikle dinleyici destek yayını boyunca adeta evin bir bireyi olan Radyo'm sürekli açık.  Sanırım hepimiz için, söyleyenler ve dinleyenler için bu dönem gerçekten şenlikli, özel bir süreç; bir tür bayram gibi ve hepimiz için kutlu olsun.

Sevgilerimle,

Neşe Mortensen

Sevgili Neşe Mortensen,

Bu sabah 11:20 tarihini taşıyan olağanüstü güzellikteki mesajınızı biraz önce (yaklaşık 14:40'ta) radyoda tümüyle okudum. Hemen ardından da naçiz özür mesajımı dinleyicilerle paylaştım. Radyonun müthiş bir takipçisi olduğunuzu bildiğimiz için muhtemelen kulağınıza çalınmıştır. Ama her nasılsa atlanmış olabileceği ihtimalini de düşünerek --risk almadan!-- sözlerimi bir de yazıya dökerek size ulaştırmak istedim. (Mot à mot olmamakla beraber, büyük ölçüde yayında söylediklerimin yazılı hali.)

    Sevgili dinleyicimiz ve destekçimiz Neşe Mortensen,

    Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine açık olduğunu iddia eden radyomuzda düşüncesizce ve --evet-- cahilce edilmiş sözlerim dolayısıyla, siz sevgili dinleyicimiz Neşe Mortensen başta olmak üzere Protestan, Katolik, Sünni, Şii Müslüman, Budist ve/ya diğer inanç sistemlerinden herhangi birine bağlı olan tüm inananlardan içtenlikle özür dilerim. Böyle bir boşboğazlığın tekerrür etmemesi için elimden geleni yapacağım konusunda sizleri temin ederim.

Sevgili Neşe Mortensen,

Eleştirilerinizi ve ilginizi hiç eksik etmemeniz ricasıyla.

Sevgiler, selamlar, saygılar

Ömer Madra