Kitap Formunda Herkese Açık Bir Doğa Tarihi Müzesi: Botanicum

Botanitopya
-
Aa
+
a
a
a

Botanitopya'da bu hafta, Katie Scott ve Kathy Willis’in küratörlüğünü yaptığı Botanicum'un sayfalarında dolaşıyoruz. Fantastik kurgularla, bilimsel doğruluğun sınırlarında dolaşan, Katie Scott’un illüstrasyonları sadece çocukların değil her yaştan botanik meraklısının, bitkilerin evrim sürecinden yaşam ağacına, kaybolan türlerden bitki efsanelerine birçok soruya yanıt bulabilecekleri farklı bir doğa tarihi müzesi.

Botanicum
 

Botanicum

podcast servisi: iTunes / RSS

Kitabın küratörlerinden Katie Scott Sunday Times tarafından 2014 yılında yılın çocuk kitabı seçilen çok satan Animalium kitabının da illüstratörü. Brighton Üniversitesi’nde illüstrasyon üzerine eğitim almış ve Ernst Haeckel’in detaylı resimlerinden ilham almış. Kathy Willis ise son 25 yılını Oxford ve Cambridge Üniversitelerinde araştırma yaparak ve eğitim vererek geçirmiş. Şimdi ise iki işi bulunuyor. Kew Kraliyet Bahçelerinde Bilim Müdürü ve Oxford Üniversitesinde biyoçeşitlilik profesörü.

Kathy Willis Önsöz'de bizi nasıl bir müzenin beklediğini anlatıyor: “Bitki çeşitliliğinin bu düzenini anlamak, Dünya’daki biz dahil tüm diğer yaşam formlarının korunmasında çok önemlidir. Çünkü bitkiler olmazsa, insanlar da olmaz. Bitkiler soluduğumuz havayı yaratır ve kontrol eder. Dahası bize yiyecek, ilaç kıyafetlerimiz için kumaş ve evlerimizi inşa etmek için malzeme sağlar. Peki bunu nasıl yaparlar? Tüm bunlar nasıl oldu? Dünya etrafımızda gördüğümüz bitki yaşamı çeşitliliğine ve farklılığına nasıl ulaştı? İlk bitki neye benziyordu? Ne zaman ilk orman şeklini aldı? Bitkiler çiçekleri ilk ne zaman ürettiler? Dünyadaki en küçük, en büyük, en tuhaf en nadir, en çirkin ve en kokulu bitkiler hangileri? Bu müzeyi gezerken hepsinin yanıtını bulacaksınız.” 

2016 yılında Kew yayınlarından çıkan Botanicum, Eren Abaka çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkmış. İllüstrasyonlar kağıt ve mürekkeple yapılmış ve dijital olarak renklendirilmiş.