Anasayfa | Site Haritası | İletişim | About Açık Radyo  
 
E-Dergi online kişiye özel yaşam kültürsanat dergisi
Ümit Şahin
Lima'nın Ardından: Elimizde Ne Var?
Açık Yeşil’de, geçtiğimiz 2 hafta boyunca bizlere Lima'da yapılan BM İklim Zirvesi COP 20’den haberler veren programcımız Ümit Şahin ve program ortağı Ömer Madra, zirvenin ardından çıkan ve çıkamayan sonuçları değerlendirdiler.
devamı  
14 Aralık Medya Operasyonu ve Türkiye'de Rejimin Girdiği Yol
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile, 14 Aralık’ta Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV’ye yönelik yapılan operasyonu son zamanlarda yaşadığımız pek çok başka gelişmeyle beraber değerlendirerk Türkiye’nin demokrasi, temel hak ve özgürlükler, hukuk ve rejim açısından nereye doğru yol aldığını konuştuk.
devamı  
Açık Radyo
Hafta içinde her gün 08:00 - 10:00 Hafta içinde her gün 18:00 - 20:00
Gezi Parkı:
Açık Radyo'da Bir Gezi: 3. ve son bölüm. (Gezi Parkı direnişinden güncel haberler yorumlar. Gezi Parkı her gün saat 10:00'da)
Dünya Basınından / World Today
Günün Sözü, vs.
Açık Gazete'den
Açık Dergi'de Bu Hafta
Açık Dergi'den
Kent Takvimi
Prof. Sami Şekeroğlu'yla Türk Sineması ve Halit Refiğ'in "Haremde Dört Kadın" Filmi Üzerine Bir Sohbet
Bu hafta Erguvani İstimbot programında Cüneyt Cebenoyan'ın konuğu Prof. Sami Şekeroğlu'ydu. MSGÜ Sinema ve Televizyon Enstitüsü'nde yapılan kayıtta, Cüneyt Cebenoyan ve Prof. Sami Şekeroğlu, Halit Refiğ'in Haremde Dört Kadın filminden yola çıkarak, Türk sineması ve Yeşilçam hakkında sohbet ettiler.
devamı  
Bir Bürokratın 24 Saati
"Bir Bürokratın 24 Saati" başlığı ile Tütün Depo'sunda açılan resim sergisi vesilesi ile animasyon üstadı Cemal Erez Açık Dergi'de konuğumuzdu.
devamı  
Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış
Belki duymuşsunuzdur Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış 12 Aralık’ta vizyona giyor. Türkiye’nin ilk uzun metrajlı kukla filmi Rimolar ve Zimolar ekibinden Nermin Er, Yonca Ertürk ve İsmet Kurtuluş Açık Dergi’de konuğumuzdu. Hikâyeyi, kuklaların dünyasını ve filmin yapım sürecini konuştuk.
devamı  
Ali Nesin'le Söyleşi
Evrenin Suyuna Giden Tasarım programında matematikçi, bilim adamı ve bir doğasever olan Ali Nesin’le söyleştik: "Bir öğretmenin bir çocuğa en güzel öğreteceği şey tavır, insanlık, duruştur; bilgi değil."
devamı  
Kentin Tozu: Galataport Projesi
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Kentin Tozu’nda bu hafta Galataport Projesi’ni, diğer adıyla Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Alanı projeini ele aldık. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Çökçe konuğumuzdu. Cemal Gökçe’yle projenin kapsamını, tarihçesini, İstanbul’a ve bölgede yaşayan, çalışan İstanbullu'ya etkisini, hukuki durumunu konuştuk.
devamı  
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Madenlerde İş Güvenliği ve Sağlık Sözleşmesi
Testi Kırılmadan’da bu hafta, Ermenek'te mahsur kalan 18 işçiden son dördünün bedenlerinin de madenden çıkarıldığı 4 Aralık Madencilik Günü'nde, yoğun kamuoyu talebi ve baskısı sayesinde TBMM'de imzalanması onaylanan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Madenlerde İş Güvenliği ve Sağlık Sözleşmesi ve bu sözleşmenin Türkiye'de madenciliğe getireceklerini konuştuk.
devamı  
İklim Değişikliği ile Mücadele Neden Önemli?
Ali Kerem Saysel
Prof. Dr. Ali K. Saysel, Naomi Klein’ın son kitabı Bu Her Şeyi Değiştirir’ (This Changes Everything) adlı kitabını inceliyor: "Naomi Klein son kitabında iklim değişikliğinin toplumsal hareketler için birleştirici gücüne vurgu yapıyor. 'Sorunlar arasındaki bağlantılar daha iyi anlaşıldığında, iklim krizinin güçlü bir kitle hareketinin temelini oluşturacağına inanıyorum,' diyor."
devamı  
Açık Yeşil: Lima'dan Haberler
Ümit Şahin
Lima’da yapılmakta olan BM İklim Zirvesi COP 20’nin 2. haftasındayız. Programcımız Ümit Şahin, zirvenin başından beri çeşitli programlarımıza katılarak ve yazılarıyla izlenimlerini bizimle paylaşmaya devam ediyor. Bugün de Açık Yeşil’de Lima’dan telefonla bağlanan Ümit Şahin hem devam eden müzakereler hem de “alternatif zirve” ve eylemler hakkında bilgi verdi.
devamı  
Prof. David Harvey ve Tarık Ali Tartışıyor: Dünyanın Hali ve Geleceği
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Yazar, film yapımcısı ve eylemci Tarık Ali ile antropoloji profesörü ve dünyanın önde gelen sosyal kuramcılarından biri olan Prof. David Harvey, kapitalizm ve demokrasi, korku ve güvenlik rejimi, Thomas Piketty’nin Kapital’inin neden bu kadar meşhur olduğu, insan haklarına ikircikli bakışımız, küresel başkaldırılar ve dünyanın geleceği üzerine konuşuyorlar.
devamı  
Caferağa Mahalle Evi'nin Boşaltılması ve İşin Hukuki Boyutu
Kadıköy’de metruk bir bina iken mahalleli tarafından yeniden işlevlendirilerek kamuya kazandırılan Caferağa Mahalle Evi polis tarafından boşaltıldı. Açık Dergi’de Avukat Tamer Doğan’la işgal ve kamu yararı kavramlarını, Caferağa Mahalle Evi'ne yapılan şafak baskınının hukuki boyutunu konuştuk.
devamı  
Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi
Türkiye’de basın tarihinin kara sayfalarından olan Tan Matbaası baskınının 69. Yıldönümü nedeniyle Tarih Vakfı tarafından hazırlanan “Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi” sergisi vesilesiyle İstanbul'da bulunan Tan Gazetesi'nin sahipleri Sabiha ve Zekeriya Sertel çiftinin torunları ve gazeteci Tia O'brien Açık Gazete'de konuğumuzdu.
devamı  
Yeni İstanbul Çalışmaları: Sınırlar, Mücadeleler, Açılımlar
Ömer Madra ve Halil Turhanlı'nın hazırlayıp sundukları Cuma Adlı Adamlar’ın bu haftaki konukları Dr. Ayfer Bartu Candan ve Dr. Cenk Özbay’dı. “Yeni İstanbul Çalışmaları: Sınırlar, Mücadeleler, Açılımlar” başlıklı kitaplarından yola çıkarak, İstanbul’da yaşanan hızlı değişimi ve değişimin mağdur ettiği kent yoksullarının sorunlarını ele aldılar.
devamı  
Vaziyet ve Manzara-i Umumiye
Ömer Madra
“Günümüzde insanlık yalın bir tercih yapmak zorunda: Ya gezegeni kurtarıp kapitalizmi çöpe atacak, ya da kapitalizmi kurtarıp gezegeni çöpe atacak.”
devamı  
Açık Dergi: Lübnanlı Sanatçı Akram Zaatari'nin SALT Beyoğlu'ndaki Sergisi
Lübnanlı sanatçı Akram Zaatari'nin önemli işlerinİ biraraya getiren sergisi SALT Beyoğlu'nda açıldı. Açık Dergi’de Akram Zaatari’nin SALT’ta yaptığı konuşmadan ve geçtiğimiz Nisan ayında Açık Dergi için kendisiyle yaptığımız söyleşiden bölümler dinledik.
devamı  
"İşte Benim Zeki Müren."
Açık Dergi ekibi, Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde açılan “İşte Benim Zeki Müren” arşiv sergisini konuşmak üzere serginin küratörü Derya Bengi ile sergi mekânında buluştu. Sanatçının bütün hayatına ve çok iyi bilinmeyen yönlerine ışık tutan fotoğrafları, kendi çizdiği desenleri, kostümleri, plakları, özel notları, mektupları gibi pek çok özel eşyasını kapsayan sergi 20 Aralık tarihine kadar gezilebilir.
devamı  
Küller ve Kökler
Gözde Kazaz
Açık Yeşil'de Gözde Kazaz'la, Yeşil Gazete'de yayınlanan ve Afşin-Elbistan'daki izlenimlerini aktardığı 3 bölümlük yazı dizisinden yola çıkarak sohbet ettik: "Afşin – Elbistan bölgesi, Türkiye’nin kömüre dayalı enerji politikalarının dünü ve bugününe dair çok şey anlatıyor. Ülkenin belki de en kemikleşmiş çevre sorunun yaşandığı bu topraklarda, özelleştirme, denetimsizlik, kömüre bağımlılık ve çevre etkileriyle bir santralin nelere mal olduğu gören gözler için apaçık ortada."
devamı  
Direniş ve Değişim Sanatta Başlar
Ursula K. Le Guin
Direniş ve değişim çoğu kez sanatta başlar ve daha da çok bizim sanatımızda -sözcüklerin sanatında- başlar. Uzun, iyi bir kariyerim oldu. Yalnız değildim. Şimdi burada, kariyerimin sonunda, Amerikan edebiyatının satılıp ortada bırakıldığını görmek istemiyorum. Biz hayatını yazarak ve yayıncılık yaparak kazananlar, hasıladan hakkımıza düşen payı istiyoruz -bunu talep etmeliyiz. Ama bizim güzel ödülümüzün adı kâr değil. Onun adı özgürlük.
devamı  
Gezegeni Kurtarmak – Her Öğünde Biraz
Chris Hedges
Ekolojik çöküş ve yokoluştan kendimizi kurtarabilmek amacıyla radikal değişimleri gerçekleştirebilmek için şunun şurasında en iyi ihtimalle birkaç yılımız kaldı. Vegan beslenen bir insan her gün 4165 litre su, 9 kilogram CO2 eşdeğeri, 3 metrekareye yakın ormanlık arazi, 20 kilo tahıl tasarruf ediyor ve her gün, duyguları olan bir canlıyı ölümden kurtarıyor.
devamı  
BEDAŞ İşçilerinin Hak Arayışı
Hikâyenin Kadın Hali bu hafta BEDAŞ işçilerinin direniş çadırından seslendi. Aslı Odman Taksim’deki dşreniş çadırında, iş sağlığı ve iş güvenliği talep ettikleri için işten çıkarılan BEDAŞ işçileriyle konuştu.
devamı  
Atatürk Orman Çiftliği'nde Hukuksuz Olarak Yapılan Cumhurbaşkanlığı Binası
Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yapılan Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası ve konutu, diğer adıyla "Ak Saray"ı, Türkiye'deki ekoloji ve hukuk mücadelesini Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan'la konuştuk.
devamı  
Savaş, İşgal ve Su Hakkı
Su Hakkı'na konuk olan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi üyesi, Ekopotamya Ağı aktivisti ve Su Hakkı aktivisti Ercan Ayboğa, Rojava ve Suriye'de savaş, çatışma ve işgal bölgelerinde yaşanan su hakkı ihlallerini ve su varlıklarının gaspını anlatıyor.
devamı  
Metropolitika: Siyasi İradenin Kamusal Alana Müdahalesi
Taksim Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın yapılmasının tekrar gündeme gelmesi ve otobüs durağı yapılması amacıyla Gezi Parkı’na dozerlerin girmesi, önümüzdeki dönemde gerilim siyasetinin devam edeceğini gösteriyor. Bu hafta Metropolitika’da Taksim Meydanı projesini, Taksim’in son durumunu, Beşiktaş Meydanı'nı ve bütün kenti, kentliyi ilgilendiren bu büyük projelerin yapılmasında izlenen yolu, süreci ve sonuçta karşılaştığımız sorunları ele aldık.
devamı  
Constan Town Jazz: Açık Dergi'de Carole Woodall'a Söyleşi
Orient Enstitü'nün 2014/2015 yılı programında yer alan Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Müzik & Müzisyenler konulu konuşma serisinde gerçekleştirdiği "Constan Town Jazz: A Guide to 1920s Beyoğlu" konuşmasının ardından Açık Dergi’de Carole Woodall'a bu döneme odaklanmış araştırmaları, Pera ve Caz üzerine konuştuk.
devamı  
Düşünmen Yetmez
Karaköy'de faaliyette bulunan fotoğraf galerisi Elipsis, son açtığı serginin duyurusunda yolun sonuna gelindiğini de söylüyordu. Sebep malum: "Mevcut ortamda ticari bir sanat galerisi olarak varlığını daha fazla sürdüremeyecek olması." Açık Dergi ekibinden İlksen Mavituna, Düşünmen Yetmez başlığını taşıyan bu kapanış sergisini toparlayan Nazım H. R. Dikbaş'la galeride buluştu, Elipsis'i, güncel sanatı ve hamilerini konuştular.
devamı  
Hak
Kumbaracı 50’de sahnelenmekte olan ve Hak adlı tek kişilik oyunun yazarı ve yönetmenlerinden biri olan Berkay Ateş ve oyunda hikâyesi anlatılan, oyuncu Amal Omran Açık Dergi’de konuğumuzdu. Kumbaracı 50, Amal Omran’ın biyografik hikâyesinden yola çıkılarak yazılan ve teması savaş olan oyunu şöyle tanıtıyor: "Bu hikâye, bir insanın bütün bu evren adına, güzelliklere, mutluluklara, sevgilere ulaşması adına yalınayak, diyar diyar yürüyerek yaktığı bir isyan ateşidir."
devamı  
Yırca'daki Hukuki Durum, Türkiye'de Zeytinlik Mevzuatı ve Uygulaması
Ekonomi &Ekoloji ve Yeşil Dalga’da bu hafta, TEMA Vakfı Hukuk danışmanı Avukat Ömer Aykul'la ve Greenpeace Akdeniz'in avukatı Deniz Bayram'la Yırca'da yürütmeyi durdurma kararından hemen önce 6 bin ağacın kesilmesinden sonra hukuki olarak şimdi ne durumda olduğumuzu konuştuk.
devamı  
Yırcalı Zeytinlerini Yeniden Dikmeye Kararlı
Yırca'da Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararından hemen önce, bir saat içinde 6 bin zeytin ağacı kesildi ya da köklerinden söküldü. Şirketin özel güvenlik görevlileri zeytin ağaçlarını korumak için direnen köylüleri şiddet kullanarak, darp ederek bertaraf etti. Köylülerse ülkenin dört bir yanından gelen dayanışma ile zeytinlerini yeniden dikmeye kararlı, "Biz göremezsek torunlarımız görür," diyorlar.
devamı  
Hikâyenin Kadın Hali: Akademide Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İyi Örnekler Sempozyumu
Türkiye’de kadınların üniversiteye girme hakkını elde etmelerinin 100. yılı vesilesiyle, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu ve İstanbul Kadın Müzesi tarafından yapılan Akademide Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İyi Örnekler Sempozyumu'nu konuşmak üzere, İstanbul Kadın Müzesi'nin kurucusu, sosyolog Meral Akkent ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu'ndan ve sempozyumunun organizasyon komitesinden Ayşe Yüksel konuğumuzdu. Ayrıca Şirin Tekeli'nin sempozyumda yaptığı açılış konuşmasını da burada okuyabilirsiniz.
devamı  
“Toplumsal Kutuplaşma Üzerinden Rant Devşirmek’’
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Validebağ Korusu’na bitişik yeşil alana Üsküdar Belediyesi’nin dini tesis inşa etme girişimine karşı yükselerek devam eden muhalefet ve direnişin ikinci haftası dolmak üzere. Kentin Tozu’nda Antikapitalist Müslümanlar’ın dönem sözcülerinden Sedat Doğan’la Validebağ direnişini, acımasız büyüme projelerine karşı el birliği ile muhalefeti nasıl örebileeğimizi konuştuk.
devamı  
Validebağ'da Direniş Sürüyor
Validebağ Korusu’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin yapılaşmaya yönelik düzenlemelerine karşı, mahalleli İstanbul’un en önemli yeşil alanlarından olan Validebağ Korusu’nu korumak için direniyor. Ekonomi & Ekoloji’de bu hafta konuğumuz Avukat Can Atalay’la Validebağ Korusu’nda en başından itibaren olanları ve son gelişmeleri ve hukuki durumu konuştuk.
devamı  
Galata Fotoğrafhanesi 10 Yaşında
Galata Fotoğrafhanesi kuruluşunun 10. yılını kutluyor. Bu vesileyle Galata Fotoğrafhanesi’ni ve 10. Yıl sergisini konuşmak üzere Yücel Tunca ve Didem Mahsunlar Açık Dergi’de konuğumuzdu.
devamı  
Testi Kırılmadan: Ermenek'te Facia Önlenebilir miydi?
Ali Rıza Tiryaki
Ermenek'te bir linyit kömür madeninde meydana gelen su baskını sonrasında madende 18 işçi mahsur kaldı. Testi Kırılmadan’da bu facianın nedenlerini, önlenip önlenemeyeceğini, devletin ve maden işletmesinin sorumluluklarını ve Ermenek’teki ihmalleri ele aldık.
devamı  
Karaman Maden Ocağındaki Faciadan 1 Yıl Önce
Karaman'daki maden ocağı faciasından neredeyse 1 yıl önce iki ayrı programda, Konya Karapınar’da yapılması düşünülen termik santralin ve bölgedeki büyük linyit rezervinin çıkarılıp kullanılmasının risklerini ve bölgenin ekosistemine, bütün Konya Havzası'nın yeraltı su kaynaklarına ve tarıma etkilerini konuşmuştuk.
devamı  
Validebağ’da Neler Oluyor?
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Anadolu Yakası’nın ikinci büyük yeşil alanı (Birincisi Karacaahmet Mezarlığı), Üsküdar’ın en önemli tarihi ve doğal sit alanlarından biri olan 354 bin dönümlük Validebağ Korusu kentin tüm yeşil alanları gibi betonlaşma tehdidi altında. Gönüllüleri’nin mücadelesi de devam ediyor. Validebağ Gönüllüleri Derneği’nden Uğur Erten ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi avukatı hukukçu Can Atalay’la bütün süreci konuştuk.
devamı  
Açık Dergi: Yırca'da Zeytin Kıyımı Devam Ediyor
Soma’nın Yırca köyünde, Kolin Şirketler Grubu tarafından yapılması planlanan bir termik santral nedeniyle 17 Eylül'de başlayan zeytinlik kıyımı yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam ediyor. Açık Dergi’de daha önce bize konu hakkında bilgi veren, Greenpeace avukatlarından Deniz Bayram’la tekar konuştuk ve son gelişmeleri öğrendik.
devamı  
Tilbe Saran'la Oyuncuların ve Set Çalışanlarının Çalışma Koşulları ve Haklarını Konuştuk.
Testi Kırılmadan’ın son iki programında ve bu hafta Hikâyenin Kadın Hali'nde konuğumuz oyuncu ve Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Tilbe Saran’la Türkiye’de oyuncuların ve set çalışanlarının çalışma koşullarını, sorunlarını ve haklarını konuştuk.
devamı  
17 -25 Aralık Yolsuzluk Davalarının Kapanması ve Türkiye'de Hukuk
Açık Gazete
Açık Gazete'de Ekonomi Politik ve Ufuk Turu köşelerinde AKP hükümetine yönelik olarak açılan ve 4 bakanın istifası ile sonuçlana 17 Aralık yolsuzluk davası takipsizlik nedeniyle resmen kapandı. Bu durumu Türkiye’de demokrasi ve hukuk açısından değerlendirmeye gayret ettik.
devamı  
Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam: Allan Savory ile Bütüncül Yönetimle Ekosistem Onarımı
Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’da, IFOAM Dünya Organik Kongresi nedeniyle İstanbul'da bulunan ve “Türkiye'de Bütüncül Yönetim: Doğadan İlham Alan Dahiyane Yaklaşımlarla Ekosistem Onarımcı Tarım” başlıklı bir konuşma yapan, Bütüncül Yönetim'in kurucusu Allan Savory ve Savory Enstitüsü Türkiye gözesi, Anadolu Meraları'ndan Durukan Dudu konuğumuzdu. Hayvancılık yoluyla ekosistem onarımı sağlayan Bütüncül Yönetim’in ne olduğunu, Türkiye’de bütüncül yönetimi konuştuk.
devamı  
Hedges: “Bu Şirket İktidarlarını Biz Devirmezsek, Onlar Bütün Gezegeni Uçuruma Sürükleyecek.”
Ömer Madra, gazeteci, yazar, düşünür ve aktivist Chris Hedges'le, Halkın İklim Yürüyüşü için NewYork'ta bulunduğu sırada Açık Radyo için, dünyanın gidişatı hakkında bir söyleşi yaptı:
devamı  
İstanbul'un Mega Projeleri ve Dünyanın Her Yerinde Yürürlükte Olan Esas Proje
Açık Yeşil’de bu hafta Kanal İstanbul, Yeni İstanbul, 3. Havalimanı, 3. Köprü projeleri ve bu projelerin İstanbul'a yapacakları ve bu gibi irili ufaklı projelerin tüm dünyada yürürlükte olan şirket kapitalizmi projesi ile ilişkisi hakkında bir program yaptık.
devamı  
Ekonomi & Ekoloji: Yırca'da Zeytinlik Katliamı ve İstanbul'un Lüfer Bayramı
Ekonomi & Ekoloji’de geçtiğimiz hafta Soma’nın Yırca köyündeki zeytinlik katliamını Greenpeace Türkiye’nin avukatı Deniz Bayram'la ve İstanbul'un Lüfer Bayramı'nı Slowfood Türkiye'den Defne Koryürek'le konuştuk.
devamı  
Söz Küçüğün: 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle, BM Nüfus Fonu Toplumsal Cinsiyet Program Koordinatörü Meltem Alduk ve Uçan Süpürge'den Özlem Başdoğan'la, kız çocukların uğradığı her tür istismarı, kadına yönelik şiddeti ve kız çocukların haklarına ilişkin mücadeleyi konuştuk.
devamı  
18. IFOAM Dünya Organik Kongresi: Organik Köprüler Kurmak
Üç yılda bir dünyanın farklı ülkelerinde, IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Organik Kongresi bu yıl 13-15 Ekim tarihleri arasında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılıyor. Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’da Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin Aydemir’le 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi’ni konuştuk.
devamı  
Kentin Tozu: Çanakkale Boğazı Köprüsü ve İmar Planları
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Marmara’nın çehresi değişiyor. Çanakkale Boğazında Lapseki ile Gelibolu arasına yapılacak ve iki yakayı birleştirecek 3700 metre uzunluğundaki köprü imar planına girdi. TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karademir’le planın gerçekleşmesi halinde nelere sebep olacağını konuştuk.
devamı  
Yaşayan Gezegen
Ekonomi Ekoloji’de bu hafta Doğal Hayatı Koruma Vakfı Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem Pelin Cengiz'in konuğuydu. Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın 30 Eylül'de tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de de yayımlanan Yaşayan Gezegen başlıklı raporunu konuştular.
devamı  
Ev İçinde Çalışan Emekçi Kadınların Hak Mücadelesi
Hikâyenin Kadın Hali’nde Ev işçisi Yıldız Ay, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası'ndan Saniye Evren ve sinema yönetmeni, “Gündelikçi” ve “Külkedisi Değiliz” filmlerinin yönetmeni Emel Çelebi konuğumuzdu. Ev işinde çalışan emekçi kadınların hak mücadelesini konuştuk.
devamı  
Human Rights Watch: Türkiye İnsan Hakları Alanında Endişe Verici Bir Gerileme Yaşıyor
Ahmet İnsel
Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le İnsan Hakları İzleme Örgütü, Human Rights Watch tarafından yayımlanan,"Türkiye'nin İnsan Hakları Alanındaki Gerilemesi ve Reform Önerileri" başlığını taşıyan ve Türkiye'nin insan hakları alanında endişe verici bir gerileme yaşadığını belirten raporu değerlendirdik.
devamı  
Müziğin Başka Türlüsü: Vassiliki Papageorgiou
Açık Dergi’de Müziğin Başka Türlüsü’nde bu hafta Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna’nın konuğu Vassiliki Papageorgiou’ydu. Vassiliki Papageorgiou ile Atina, İstanbul, Heybeli Ada, Midilli (Lesvos) arasında geçen hikâyesinden ve bu hikâyenin baş kahramanı olan müziğinden konuştuk.
devamı  
Halkın İklim Hareketi'nin Ardından
Geçtiğimiz hafta NewYork’ta yapılan BM İklim Zirvesi’ni ve eş zamanlı olarak bütün dünyada, bugüne kadar yapılan en büyük iklim hareketi olan Halkın İklim Hareketi’ne New York’ta katılan ve Açık Radyo adına katılan Ömer Madra, dönüşünde çeşitli programlarımıza konuk oldu ve izlenimlerini aktardı.
devamı  
Freedom House'un Türkiye'de İnternet Konulu Raporu
Bilgi Çağının Hukuku’nda Avniye Tansuğ, geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan BM Internet Governance Forum (IGF) / İnternet Yönetişim Forumu toplantısını ve toplnatıda sunulan Freedom House’un hazırladığı “The Struggle For Turkey’s Internet” (Türkiye’nin İnternet Mücadelesi) başlıklı raporunu, Freedom House Türkiye temsilcisi ve raporun yazarlarından Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü Başkanı Prof. Aslı Tunç’la konuştu.
devamı  
Halkın İklim Hareketi: New York'tan ve İstanbul'dan ve Bütün Dünyadan Haberler
20-21 Eylül’de başta New York olmak üzere tüm dünyada ve İstanbul’da da yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşü yapılıyor. Geçtiğimiz Pazar günü de İstanbul'da tüm dünyayla birlikte iklim konusunda artık laf değil eylem istiyoruz demek için buluştuk. NewYork’ta ise Halkın İklim Yürüyüşü’nü Açık Radyo adına Ömer Madra ve Gökşen Şahin izledi.
devamı  
Açık Yeşil: İklim Mücadelesinin İlham Verici Liderlerinden Yeb Sano Konuğumuzdu
Bu hafta Açık Yeşil’de çok özel bir konuğumuz vardı. Geçen sene, Filipinler’de yaşanan ve bütün bir adayı yerle bir eden korkunç kasırgayla aynı günlere denk gelen Varşova İklim Zirvesi’nde yaptığı etkileyici konuşma ile, dünya iklim adaleti mücadelesinde ilham ve umut verici, çok önemli bir yer alan, Filipinler’in iklim müzakerecisi, diplomat aktivist Yeb Sano konuğumuzdu.
devamı  
Açık Gazete: Richard Falk'la Söyleşi
Dünyanın önde gelen düşünür ve aktivistlerinden Profesör Richard Falk, Açık Gazete’de konuğumuzdu. Dünyanın temel sorunlarını ve bu sorunlarla başetmek için ihtiyacımız olan bakış açısını konuştuk.
devamı  
Nükleersiz Karadeniz İçin Kürekle Hopa'dan İstanbul'a
Nükleersiz Karadeniz için Hopa'dan başlayarak Karadeniz kıyıları boyunca kürek çekerek İstanbul’a varmayı hedefleyen Hüseyin Ürkmez, bu hafta Açık Yeşil'e Trabzon'da sandalını bağladığı bir limandan telefonla konuk oldu. Hüseyin Ürkmez basın açıklamasında şöyle diyor:
devamı  
Doğal Sit Alanlarında Planlanan Hidroelektrik Santralleri
Ekonomi & Ekoloji ve Yeşil Dalga'da bu hafta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, "Doğal Sit Alanlarında Planlanan Hidroelektrik Santralleri Projelerinin Gerçekleştirilmesine Yönelik İlke Kararı" başlıklı kararını konuştuk. Kararın içeriği nedir? Bu düzenlemeye neden gerek duyuldu?
devamı  
Termiğin Gölgesinde Bir Yaşam: Amasra
Amasra, uzun bir süredir termik santrale karşı mücadele veriyor. Yıllardır devam eden ve bürokratik bir yılan hikâyesine dönmüş olan Hattat Holding’in termik santral projesinde, artık karar verme zamanı geldi. Bu hafta Açık Yeşil'de Açık Radyo dinleyicilerinin yakından tanıdığı, programcımız, Yeşil Gazete muhabir ve yazarlarından Gözde Kazaz'la Amasra'daki termik santral mücadelesini enine boyuna konuştuk.
devamı  
Türkiye'nin Su Ayak İzi Raporu
Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam'da dört hafta boyunca sürecek kuraklık konusunu işlediğimiz dizinin 3. bölümünde WWF Türkiye, Doğa Koruma Yönetmeni Ayça Aksoy'la WWf tarafından hazırlanan Türkiye'nin Su Ayak İzi raporunu konuştuk.
devamı  
Türkiye'de Zeytinciliğin Geleceği İçin Mücadele
Yeşil Dalga’da bu hafta Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç'la Türkiye'de zeytincilik konusunda yapılması düşünülen düzenlemeleri, bu konuda mecliste bulunan yasa tasarısını, buna karşı açılan imza kampanyasını, bu konudaki gelişmeleri ve mücadeleyi konuştuk.
devamı  
Türkiye'de ve Dünyada Su Varlıklarımız İçin Mücadele
Su Hakkı'nda Akgün Ilhan ve Nuran Yüce son zamanlarda Turkiye'de su varlıklarını ilgilendiren hukuksal düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin su varlıklarımız üzerindeki etkisini ele aldılar. Komşumuz Yunanistan'dan başlayarak, dünyada bu konudaki mücadelelerden ve kazanımlardan örnekler verdiler.
devamı  
Amitav Ghosh Açık Gazete'de Konuğumuzdu
Boğaziçi Chronicles’ın bu yılki son konuğu, İngiliz edebiyatının önemli ismi Amitav Ghosh Açık Gazete’de konuğumuzdu. Ghosh, 2012 yılında katıldığı bir konferansta yaptığı Kavuşma ve Kavşaklar başlıklı konuşmasından yola çıkarak sorduğumuz sorular aracılığıyla, dünyadaki ekonomik çöküş, siyasi çürüme ve çevresel yıkım hakkındaki görüşlerini bizimle paylaştı.
devamı  
İstanbul Kent Savunması
Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’ın bu haftaki konuğu Kuzey Ormanları Savunması’ndan Çiğdem Çıdamlı’ydı. Yeni kurulan ve “İstanbul’da barınma hakkı gaspından kentsel ekolojik alanların talanına kadar varan kent suçlarına karşı sürdürülen mücadelelerin ortak platformu” olmayı amaçlayan İstanbul Kent Savunması’nı konuştuk.
devamı  
Türkiye'de Zeytinciliğin Ahvali
Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı ve Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Komisyonu Başkanı Salih Madra Açık Gazete’de konuğumuzdu. Türkiye’de 3570 sayılı Zeytin Kanunu’nda yapılması düşünülen düzenlemeleri, bunun dışında zeytinlik ve zeytincilikle ilgili maden, enerji gibi başka kanunların içine eklenen düzenlemeleri, işleyişte izlenen yolu yordamı ve bütün bunların Türkiye’de zeytinciliğe nasıl etkileri olacağını konuştuk.
devamı  
Yeşil Dalga: Nükleer Santral ve Hukuki Sorumluluk
Greenpeace ve Bilgi Üniversitesi'nin birlikte hazırladığı Nükleerin Hukuki, Ekolojik ve Siyasi Boyutu konusunu ele alan konferansın hemen ardından Greenpecae'in hukuk sorumlusu Deniz Bayram ve Bilgi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Dolunay Özbek'le konunun daha çok hukuki boyutunu, Akkuyu'da yapılması planlanan santralin hukuki sorumluluğunun kimde olduğunu, kaza, atıklar ve söküm gibi konuları da ele alarak konuştuk.
devamı  
Açık Gazete'de David Barsamian ile Söyleşi
Alternative Radio adlı bağımsız radyonun kurucusu, dünyanın önde gelen siyaset bilimcileri ve düşünürleriyle yaptığı söyleşileri yakından takip ettiğimiz ve daha önce Açık Radyo’da birkaç kez konuk ettiğimiz gazeteci David Barsamian Açık Gazete’de yeniden konuğumuzdu. Dünyanın gidişatını konuştuk.
devamı  
Yeşil Dalga: Amasra'nın Termik Santral Mücadelesi
Bu hafta Yeşil Dalga'da konumuzmuz Amasra'ya yapılması planlanan termik santraldi. Konuğumuz Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi, Ormancılık Politikası Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bartın Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Altmış'la termik santral projesini ve yöre halkının devam eden mücadelesini konuştuk.
devamı  
Söz Küçüğün: Türkiye'de Çocuk İşçiler
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan Güneş Aşık'la, TEPAV’ın Madencilik Sektörü: Çocuk İşçiler, Hukuk ve İstatistikler başlıklı araştırmasından yola çıkarak Türkiye'de çocuk işçiliği ve özellikle maden sektöründeki çocuk işçiler hakkında konuştuk.
devamı  
Türkiye’nin Kömür Tuzağı
Ümit Şahin
Soma katliamının görünür nedeni taşeron sistemi ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması olabilir. Peki Türkiye neden bu çağdışı sisteme mahkum edildi? Bunun cevabı Türkiye’nin bilerek düşürüldüğü kömür tuzağıdır.
devamı  
Vicdan ve Adalet Nöbeti
Hikâyenin Kadın Hali’nde ve Emeğin Gündemi'nde geçen hafta konuklarımız, Adalet Arayışındaki İşçi Aileleri destek grubundan, 1 Umut Derneği gönüllüsü avukat Berrin Demir ve Eylem Can'dı. İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin her ayın ilk pazar günü, Galatasaray Lisesi'nin önünde, saat 13:00-14:00 arasında tuttuğu Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni ve işçi ailelerinin adalet mücadelesini konuştuk.
devamı  
Türkiye’de Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet
Bernard van Leer Vakfı'ndan Selim İltuş'la “Türkiye’de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet” araştırmasını konuştuk. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de 0-8 yaş arası çocukların yüzde 23’ü fiziksel, yüzde 74’ü duygusal şiddete maruz kalıyor.
devamı  
 Dosyalar
 Didik Didik Freud

 Açık Radyo'da Tiyatro

 Çevre ve İklim Mücadelesi

 Avrupa Birliği

Lima İzlenimleri: 12. ve Son Gün: Gerçekçi Çözüm Halkların İklim Zirvesi’ndeydi
Ümit Şahin
Lima'da BM İklim Zirvesi COP 20 ile aynı anda yapılan alternatif zirve Halkların İklim Zirvesi, asıl çözümün tabanda olduğunu ve genç kuşağın mücadelesiyle mümkün olacağını bir kez daha hatırlattı.
>>>  
Lima İzlenimleri 11. Gün: Kerry büyük konuştu, ama Lima’da müzakereler yine tıkandı.
Ümit Şahin
Lima İklim Zirvesi’nde sondan bir önceki günün en önemli olayı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin konuşmasıydı. Ta ki COP Başkanı Peru Çevre Bakanı Manuel Pulgar-Vidal‘in zirvede gelinen son noktayı anlatmak üzere topladığı gayrıresmi değerlendirme toplantısında müzakerelerin tıkandığı açıklanana kadar! Yoksa yeni bir Kopenhag’a doğru mu gidiyoruz?
>>>  
Lima İzlenimleri 10. Gün: Halkların İklim Yürüyüşü
Ümit Şahin
Lima'da İklim Zirvesi'nin 10. gününde çeşitli siyasi hareketlerin, sivil toplum örgütlerinin, yerel grupların ve yerlilerin düzenlediği alternatif zirve, İklim Değişikliğine Karşı Halkların Zirvesi tarafından düzenlenen Halkın İklim Yürüyüşü yapıldı.
>>>  
Lima İzlenimleri 9. Gün: Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce'nin Lima'da Yaptığı Konuşma ve Türkiye'nin Pozisyonu
Ümit Şahin
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Lima İklim Zirvesi’nin yüksek düzey segmentinin birinci gününde, yani dün bir konuşma yaparak Türkiye’nin pozisyonunu açıkladı.
>>>  
Lima İzlenimleri 8. Gün: İkinci hafta somut gelişmeler ve eylemlerle başladı
Ümit Şahin
Lima İklim Zirvesi’nin ikinci haftası somut bir gelişmeyle başladı ve Pazartesi sabahı ADP eşbaşkanları, Paris anlaşmasıyla ilgili, tartışmalarla güncellenmiş yeni metni yayınladılar. Lima İklim Zirvesi’nin 8. gününde eylemler de sürüyor. Alternatif zirve, Halkların İklim Zirvesi de başladı. Bu sabah alternatif zirvede iki ayrı eylem yapıldı.
>>>  
Lima İzlenimleri 7. Gün: BM İklim Zirvesi Hagupit'in Gölgesinde Devam Ediyor
Ümit Şahin
Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Lima’da başlayan BM İklim Zirvesi COP devam ediyor. Programcımız Ümit Şahin de zirveyi başından beri Lima’da izliyor ve izlenimlerini günü gününe bizimle paylaşıyor. Ümit Şahin bugün zirvenin geride kalan bir haftasının genel bir değerlendirmesini yaptı ve bu önümüzdeki haftadan ne bekleyebileceğimize dair düşüncelerini paylaştı. Ümit şahin bu hafta da her sabah Açık Gazete’de, Salı günü Açık Yeşil programında bizlerle olacak ve COP 20’den haberler verecek.
>>>  
AKP'nin Otoriter Yönetimi, Milli Eğitim, Yolsuzluklar ve Hukuksuzluk
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile Milli Eğitim ŞUrası'nın ardından AKP'nin otoriter yönetim şeklinin vücut bulduğu Milli Eğitim'i, üzeri örtülen yolsuzlukları ve hukuksuzluğu konuştuk.
>>>  
Lima İzlenimleri 5. Gün: “İşte kötü bey olmuş, iyi kötüye köle…”
Ümit Şahin
Lima İklim Zirvesi’nde birinci hafta geride kalırken, henüz en kritik müzakereler olan ADP oturumlarında sonuç alınabilmiş değil. Yine de haftanın son yazısında önce gelinen yeri kısaca özetlemeye çalışalım.
>>>  
Lima İzlenimleri: 3. Gün
Ümit Şahin
Lima İklim Zirvesi’nde 3. gün, iklim bilimi günüydü. Aslında Salı günü IPCC’nin 5. değerlendirme raporunun sentez bölümünün sunumuyla başlayan bilimsel etkinlikler Çarşamba günü de devam etti.
>>>  
Lima İzlenimleri 4. Gün: Lima’da Kilidi Hakkaniyet ve Adalet Açacak
Ümit Şahin
Bu yıl iklim zirvesinde tartışmaların merkezi son birkaç yıldır olduğu gibi yine iklim adaleti. Tabii ismi tam olarak konulmadan tartışılıyor.
>>>  
Lima İzlenimleri 2. Gün:
Ümit Şahin
Lima'da devam eden BM İklim Konferansı'nı Lima'da bulunan programcımız Ümit Şahin'le günü gününe takip ediyoruz. İkinci günü geride kalırken, sivil toplum örgütlerinin ve küresel iklim hareketinin gündemi de belli olmaya başladı.
>>>  
Lima İzlenimleri 1. Gün: BM 20. İklim Zirvesi Toplandı
Ümit Şahin
Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi Peru'nun başkenti Lima'da 20. kez toplanıyor. 12 Aralık’a kadar sürecek olan görüşmeleri, Lima'da bulunan programcımız Ümit Şahin'le günü gününe takip edeceğiz.
>>>  
Açık Radyo'da Kasım 2014

Kasım 2014'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:
>>>  
Kentin Tozu: Dikmen'de Konut Hakkı Mücadelesi Sürüyor
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Kentin Tozu bu hafta, senelerdir konut hakları için mücadele eden Dikmen Vadisi'ne bağlanıyor. Mahallelinin direnişi devam ederken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir belediye başkanı değil de girişimci gibi Vadi'yi satışa çıkarttı. Belediyenin önünde protesto eylemi gerçekleştiren Dikmenliler polis şiddetine maruz kaldılar, basın açıklamaları da engellendi. Kentin Tozu’nda Dikmen'de mahalleli ile yapılan mülakatları ve basın açıklamasını dinleyebilirsiniz.
>>>  
Ekonomi Politik: MİT Yasası ve Anayasa Mahkemesi'nde Sonuçlanmasını Beklediğimiz İptal Davası
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile, bu yıl içinde MİT Kanunu’nda yapılan, MİT’e sınırsız denilebilecek yetkiler tanıyan ve şu anda yürürlükte olan değişiklikleri, bu konuda CHP tarafından Temmuz ayında Anayasa Mahkemesi’ne yapılan iptal başvurusunu, ve halen sonuçlanmasını beklediğimiz iptal davası sürecini konuştuk.
>>>  
Sinefil: Kumun Tadı

Bu hafta Sinefil'in konuğu Başka Sinema kapsamında vizyona giren "Kumun Tadı" filminin yönetmeni Melisa Önel idi. Dünya prömiyerini 64. Berlin Film Festivali'nde yapan "Kumun Tadı", Türkiye'de de sırasıyla İstanbul Film Festivali'nde ve Antalya Altın Portakal'da yarıştı. Melisa Önel ile ilk uzun metrajlı filminin yapım süreci, insan kaçakçılarından Türkiye'de sinema yapmanın zorluklarına uzanan sohbet gerçekleştirdik.
>>>  
Saray Terzisi Parma'nın Evinden 1902 İstanbulu'na Zaman Yolculuğu

"1902 İstanbul’una Zaman Yolculuğu: Parma Apartmanı” adıyla 18 ve 19 Kasım tarihlerinde yapılan uygulamalı tarih eğitimi etkinliğini fırsat bilip Parma ailesinden Mario Parma ve İtalya Büyükelçisi'nin eşi, Barbara Scarante ile konuştuk.
>>>  
Ekonomi Politik: Başbakan Davutoğlu'nun Yolsuzluk Konusundaki Sözleri
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile Başbakan Davutoğlu'nun G20 zirvesinde yaptığı yolsuzluk açıklamalarını değerlendirmeye çalıştık.
>>>  
Sinefil: Annemin Şarkısı

Bu hafta Sinefil'in konuğu Saraybosna Film Festivali'nden En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, daha sonra da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi İlk Film, En iyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik ödüllerini alan "Annemin Şarkısı / Klama Dayika Min"in senarist-yönetmeni Erol Mintaş'tı.
>>>  
AKP'nin Kömür Politikası, Ermenek ve Yırca
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile geçen hafta kaldığımız yerden AKP'nin kömür politikasına ve buna bağlı faaliyetlere yakından bakmaya devam ettik. Ermenek’teki maden faciasının, Yırca’da kökünden sökülen 6 bin zeytin ağacının bu politikayla nasıl bir ilişkisi var?
>>>  
Mikrokolektyw Açık Dergi’de Konuğumuzdu

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bulunan, Artur Majewski ve Kuba Suchar’dan oluşan Polonyalı müzik grubu Mikrokolektyw Açık Dergi’de konuğumuzdu. Hem sohbet ettik hem de müziklerini dinledik.
>>>  
Açık Radyo'da Ekim 2014

Geçtiğimiz ay Açık Radyo’da neler oldu? Konu ve konuklarımızdan bazıları:
>>>  
Fareler ve İnsanlara Dair
Ömer Madra
İklim değişiyor ve sosyal adaletsizliği kat be kat artırıp derinleştiriyor. Gezegen sürekli uyarıyor. Ama gözler kör, kulaklar sağır kalmaya devam ederse, kibir denen şeyin ne büyük bir felaket olduğunu yakında hepimiz öğreneceğiz.
>>>  
Göçer Üniversitesi

Adam Mickiewicz Müzesi’nde açılan Migrating University (Göçer Üniversitesi) sergisinin küratöru Max Cegielsky Açık Dergi’de konuğumuzdu.
>>>  
Sürdürülebilir Yaşam TV ve Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

7-9 Kasım arasında yapılacak Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni ve yayınına yeni başlayan Sürdürülebilir Yaşam TV’yi Pınar Öncel’le konuştuk.
>>>  
AKP'nin Enerji ve Kömür Politikası
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile AKP’nin 10-15 yıldır süren ve 2020’li tarihlere kadar uzanan enerji ve kömür politikasını inceledik.
>>>  
Açık Radyo'da 40. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'nun 27 Ekim 2014'te başlayıp 26 Nisan 2015'te sona erecek olan 40. Yayın Dönemi başladı. Yeni yayın dönemindeki yenilik ve değişiklikler şöyle:
>>>  
AKP'nin Kürt Sorununa Yaklaşımının Tarihi
Ali Bilge
Açık Gazete’de Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile, iktidarın Suriye ve Kobane’deki politikalarından yola çıkarak AKP’nin Kürt sorununa yaklaşımını ve bu konudaki politikasını kendi tarihi içinde ele aldık.
>>>  
Can Ailesi'nin Adalet Arayışı ve Mücadelesi

2010 yılında kayıt dışı olarak gözaltına alındığında ve daha sonra karakola tekrar çağırılarak polis tarafından sistematik olarak şiddet gören Onur Yaser Can intihar etmişti. Geçtiğimiz aylarda Onur Yaser Can’ın annesi Hatice Can da oğlunun ardından verdiği adalet mücadelesi sürerken intihar etmişti. 21 Ekim’de Çağlayan İstanbul 6. Ceza Mahkemesi’inde Onur Yaser Can hakkında sahte belge düzenleyen ve işkence sürecine katılan iki polisin yargılandığı davanın duruşması vardı. Davayı başından beri takip eden gazeteci Burcu Karakaş Açık Dergi'de konuğumuzdu.
>>>  
Kobane İçin 1 Cümle, Barış İçin 1 Cümle

Geçtiğimiz Cuma günü, 100’ün üzerinde yazarın katılımıyla oluşan Kobane İçin Edebiyatçılar Girişimi, Cezayir Toplantı Salonu’nda Kobâne’deki olası bir katliamı önlemek, Kobâne ile dayanışmak için bir araya geldiler ve “Kobâne İçin 1 Cümle” ve “Barış İçin 1 Cümle” başlığıyla bir çağrı yaptılar. Toplantıda çağrıyı imzalayan yazarlar Kobâne için kurdukları cümleleri paylaştılar. Açık Dergi'de toplantıdan aldığımız ses kayıtlarını dinledik:
>>>  
Hay Way Zaman

Sinefil'de Yeşim Burul'un konuğu bu hafta vizyona giren "Hay Way Zaman" belgeselinin yönetmeni Nezahat Gündoğan'dı. Gündoğan, 1938 Dersim katliamında ailesi öldürülen ve yaralanan ağabeyiyle birlikte yollara düşen Emoş Gülver'in hikâyesini ele aldığı filmi "Hay Way Zaman"ı ve bu filmin yapımına giden süreçte "Dersim'in Kayıp Kızları" üzerine yaptıkları belgesel ve kitap çalışmalarını anlatıyor.
>>>  
Yırca'da Zeytin Nöbeti

Soma’nın Yırca Köyünde 17 Eylül'de bu yana Zeytinlik katliamı var ve köylülerin bu katliama karşı direnişi sürüyor. Hukuka aykırı olarak kamulaştırılan zeytinliklerin yerine Kolin Şirketler Grubu, bir termik santral yapmak istiyor. Şu ana kadar susturucu takılmış testerelerle 475 ağaç kesildi Zeytinlik nöbeti her şeye rağmen sürüyor. Yırca halkı destek bekliyor. Greenpeace avukatlarından Deniz Bayram ile Yeşil Barış Hukuk Derneği adına açtığı davayı ve Yırca köy muhtarı Mustafa Akın'la olan biteni konuştuk.
>>>  
Meo Voto: Mithat Sancar'ın Habertürk'te Uğradığı Sansür

Açık Gazete’de Meo Voto bölümünde Mithat Sancar’la, Habertürk televizyonunda yayınlanan Akşam Raporu adlı programda canlı yayında uğradığı sansür hakkında konuştuk. Programın yapımcısı Balçiçek İlter Mithat Sancar'a AKP Hükümeti'nin Kobane eylemlerinden sonra polislerin yetkilerini daha da artırmaya yönelik çalışmasını nasıl değerlendirdiğini sordu. Canlı yayında Sancar'ın konuşması sürerken reklam arası verilmesi gerektiği söylenerek yayına ara verildi ve “teknik arıza” gerekçesiyle yayına Mithat Sancar geri alınmadan devam edildi.
>>>  
Bir Reklam Arası

Açık Dergi’de Galeri Apel'in son açılan karma sergisi "Bir Reklam Arası"'nı Nuran Terzioğlu ile bir sergi turu yaparak konuştuk. Nuran Terzioğlu,1967 Vinetnam savaşında radyo dinlediği günlerden aklına takılan, yayını hiç birşey olmamış gibi bölen bir mide asidi ilacı reklamının ilhamı ile ortaya çıkan sergiyi anlatıyor. Uzatılan sergi 23 Ekim'e kadar görülebilir.
>>>  
Açık Dergi: İtalya'nın Bağımsız Radyosu Radio Popolare

Açık Dergi’de İtalya'da 40 yıldır yayınını bağımsız olarak sürdüren Radio Popolare'den meslektaşımız Claudio Agostoni’yi konuk etmek fırsatını yakaldık. Radio Popolare’den, bağımsız radyoculuktan konuştuk.
>>>  
Sinefil: Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Sansür Gölgesi

Sinefil’de bu hafta Yeşim Burul'un konuğu olan belgesel yönetmeni ve Documentarist'in festival yöneticilerinden Emel Çelebi, 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne gölge düşüren sansür uygulamasını değerlendirdi ve bunun belgeselciler üzerindeki olası etkileri üzerine konuştu. Çelebi, sansür uygulaması sonrasında kendi filmi de dahil olmak üzere toplam 13 filmin belgesel film yarışmasından çekilmesi sonucunda Altın Portakal'da Ulusal Belgesel Film Yarışması'nın iptal edilmesini de yorumladı. Programın ikinci yarısında Sinefil'in diğer programcısı Melis Behlil ile transatlantik bağlantı kurarak vizyon filmlerini tanıtıp ve sinema dünyasından haberleri yorumladık.
>>>  
Ekonomi Politik: HSYK Seçimlerinin Ardından
Ali Bilge
HSYK seçimleri sonuçlandı. Açık Gazete'de Ali Bilge'yle, seçimlerde iktidarın desteklediği Yargıda Birlik Platformu adaylarının seçilmesini Türkiye'de yargı ve rejim açısından ne anlama geldiğini konuştuk.
>>>  
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Sansür

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, ön jüri tarafından belgesel dalında yarışacak 15 filmden biri olarak seçilen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı film festival yönetimi tarafından sansüre uğrayınca diğer 13 belgesel de yarışmadan çekildiklerini açıkladılar. Açık Dergi'de Necati Sönmez'le Antalya Film Festivali'ni ve sansürü konuştuk.
>>>  
140journos Vatandaş Haber Bülteni: Kobanê ile Dayanışma Eylemleri

140journos Vatandaş Haber Bülteni’nde, Irak Şam İslam Devleti, IŞİD’ın Kobanê’deki saldırıları karşısında Kobanê halkının direnişi, Türkiye’deki Kobanê ile dayanışma eylemleri, polisin bu gösterilere müdahalesi ve Türkiye'nin resmi refleksi ve ana akım medyanın konuya duyarsızlığı hakkındaki doğrudan vatandaş haberlerini derledik.
>>>  
Metropolitika: Kobane, Ulus Devletin Sınırları, Şiddet ve Ulus Devlet İlişkisi

Metropolitika'da iki haftadır üstüste Kobane'deki durumu, gelişmeleri ele alıyor hem bölgeyi yakından tanımaya ve izlemeye gayret ediyor hem de buradaki gelişmelerden yola çıkarak, ulus devlet, ulus devletin unsurları, sınırlar, şiddet ve ulus devlet ilişkisi, şehirler, ulus aşırı şehirler gibi kavramların etrafında dolaşıyoruz.
>>>  
Açık Radyo'da Eylül 2014

Eylül 2014'te Açık Radyo'daki konu ve konuklarımızdan bazıları şöyleydi:
>>>  
İlginç Zamanlar
Ömer Madra
Çinlilerin geleneksel bedduası olduğu söylenen bir söz var: “İlginç zamanlarda yaşayasın!” diye ileniyorlarmış size kızdıklarında. Aslında, uydurma bu. Çin kaynaklarında doğrulanmış değil. Baktığınızda, Çince’de buna en yakın ifade “Barış zamanında köpek olarak yaşamak, savaş zamanında insan olarak yaşamaktan iyidir” anlamına geliyor kabaca çevrildiğinde.
>>>  
Irak ve Suriye Tezkereleri
Cengiz Aktar
Açık Gazete’de Cengiz Aktar’la Kobane’de devam eden IŞİD kuşatması nedeniyle Meclis’te görüşülmesi gündeme gelen Irak ve Suriye tezkerelerinin içeriğini ve kabul edilirse sonrasında olabilecekleri konuştuk.
>>>  
4. Çanakkale Bienali Açıldı

4. Çanakkale Bienali 30 Eylül’de açıldı. Adalet Çavdar ve Özlem Yılmaz, Çanakkale’de Açık Dergi için Bienal’in küratör ekibinden Beral Madra ve Deniz Erbaş’la, Bienal’in engellilere ulaşması hakkında Ilgın Doğanay’la ve yanı sıra Bienal’e katılan sanatçılardan Slovenya - NSK'dan Irwin, Lübnan'dan Khaled Jarrar, Türkiye'den Pınar Öğrenci, Gülçin Aksoy ve Raziye Kubat'la görüştüler.
>>>  
Kobane'de Devam Eden Savaş Hali
Mithat Sancar
Açık Gazete’de, haftasonunda Barış Meclisi Heyeti’yle birlikte Suruç ve Kobane’de bulunan Mithat Sancar’la, bölgede süren savaş halini, IŞİD tehdidini, halkın direnişini, Türkiye sınırındaki sivil halkın durumunu, Türkiye’nin bu konudaki politikasını, Meclis’te görüşülmesi gündemde olan tezkereyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD hakkında yaptığı açıklamaları ele alarak değerlendirmeye çalıştık.
>>>  
Ekonomi Politik: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Ekonomik Forumu'nda Yaptığı Konuşmadan Yola Çıkarak Bir Değerlendirme
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ali Bilge'yle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Ekonomik Forumu Türkiye özel oturumunda, bütün dünyayı PKK'ya karşı ayaklanmaya çağırdığı konuşmasından yola çıkarak Türkiye'nin gündemini, Türkiye'nin siyasi tablosunu, gidişatını değerlendirmeye çalıştık.
>>>  
Kentin Tozu: IŞİD Zulmü ve Suruç'ta Durum
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Kobane’deki IŞİD zulmünden kaçan binlerce kişi Türkiye sınırına yığılmış durumda. Biz de bu hafta Kentin Tozu’nda Suruç ve Eğrice köyüne bağlanarak, sığınmacıların durumunu, acil ihtiyaçları, destek ve dayanışma, taleplerini öğrendik.
>>>  
Sinefil: Yüzyıllık Aşk

Sinefil’de bu hafta, İstanbul Modern Sineması'nın yoneticisi ve Yüzyıllık Aşk sergisinin küratörlerinden, Açık Radyo programcısı Müge Turan konuğumuzdu.
>>>  
Erdoğan BM İklim Zirvesinde Ne Demek istedi?
Ümit Şahin
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM İklim Zirvesi'nde yaptığı konuşmanın bir değerlendirmesi.
>>>  
Zaman ve Mekân İçerisinde Musevilik

Açık Dergi’de fotoğraf Sanatçısı Alberto Modiano ile Schneidertemple Sanat Galerisi'nde yer alan "Zaman ve Mekân İçerisinde Musevilik" sergisini ve Modiano'nun serüvenini konuştuk.
>>>  
İskoçya'nın Bağımsızlık Oylaması
Ahmet İnsel
Açık Gazete’de Ahmet İnsel’le, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmasının ve bağımsızlığının oylandığı halk oylamasının ardından çıkan ‘Hayır’ sonucunu ve önümüzdeki dönemdeki olası gelişmeleri değerlendirdik.
>>>  
Erdoğan New York İklim Zirvesinde Ne Söyleyebilir?
Ümit Şahin
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon iklim değişikliğiyle mücadele için “söz vermelerini” sağlamak amacıyla dünya liderlerini topluyor. Bugün New York’ta yapılacak olan zirvenin gündemi, 2015’de Paris’te yapılacak olan 21. iklim konferansında üzerinde anlaşmaya varılacak yeni iklim protokolüne yönelik olarak dünya ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarından kararlılık göstermelerini istemek. Zirveye Türkiye adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılıyor. Peki Erdoğan bu zirvede, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle ilgili resmi pozisyonunun anlatacağı konuşmasında neler söyleyebilir? Bunu tahmin etmek için biraz geçmişe bakalım:
>>>  
IŞİD ve Türkiye'nin Politikası
Ali Bilge
Ekonomi Politik'te bu hafta, IŞİD'in elinde rehin bulunan Türkiyeli vatandaşların bırakılması ve Türkiye'nin, Irak, Suriye ve IŞİD konusundaki resmi politikası prograımımızın en önemli konusuydu.
>>>  
Gıda Hakkımız
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Kentin Tozu’nda geçtiğimiz iki hafta üst üste, gıda hakkını, tarım ve hayvancılık politikalarındaki neoliberal dönüşümü ve sorunları, uluslararası hukuk mekanizmalarını konuştuk. Konuklarımız, BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Hilal Elver, TMMOB_ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Çiftçi-Sen Kurucu Başkanı ve Genel Başkanı Abdullah Aysu idi.
>>>  
20 - 21 Eylül Karşı İklim Zirvesi ve Halkın İklim Hareketi

Dünya Liderleri BM'in çağrısıyla 23 Eylül'de New York'ta İklim Zirvesi'nde buluşuyorlar. Bu tarihten bir önceki hafta sonu yani 20- 21 Eylül de tüm dünyada küresel eylem günü olarak ilan edildi. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan dünya liderlerine baskı yapmak için sokakta olacak. Biz de İstanbul'da bu uluslararası hareketin bir parçası olarak Karşı İklim Zirvesi'nde ve yürüyüşünde buluşuyoruz.
>>>  
Açık Dergi: Uluslararası Hrant Dink Ödülü Töreninden Bir Kayıt

Uluslararası Hrant Dink Ödülü bu yıl Türkiye’den işkenceye karşı yıllar boyunca süren mücadelesinden dolayı Şebnem Korur Fincancı ve silah ticareti, nükleer santraller, insani hukuk ihlallerine karşı bireysel mücadele veren Birleşik Krallık’tan Angie Zelter’e verildi. Açık Dergi’de ödül töreninden bir ses kaydı dinledik.
>>>  
Bir Film ve 20 Eylül Halkın İklim hareketi İçin Çağrı

İklim Değişikliği’ni görmezden gelmeye devam edersek neler olabileceğinin altını çizen ve 20-21 Eylül’deki dünya çapındaki, yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşüne davet eden bu filmi mutlaka izleyin. Ancak, bu filmi izledikten sonra kayıtsız kalmanız mümkün olmayabilir. O zaman siz de yapabileceğiniz en iyi şeyi yapıp, bulunduğunuz yerde harekete geçebilirsiniz.
>>>  
Gezegenin Tarihi Günleri: Halkın İklim Hareketi
Gökşen Şahin
20 - 21 Eylül tarihlerinde dünyanın her tarafında iklim değişikliğinin etkilerini yaşayan ve artık harekete geçilmesini isteyen milyonlar sokaklara çıkıyor. Unutmayın, dünya için tarihi bir andan geçiyoruz. Dünyadaki milyonlarla birlikte harekete geçmek için 20 - 21 Eylül'de İstanbul'da gerçekleşecek alternatif zirveye ve 20 Eylül'de Saat 17.00’de Taksim Tünel'den başlayacak yürüyüşe katılabilirsiniz.
>>>  
Bill McKibben'dan Türkiyeli İklim Aktivistlerine Mesaj Var:

350.org kurucularından yazar ve aktivist Bill McKibben’ın 21 Eylül’deki Halkın Büyük İklim Yürüyüşü’nden iki hafta önce Türkiye’deki iklim aktivistlerine gönderdiği video mesaj:
>>>  
Küresel Eylem Grubu'ndan Çağrı

Küresel Eylem Grubu'nun, 20-21 Eylül’de, tüm dünyadaki büyük iklim hareketi ile aynı zamanda, İstanbul’da yapılacak olan ve nasıl bir dünya istediğimizi konuşacağımız “İklimi değil sistemi değiştireceğiz!, Onlar bir avuç biz milyarlarız” başlıklı iklim zirvesi için yaptığı çağrı:
>>>  
Sayılarla Halkın İklim Yürüyüşü

21 Eylül Pazar günü gerçekleşecek büyük buluşmayla ilgili birkaç çarpıcı sayı:
>>>  
Açık Dergi: Devam Eden Çevre ve Barış Mücadelesinden Sesler

Geçtiğimiz hafta Açık Dergi’de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, yaşam alanlarımızı korumak için devam eden çevre ve barış mücadelelerinden üçüne mikrofonlarımızı tuttuk: İstanbul Yedikule Bostanlarında yapılan çocuklarla heykel atölyesi; Kazdağları EkoFest, Ayvalık-Midilli Barış Festivali.
>>>  
14. İstanbul Bienali'nin Kavramsal Çerçevesi Açıklandı: “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori”

2015 yılının sonbaharında yapılacak olan 14. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlen bir basın toplantısıyla küratötr Carolyn Christov-Bakargiev tarafından açıklandı. Carolyn Christov-Bakargiev’in küratörlüğünde yapılacak olan 14. İstanbul Bienali’nin başlığı “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” olarak belirlenmiş.
>>>  
Ekonomi & Ekoloji: 350.org'dan Catherina de Medici Konuğumuzdu.

Ekonomi & Ekoloji’de bu hafta 350.org’dan Catherina de Medici konuğumuzdu. 350.org’un, tüm dünyada, her alanda fosil yakıtlara yapılan yatırımın geri çekilmesi amacıyla yürütülen Divesment hareketi ve 21-22 Eylül’de tüm dünyada yapılacak olan küresel eylem günü, Halkların İklim Hareketi (People’s Climate March) hakkında konuştuk.
>>>  
10 Derste Gezegenimiz ve Biz
Ömer Madra
21 Eylül 2014 Pazar günü yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşü yapılıyor. 200 binden fazla insanın New York sokaklarında olması ve “laf değil, eylem” için yürümesi bekleniyor. 700’den fazla kuruluş bu tarihî eyleme destek veriyor. Açık Radyo da bu tarihî eylemi New York’ta izleyecek ve yayınlarında yansıtmaya çalışacak.
>>>  
Bugün ve Gelecek Açısından Türkiye'nin Gündemi
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ali Bilge'yle, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı, Davutoğlu'nun başbakanlık görevine başladığı günlerde Türkiye gündemini, bugün ve gelecek açısından değerlendirdik.
>>>  
Kentin Tozu Bir Kez Daha Fikirtepe'de

Kentin Tozu bir kez daha Fikirtepe’de. Fikirtepe’de çünkü Fikirtepelinin dertleri bitmiyor. Fikirtepeyi mercek altına almak aynı zamanda, kentsel dönüşümün / afet dönüşümünün gerçek yüzünü teşhir ettiğinden de önemli. Fikirtepe projesi, sadece Fikirtepeliler için değil, tüm diğer mahalleler açısından da bir ders niteliğinde. Konuklarımız Fikirtepe’den Alaattin Demirel ve Sabır Karakoçoğlu.
>>>  
20-21 Eylül Küresel İklim Hareketi: Herşeyi Değiştirmek İçin Herkesin Seferber Olması Gerekir

İnsan kaynaklı iklim değişikliğini artık inkâr edemeyiz. Bu, daha fazla kuraklık, sıcaklık dalgaları, gıda ve su kaynaklarının azalması ve bu yüzden artan çatışma riski demek. Bu etkilerden hiç kimse kaçamayacak. Eylül’de Bütün dünya liderleri New York’ta tarihi bir iklim zirvesi için bir araya geliyorlar. Peki bizim bu oyunun bir parçası olmamız için ne gerekiyor?
>>>  
Açık Yeşil: Tarihteki En Büyük İklim Hareketi

Açık Yeşil'i bu hafta, 23 Eylül'de NY'ta yapılacak olan BM İklim Zirvesi ve eş zamanlı olarak 20-21 Eylül'de bütün dünyada ve İstanbul’da da yapılacak olan büyük küresel iklim hareketi People's Climate March’a ayırdık.
>>>  
Türkiye, Davutoğlu ve Pan-İslamizm
Ahmet İnsel
Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le, Maramara Üniversitesi'nden Dr. Behlül Özkan'ın yazdığı bir makaleden yola çıkarak, Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olacağı ilan edilen ve eski dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun fikir dünyasına dair bir analiz.
>>>  
Büyük İklim Hareketi

Eylül ayında dünya liderleri NewYork’ta yapılacak BM İklim Zirvesi’nde buluşacak. Bu zirve ile eş zamanlı olarak, dünya liderlerinin iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini önleyecek kararları almaları için gereken baskıyı oluşturmak üzere, tüm dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük iklim eylemi planlanıyor.
>>>  
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığ ile Türkiye'nin Girdiği Yeni Siyasi Dönem
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ali Bilge'yle Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı ile Türkiye'nin girdiği yeni siyasi dönemin nasıl bir dönem olabileceğini konuştuk
>>>  
İstanbul'un Üzerinden Geçen Göçmenler

Yeşil Dalga’da bu hafta, İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu'ndan, biyolog ve kuş gözlemcisi Burcu Yağmur Kabaalioğlu ile bugünlerde İstanbul'da gökyüzüne bakanların görebileceği şehrin üzerinden geçen göçmen kuşları, kentleşme ve İstanbul'un göçmen kuşlarla ilişkisini konuştuk.
>>>  
Galataport Projesi Nedir?

İstanbul Kent Savunması, İstanbul’da Karaköy sahilinin tamamının işletmesinin 30 yıllığına özel bir şirkete verilerek halka kapatılması ile sonuçlanacak olan Galataport Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi'nin ÇED Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı’nı protesto ederek yapılmasını önledi. Açık Dergi’de ve Metropolitika'da konuyu çeşitli boyutlarıyla ele aldık.
>>>  
Açık Gazete: Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Hukuk ve Demokratik İlkeler
Açık Gazete
Açık Gazete'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından bütün süreci, öncesini ve seçimin kendisini, hem de ardından şu anda yaşadığımız durumu ve bundan sonra yaşamamızın muhtemel olduğu durumları hukuki açıdan ve demokratik ilkeler açısından değerlendirdik.
>>>  
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Türkiye İçin Ne Anlama Geliyor?
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ekonomi Politik köşesinde, Ali Bilge'yle dünyanın ve ülkenin oldukça kaotik olan gündemini konuşarak başladığımız programımıza, Türkiye'de Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını, seçim sürecini, bu seçim sürecinin Anayasa’ya uygunluğunu, hukuki boyutunu ele alarak devam ettik ve bu gelişmenin önümüzdeki günlerde Türkiye’de siyasi rejim için ne anlama gelebileceğine dair bir değerlendirme yaptık.
>>>  
Meo Voto: Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Ardından Bir Değerlendirme
Mithat Sancar
Açık Gazete’de Meo Voto köşesinde Mithat Sancar’la Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, seçim sürecini, sonucu ve bu sonucun kısa ve uzun vadeli olabilecek etkilerini değerlendirmeye çalıştık.
>>>  
Kurşun Asker: Birinci Dünya Savaşı Belgeseli

Kurşun Asker programında, Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yıldönümü vesilesiyle 12 haftalık bir belgesel diziye başladık. Programı hazırlayan asıl ekip Cem Kum, Cem Ozil'e ilaveten, Ayşe Ozil, Ömer Madra ve Can Tonbil’in de katılımıyla hazırlanan ve bu hafta ikincisini yayınladığımız dizinin devamını Salı günleri saat 14:00’te dinleyebilirsiniz.
>>>  
Üsküdar Dönüşürken Yerleşik Nüfuslara Yol Göründü: Çengelköy Yukarı Hasan Paşa Setti Sokak
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Üsküdar Çengelköy Yukarı Hasanpaşa Setti Sokağında, Erdoğan’ın çalışma ofisi olacağı iddia edilen Vahdettin Köşkü’ne komşu 13 haneye yıkım tebligatları geliyor. Kentin Tozu'nda bu hafta semt sakinlerinden Melike Şimşek ve İsmail Sever ile yıkım kararlarını, bu karara karşı örgütlenmelerini, yıkımlara karşı mücadeleyi ve Vahdettin Köşkü’nün devlet konuk evine dönüşmesinin mahalleye etkilerini konuştuk.
>>>  
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı ve Sırtında Taşıdığı Bagaj
Ali Bilge
Erdoğan, yüzde 51.7'lik oy oranıyla Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Açık Gazete’nin Ekonomi Politik köşesinde Ali Bilge ile cumhurbaşkanlığı seçimine dair süreci, sonucunu, önümüzdeki günlerde Türkiye'yi neyin beklediğini Erdoğan’ın uzak ve yakın siyasi geçmişinden bugüne taşıdığı bagaja dair önemli noktaları hatırlayarak değerlendirdik.
>>>  
AGİT'in Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İçin İlk Raporu
Cengiz Aktar
Açık Gazete'de Cengiz Aktar’la, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapacağı gözlem ve tavsiye görevi kapsamında yayınladıkları ve seçimlerin şeffalığı ve demokratik işleyişi açısından pek iç açıcı şeyler söylemeyen ilk raporunu konuştuk.
>>>  
Ebola Salgını

Açık Gazete'de programcımız Dr. Selim Badur’la Afrika’da çeşitli ülkelerde başgösteren ve dünyanın Sınır Tanımayan Doktorlar’ın uyarısıyla haberdar olduğu Ebola salgınını, hastalığın karakterini, türlerini, kaynağını, bulaşma yollarını, tedavi ve korunma yollarını, ve alınabilecek önlemleri konuştuk.
>>>  
Gezegenimiz Karanlığa Doğru Yol Alırken Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
Ali Bilge
Başta Gazze, Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu’da ve sınırlarımızda, komşu ülkelerimizde yaşanmakta olan savaş hali, IŞİD, sivil halkın maruz kaldığı şiddet, Afrika’da ortaya çıkan Ebola salgını, artık geri dönülmez bir şekilde ciddi etkilerini görmeye başladığımız iklim değişikliği derken, gezegenimiz süratle karanlığa doğru yuvarlanırken, ülkemizde de bu hafta cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Ekonomi Politik’te Ali Bilge ile bütün bunları kapsamaya, bağlantılarını kurmaya çalıştığımız bir program yaptık.
>>>  
Açık Radyo'da Temmuz 2014

Temmuz 2014'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:
>>>  
Gazzelilerin, Silah Tacirlerinin Mezbahalarında Boğazlanması
Ömer Madra
Her şey ortada. Silah ticareti ile devasa kârlarına kâr katan bir avuç zengin şirket ve onların emrindeki bir yığın köleleştirilmiş siyasetçi. Ve bir de, bu kirli ortaklık sonucunda her gün, her gece 24 saat katledilen, parça parça edilen insanlık…
>>>  
Kuraklık Dosyası: Kuraklık ve Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Su Politikaları

Kuraklık başta İstanbul gibi büyük şehirlerde olmak üzere bütün ülkede ciddi bir tehlike halinde. Biz de Açık Radyo'da çeşitli programlarımızda kuraklık meselesini, büyük şehirlerimizdeki susuzluk sorununu, kuraklığın tarıma etkilerini, sürdülebilir bir yaşam ve tarım için su politikaları konusunu çeşitli boyutlaruyla ele alıyoruz.
>>>  
İklim Zirvesi ve Büyük İklim Yürüyüşü

Bu hafta Ekonomi & Ekoloji’de Mahir Ilgaz ve Pelin Cengiz'in konuğu 350.org'dan Eduarda Santaela'ydı. Eylül ayında NewYork'da yapılacak olan BM İklim Zirvesini, eş zamanlı olarak 350.org'un çağrısıyla yapılacak olan, dünya çapındaki ve bugüne dek yapılmış olan iklim eylemlerinin en büyüğü olması planlanan Büyük İklim Yürüyüşü'nü (People's Climate March) ve eylemlerini konuştuk. Bu zirvenin ve eylemlerin gezegenimiz için önemi nedir?
>>>  
Haftanın Kitabı: Asteriks ve Piktler
Ceyhan Usanmaz
Bu macera hiç bitmeyecek gibi... “Milattan önce 50 yılı. Galya tamamen Romalıların işgali altındadır... Hemen hemen… Yenilmez Galyalıların yaşadığı küçük bir köy, işgalcilere hâlâ kafa tutmaktadır. Totoryum, Akvaryum, Toplantiyum ve Laudanyum garnizonlarında görev yapan Romalı Lejyonerler için hayat hiç de kolay değildir...” İşte her daim bu cümlelerle başlayan Asteriks maceralarına bir yenisi eklendi: Asteriks ve Piktler.
>>>  
Kuraklık ve İstanbul'un Su Krizi

Ekonomi&Ekoloji ve Yeşil Dalga’da Türkiye'yi ve özellikle İstanbul'u yakından ilgilendiren, İstanbul’da baraj doluluk oranının %20’nin altına düştüğü şu günlerde belki de en güncel sorunumuz olan kuraklık ve su sıkıntısını çeşitli boyutlarıyla ele aldık. Bu konuda elimizdeki verileri gözden geçirerek içinde bulunduğumuz durumu, alınmayan önlemleri, yanlış su politikalarını, istenirse yapılabilecekleri konuştuk.
>>>  
Gazze Katliamı

Filistin’in bir toplum olarak, toprak olarak ve kurum olarak paramparça edilmesine tanık oluyoruz. İsrail ordusunun Filistin’e saldırılarını her geçen dakika gelen yeni rakamlar sebebiyle özetlemek pek kolay olmasa da Açık Gazete’de aktarmaya çalıştık.
>>>  
Gazze, Filistin- İsrail Meselesi, Ortadoğu ve Türkiye
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ali Bilge'yle, İsrail'in Gazze'ye son saldırısı ile bir kez daha gündeme gelen Filistin-İsrail meselesini ve Ortadoğu’daki gelişmeleri, Türkiye’nin bu konudaki dış politikasını, geçen hafta kaldığımız yerden devam ederek, hem güncel gelişmeleri takip etmeye, hem de tarihi gözden geçirmeye çalışarak ele aldık.
>>>  
İstanbul'u Bekleyen Susuzluk ve İstanbul'un Su Yönetimi

Açık Yeşil’de İSKİ'nin 15 Temmuz'da yaptığı açıklamadan yola çıkarak, İstanbul'u bekleyen kuraklık meselesini, barajlardaki son durumu ve İstanbul'un su yönetimini ele aldık.
>>>  
Yerel Sorunlara Yerel Çözümler: Efsanevi Baykuş Çizgili İshak Kuşu ve Yeşil Bir Şehir Temiz Bir Deniz Van

Yeşil Dalga'da bu hafta Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan, TEMA Vakfı'nın da ortaklarından olduğu, Environment Net / Yerel Sorunlara Yerel Çözümler projesi kapsamında desteklenen iki projeyi konuştuk: Urfa Doğa, Kültür ve Yaşam Derneği’nden İsmail Turhan Çetin "Efsanevi Baykuş Çizgili İshak Kuşu" projesi hakkında, ve Van Eğitim ve Çevre Gönüllüleri Derneği'nden Garip Kızılkaya ise "Yeşil Bir Şehir Temiz Bir Deniz; Van" projesi hakkında bilgi verdi.
>>>  
Büyük İklim Yürüyüşü

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya devlet başkanlarını iklim değişikliği konusunda gerekli iradeyi göstermek üzere Eylül ayında New York'ta bir zirvede buluşmaya çağırdı. 350.org da zirveyle eş zamanlı olarak, New York'ta ve bütün dünyada büyük bir iklim eylemi başlatmak için çağrıda bulundu. Ekonomi & Ekoloji'de konumuz bu hafta konumuz buydu.
>>>  
Meo Voto: Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Siyasi Etik
Mithat Sancar
Açık Gazete’de Mithat Sancar’la, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyarken nasıl olup da başbakanlıktan istifa etmediğini, Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen kanunun bazı teknik detaylarını konuştuk. Peki bu durumda önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri, demokratik gerekliliklere uygun ve -adil bir şekilde yapılabilecek mi? Bu durumu siyasi etik açısından nasıl değerlendirebiliriz? Programın geri kalan bölümünde de, Cumhurbaşkanı adaylarından Selahattin Demirtaş'ın sözlerine kulak verdik.
>>>  
Sürekli Tekrarlanan Bir Trajedi: Filistin-İsrail
Ahmet İnsel
Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını, her 2-3 senede bir tekrarlanan bu trajediyi, Filistin-İsrail meselesini, uluslararası camianın tavrını, hem bugünkü duruma hem de tarihe bakarak ele aldık.
>>>  
Kentin Tozu: Mustafa Dikeç ile Mekânın Politikası ve Politik Mekân
Cihan Uzunçarşılı Baysal
Kentin Tozu'nda bu hafta, geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Konumuz mekân, Kent Hakkı ve Gezi. Londra Üniversitesi’nde 7 sene öğretim üyeliği yapan ve şu anda Paris’teki Instıtut Français D’urbanisme-IFU’da çalışmalarını sürdüren akademisyen Mustafa Dikeç konuğumuz. Kendisi Fransız banliyöleri üzerine çalışmaları ile tanınıyor. Mekân ve Kent Hakkı üzerine de önemli katkıları var.
>>>  
Filistin-İsrail ve Türkiye'nin Ortadoğu Politikası
Ali Bilge
Açık Gazete'de Ali Bilge'yle, İsrail'in Gazze'ye son saldırısı ile bir kez daha gündeme gelen Filistin-İsrail meselesini, son gelişmeleri ve Türkiye'nin bu konudaki tavrını ve Ortadoğu politikasını gözden geçirerek, hem de geçmişte olanları hatırlayarak ele aldık.
>>>  
Bir Büyüme ve Sermaye Birikimi Modeli Olarak Kamusal Değerlerin Yağmalanması

Açık Yeşil'de, Kemerburgaz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden, Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Haluk Levent'le, "Bir Büyüme ve Sermaye Birikimi Modeli Olarak Kamusal Değerlerin Yağmalanması" başlıklı yazısından yola çıkarak ekonomik büyüme ve müştereklerimizin yağmalanması konusunu ele aldık.
>>>  
Haftanın Kitabı: Balkıs
Ceyhan Usanmaz
İstanbullu iki şairin, Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın birlikte kaleme aldıkları Balkıs aslında, Garip akımının bir uzantısı ama birçoğumuz bunu yetmiş yılı aşkın bir zaman sonra bugün öğreniyoruz! Kitabın, yayınevinin “Kayıp Şairler” dizisinden çıkmış olması da bu yüzden zaten...
>>>