Esra Başak

Bu sabah ki programınızda DİB konusunu konuşurken gençler yok mu diye sitem ettiniz. Çok üzüldüm. Zira ben haftalardır liselilerin isyanından bahsedersiniz diye bekliyorum. Teşekkürler.

 

Merhaba Esra,
 
Proje okulları, liselilerin isyanı gibi önemli konuları Açık Gazete'de sık sık ele almaya, onların bildiri, video vb çalışmalarını paylaşmaya çalışıyoruz ta başından beri. Bu sabahki programda sözkonusu olan soru ise DİB toplantısında ve demokrasi ekseninde birleşme konusunda gençlerin katılımında bir eksiklik olup olmadığı idi. Can'ın böyle bir yakınması olduysa bu, DİB toplantısında yer alan konuşmacılar arasında gençlerden pek fazla isim geçmediği için olsa gerektir. Üzüldüğüne üzüldük ama, bence asıl üzülünecek şeyin, DİB gibi en hayati meseleyi ana akım medyadan sadece Cumhuriyet'le Evrensel'in 1. sayfadan manşetle (hakettiği gibi) kapsaması, Birgün gibi sol gazeteler başta olmak üzere ötekilerin bunu es geçmiş olmalarıydı. (Hele Birgün'ün, böyle bir demokrasi "cephesi" toplantısını 6. sayfada pul kadar bir haberle "görür" gibi yapması ve ayrıca o "haber"de de gene "yetmez ama evet'çiler" vb'den dem vurması, üstelik aynı nüshanın 3. sayfasında Güven Gürkan Öztan'ın fevkalade uyarıcı "Son Dönemeç..." tahliline rağmen bunu yapması -- asıl üzücü ve korkutucu olan bu bence!)
 
Selamlar
 
Ömer

Ömer Bey,

Sitayişime nazikçe cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Konu hakkında size sonuna kadar katılıyorum. Ne yazık ki çok doğru. Durumun son dönemeç olduğu herkes tarafından bilinmekle beraber toplumdaki ‘apathy’ ve umutsuzluk sanırım sonumuzu hızlandırıyor. 

Açık radyoyu büyük bir sadakatle her gün dinliyorum. Artık siz ve bir iki internet sitesinden başka güvenilir kaynak kalmadığı için ne yazık ki size olan bağımlılığımız artıyor.  Çok önemli ve değerli bir iş yaptığınızı biliyorum ve çok takdir ediyorum. Yayın zamanında acele ile size yazmıştım. Amacımın eleştirmek olmadığını kısaca belirtmek isterim. 

Sevgi ve saygılarımla,

Esra Başak