Filifu'dan Sesler'de "Midas'ın Kulakları"

s3_url_text: 
http://ia902601.us.archive.org/20/items/Filifu6Subat2013/Filifu20130206.mp3
Arsiv s3 Media: 

Filifu'dan Sesler'de "Midas'ın Kulakları"

07 Şubat 2013

 

Altıdan Sonra Tiyatro ve Açık Radyo işbirliğiyle yayınlanan radyo tiyatrosu Filifu’dan Sesler’de, bu haftadan itibaren Güngör Dilmen’in "Midas’ın Kulakları" oyununu dinlemeye başlıyoruz.

 

Geçen sene kaybettiğimiz Güngör Dilmen, tiyatro dilini mitoslarla besleyen yazarlardan. Özellikle Anadolu mitoslarını kendine konu edinen Dilmen, bu efsanelere getirdiği güncel bir bakışla yaklaşıyor ve yorumluyordu. 1959 yılında yazılan Midas üçlemesinin ilk oyunu “Midas’ın Kulakları”nda da, her döneme mahsus iktidar ilişkilerine dair eleştiriyi görmemek imkansız. Sennur Sezer’in yaptığı bir söyleşide, Dilmen şöyle anlatıyor getirdiği yorumu:

 

“Kral Midas’ın kulakları bilinen bir konu. Ancak ben mitosa kendi yorumumu getirdim: Masalda Tanrı Apollon Midas’ı eşekkulaklarıyla cezalandırır, masal orada biter. Oyunumuzda ise Midas bir süre sonra bu kulaklara alışır. Alışmanın ötesinde onları bir ayrıcalık, bir üstünlük olarak görmeğe başlar. (...) Artık kulaklarını gizlemek şöyle dursun onları halkın karşısında törenle sergilemeğe kalkışır. Apollon eşekkulaklarını geri alarak onu yeniden cezalandırır. Halk, bu kez Midas’ın insan kulaklarını yadırgar, alay eder.”

 

“Midas’ın Kulakları” oyununun ilk bölümü 6 Şubat’ta yayınlandı. Altıdan Sonra Tiyatro’nun seslendirdiği oyun, bundan böyle Çarşamba akşamları “Açık Dergi”de olacak. Yiğit Sertdemir rejisiyle seslendirilen oyunda Erkan Kortan, Yiğit Sertdemir, Selen Şeşen, Hakan Yeni, İsmail Sağır, Onur Sarıgül, Asya Saydam ve Birce Solmaz rol alıyor. Kayıt ve efektlerden Volkan Ağır, İlksen Mavituna ve Gözde Kazaz sorumlu.

 

Dinlemek için:

 

İndirmek için: mp3, 19.6 Mb.

 ***

 Filifu'dan Sesler'de daha önce Adalet Ağaoğlun'dan Köpeğin Ölümü, Oğuz Atay'dan Oyunlarla Yaşayanlar ve Nazım Hikmet'ten Yolcu'yu dinlemiştik. Filifu'dan Sesler'de yayınlanan daha önceki oyunları dinlemek ve podcast servisine ulaşmak için tıklayın.