Cengiz Aktar'la Gündemden Satırbaşları

s3_url_text: 
http://ia601608.us.archive.org/20/items/NereyeDogru23Ocak2013/NereyeDogru20130124.mp3
Arsiv s3 Media: 

Cengiz Aktar'la Gündemden Satırbaşları

24 Ocak 2013

Açık Gazete’de Cengiz Aktar’la Türkiye’nin gündemine dair bazı satırbaşlarını kapsayan bir değerlendirme yaptık.

Dinlemek için:

 

İndirmek için: mp3, 21.9 Mb.

 

24 Ocak 2013 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Açık Gazete’nin ve Nereye Doğru’nun podcast servisine ulaşmak için tıklayın

 

Programda ele aldığımız bazı konular: 

* Günün tarihi vesilesiyle, neoliberal politikaların Türkiye’deki hakimiyetinin başlangıcı olan 24 Ocak 1980 kararlarını hatırladık. * Cengiz Aktar, 24 Ocak 2004’ün de, Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs’ta 2. Annan Planı’na giden yolun önünü açması nedeniyle -her ne kadar bu plan tamamına erememiş olsa da- tarihimizde önemli bir yeri olduğunu hatırlattı..

* Geçen hafta kaybettiğimiz, Türkiye gazetecilik tarihinin önemli isimlerinden Mehmet Ali Birand’ı da andık. Cengiz Aktar, “Mehmet Ali Birand sistemin içinde kalarak, ezberi içerden bozardı. Dokunmadığı tabu yoktu,” dedi.

* Agos’un önünde katledilişinin 6. yılında, 19 Ocak’taki anma etkinlikleri vesilesiyle Hrant Dink’i bir kez daha andık. Cengiz Aktar, Hrant Dink davasındaki adalet arayışının, Türkiye’de adalet arayışının çekici gücü haline geldiğini söyledi.

* Hrant Dink Vakfı tarafından organize edilen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı'nın bu seneki konuşmacısı Noam Chomsky’nin, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan toplantıda Ömer Madra’nın “Nereye gidiyoruz?” sorusuna verdiği ilginç cevabı hatırladık: “"Dünyadaki bilim insanlarının büyük çoğunluğu küresel ısınma konusunda hemfikir. İki sene içinde doğru adımlar atılmazsa dünya geri dönülmez bir felakete gidiyor." Chomsky, insan türünün “ölümcül bir mutasyon” içinde olduğunu da eklemişti.

 

* Prof. Dr. Cemal Saydam’ın “Kanal İstanbul” konusundaki eleştirilerinden başlayarak, 3. havaalanı vs. büyük projelerin bedelleri hakkında konuştuk.

 

* Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangının söndürülmesinde yaşanan gecikme ve ihmaller hakkında konuştuk.

 

* Bu satır başlarından sonra Kürt meselesinde çatışmanın barışçı bir yolla çözümünde nerede bulunduğumuzu ve önümüzdeki engelleri konuştuk. Cengiz Aktar, medyanın bu konuda en önemli engeli oluşturturduğuna dikkat çekti. En son olarak daKürt siyasetinin ortak talebi olan Adem-i Merkeziyet (bölgeselleşme) talebini ele aldık.

 

Kategori: