Soma Davası'na "Hayata Dönüş Operasyonu" Avukatı

Diğer Program: 
Açık Gazete

Soma Davası'na "Hayata Dönüş Operasyonu" Avukatı

13 Nisan 2017

Mahkeme heyeti üzerinde soruşturma baskısı kurulan Soma Davası'nın karar duruşması 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu'ndan 2 gün sonraya ertelenmişken, taraflı davrandığı gerekçesiyle şikayet edilen fakat hakkında soruşturma izni verilmeyen "Hayata Dönüş Operasyonu" avukatlarından İhsan Sartık müdahil oldu. Davanın miladını oluşturan bu gelişmeler ışığında Avukat Can Atalay ile birlikte Soma'yı değerlendirdik.

13 Nisan 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ayın 13'ü podcast servisi: iTunes / RSS

Soma Davası 3. ​yılına girerken Alp Gürkan'ın avukatları mahkeme heyetine "Ankara'da en üt kademelerde yaptıkları görüşmeler" sonucu  haklarında soruşturma açıldığını duyurdu ve "Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner," ifadeleriyle tehdit ettiler. Heyet ise HSYK'dan soruşturmaya dair herhangi bir bilgi alamıyor.

Ö​te yandan ​Şubat ayında karar duruşması gerçekleşmesi beklenen davada Alp Gürkan'ın 'yeni' avukatı İhsan Sartık'ın isteğiyle, duruşma 18 Nisan'a yani referandumun 2 gün sonrasına ertelendi. Sartık, "Hayata Dönüş Operasyonu" Mahkeme Heyeti'nde bulunan hakimlerden biri. HSYK, Hayata Dönüş Operasyonu Ümraniye Davası hakimiyle ilgili "taraflı davrandığı, gerçeği ortaya çıkarmak için çabalamadığı, ve duruşmada horladığı" şikayetlerinden soruşturulmalarını reddetmişti. 

Davanın miladını oluşturan bu gelişmeler ışığında Avukat Can Atalay ile birlikte Soma'yı değerlendirdik.
 

Etiket: