Soma Davası Karar Duruşmasının Dikenli Yolu: Adalet Yargıya Takıldı

Diğer Program: 
Açık Gazete
Bağlı olduğu dosyalar: 
Soma Nöbeti

Soma Davası Karar Duruşmasının Dikenli Yolu: Adalet Yargıya Takıldı

18 Temmuz 2018
/ Seçil Türkkan

Soma'nın bir enerji havzası olarak ilan edilmesiyle paralel okunabilecek Soma Katliamı Davası kararı birbirlerini tamamlıyorlar gibi gözüküyor. Tarımın sistemlice bitirilmesiyle madenciliğe mahkum edilen kentte, ölümler de doğa da yok sayılacak gibi gözüküyor. 

18 Temmuz 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Ayın 13'ü podcast servisi: iTunes / RSS

Soma Katliamı'nda 301 işçi hayatını kaybetti, 168 işçi de yaralandı. 2800'ü aşkın işçi işten çıkarıldı ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. kendilerine tazminat bile ödemedi. 3 buçuk yıl süren duruşma aşamasından sonra Alp Gürkan'ın tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, tutuklu 5 sanığa da 15-22 yıl arası hapis cezaları verdi. Avukatlar ise Can Gürkan'ın bu sene içinde tahliyesini bekliyor. Avukat Can Atalay ile, kamuoyunun üzerinden silindir gibi geçen davanın kararını ve karara yol açan süreci değerlendirdik 

Üç buçuk yıla yayılan Soma Katliamı davasının Türkiye gibi bir ülkede bu kadar kısa bir sürede bitmiş olmasına sevinmeli miyiz? Duruşmalar ilk 2 yıl olması gerektiği gibi giderken, yargıya kim ve neden müdahale etmiş olabilir? Verilen cazalar adaleti tesis etmeye yeter mi? Kent adım adım bir madenci kentine dönüşürken,  bu süreç hangi müdahalelerle gerçekleşti?

Avukat Can Atalay'la yaptığımız söyleşinin programa sığmayan daha uzun halini de buradan dinleyebilirsiniz:

 

Dosya: