Hükümetin Savaş Politikalarına İlaveten Medyanın Tehlikeli Kışkırtıcılığı

s3_url_text: 
http://ia902703.us.archive.org/13/items/NereyeDogru4Ekim2012/NereyeDogru20121004.mp3
Arsiv s3 Media: 

Hükümetin Savaş Politikalarına İlaveten Medyanın Tehlikeli Kışkırtıcılığı

04 Ekim 2012

Suriye’den atılan bir top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşmesi ve beş kişinin ölmesinin ardından Başbakanlık karşılık verildiği açıklamasında bulundu. Bugün de Türkiye Büyük Millet Meclisi Suriye'ye askeri müdahaleyi görüşüyor. Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’la, Suriye ve Türkiye arasındaki gerilimin iyice yükseldiği ve ana-akım medyada savaş çığırtkanlığının hemen kendini gösterdiği bir ortamda durumu değerlendirmeye çalıştık. 

Gittikçe daha otoriter bir yönetim tarzını benimseyen hükümetin ve ülke içerisinde hemen her alandaki icraatlerini muhalefetsiz tek adam tavrıyla gerçekleştiren, dış ilişkilerde tüm dünyaya haddini bildirmeye ayarlı bir politika benimseyen Başbakan'ın Suriye konusunda alacağı tavır konusunda endişe duymakta haksız sayılmayız.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 22.8 Mb.

4 Ekim 2012 tarihinde Açık Radyo’da Açık Gazete programında yayınlanmıştır.

Açık Gazete’nin ve Nereye Doğru’nun podcast servisine abone olmak için tıklayın.

 Bu arada bazı siyasi parti, sendika, meslek odaları ve  sivil toplum örgütleri, Suriye ile Türkiye arasında olası savaş ihtimaline karşı bu akşam saat 19:00'da İstanbul'da Taksim Meydanı'nda yapılacak bir eylem için çağrıda bulundular.

Çağrı metni şöyle:

"AKP'nin emperyalistlerin teşviki ile sürdürdüğü bölgesel savaş çığırtkanlığı, Suriye'de iç savaşı kışkırtma hamleleri, giderek tırmandırdığı savaş politikaları Akçakale'de yitirilen canların sorumlusudur. AKP savaş kışkırtıcı çizgisiyle çatışmaları Türkiye-Suriye sınırına çekip 5 insanımızın ölümüne neden olmuştur. Bununla yetinmeyen AKP Suriye'yi vurarak, Meclis'e tezkere getirerek ülkeyi savaşa sokmaya dönük bir adım daha atmıştır. Türkiye halkları savaş istemiyor. İçerde ve dışarda AKP'nin savaş politikalarının karşısında duracağız."

Çağrıcılar:

Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Koordinasyon Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası, Eczacılar Odası İstanbul Şubesi. 

Kategori: