Açık Radyo'da Nisan 2015

Açık Radyo'da Nisan 2015

05 Mayıs 2015

Nisan 2015'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:

Açık Gazete’de:

Güvenli, şeffaf ve demokratik bir seçim bilincinin yerleşmesi için çalışan, tamamen gönüllülerden oluşan ve tarafsız, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olan Oy ve Ötesi’nden Sercan Çelebi Açık Gazete’de konuğumuzdu.

Açık Gazete içinde yayınlanan Açık Bilinç’te üç program boyunca yoksulluk, cinsiyetçilik ve ırkçılık temelli ayrımcılığı, bilişsel ve beyin gelişimi konusundaki bilimsel araştırmaların ışığında ele aldık.

Toplumsal Tarih dergisinden akademisyen Özge Çeliktemel Thomen ile Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sinema Tarihi üzerine konuştuk.

 

Gayane Sargsyan ve Lilith Makhunts ile Türkiye Ermenistan Genç Çevreciler Platformu Projesi kapsamında Türkiye'ye yaptıkları ziyareti ve Ermenistan'daki çevre mücadelesini konuştuk.

 

Mustafa Eren ve Başak Ekinci ile yeni çıkan Mahpus Hakları El Kitabı üzerine konuştuk.

 

Toplumsal Tarih Dergisi'nden akademisyen Ahmet Usta ile Kıbrıs tarihi üzerine sohbet ettik.

 

"Zeytin Hayattır" kampanyasını başlatarak, Türkiye'deki zeytinliklerin sonunu getirecek yasa tasarısına başarıya ulaşan bir imza kampanyasının öncülüğünü yapan Salih Madra ile imza kampanyasındaki son durumu konuştuk.

 

Tarih Vakfı'ndan akademisyen Bülent Bilmez ile "Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler” Konferansı" üzerine konuştuk.

acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=33695&cat=100

 

Açık Radyo programcısı Cengiz Aktar, soykırımın 100. yılında Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki izlenimlerini aktardı.

 

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ ile Türkiye’deki Nöropsikiyatri çalışmalarının tarihi üzerine konuştuk.

 

Açık Dergi’de:

Nisan ayında 15 gün süreyle Yeldeğirmeni’nde geçen Don Kişot Sanat Festivali’nin gönüllü koordinasyon ekibiyle, festivali konuştuk.

 

Açık Radyo programcısı (Dünyanın Cazı) ve caz fotoğrafçısı Levent Öget'i yeni yayımlanan Caz Etraflı konuşmalar kitabı vesilesiyle Açık Dergi'de ağırladık. Caz Etraflı Konuşmalar kitabı Levent Öget'in Açık Radyo'da pek çok müzisyen, organizatör, müzik yazarı, dinleyici gibi kişilerle yaptığı söyleşileri kapsıyor.

 

Nü Kolektif'ten Nicolas Royer-Artuso konuğumuzdu. Doğaçlafest III vesilesiyle kolektif performans ve doğaçlama hakkında konuştuk.

 

Nisan ayı içerisinde bize Filistin’in çeşitli yerlerinden bize  kayıtlar gönderen Ahmet Ergenç bu defa son programda bir değerlendirme niteliğinde stüdyo konuğumuz oldu.

 

Açık Dergi içerisinde, Yaratıcı Endüstriler serisi adı altında bir dizi söyleşiye başlamıştık; teknoloji, sanat ve bilim üçgeninde işler üreten sanatçıları konu edinen seri, İskele 47 ile açılımıştı. ?İkinci söyleşiyi ise Nohlab’dan Deniz Kader ve Candaş Şişman ile yaptık. 15 yıllık dostlukları sürecinde gelişen ortak üretim biçimlerini, kurdukları Nohlab'i, yeni medya, yaratıcı endüstri ve sanatın onlara ne ifade ettiğini atölyelerinde konuştuk.?

 

Fransız Ermeni fotoğraf sanatçısı Antoine Agoudjian'ın "Sessizliğin Çığlığı, Bir Ermeni Hatırasının İzleri" başlıklı fotoğraf sergisi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonuyla 22 Nisan 2015'te açılıyor. Agudjian ve çeviri için bize yardımcı olan Burçin Gerçek sergi öncesi Açık Dergi'de konuğumuz oldu.

 

Mimar, akademisyen, fotoğraf sanatçısı Murat Germen konuğumuzdu; %5 başlıklı son sergisinden yola çıkarak doğa ve kent mücadelesini, bu açıdan içinde bulunduğumuz süreci konuştuk.

 

İletişim Yayınları tarafından yayımlanan "Kolay Gelsin: Meslekler ve Mekânlar" kitabı vesilesiyle, yazar ve avukat Rita Ender konuğumuzdu. Meslekler, mekânlar derken aslında İstanbul'un hikâyesiydi konuştuğumuz.

 

Depo’da açılan “Boşluğun Gücü / Power of Emptiness" sergisi ve Aras Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap vesilesiyle fotoğraf sanatçısı Norair Chahinian'la beraberdik. Sergiyi, kitabı ve kökleri Maraş’a, Urfa’ya, İskenderun’a dayanan bir Ermeni ailenin çocuğu olarak Brezilya’da doğan Norair Chahinian’ın São Paulo’dan Urfa’ya uazanan yolculuğunu konuştuk.

 

23 Nisan’da Açık Dergi’yi, 1915 yılında ölüme gönderilen Ermeni aydınların anısına Anadolu Kültür ve Kalan Müzik işbirliğiyle 22 Nisan’da yapılan “In Memoriam | 24 Nisan” konserinden bir kayıtla açtık. Onnik Dinkjian'dan "Ardasoonk" adlı parçayı dinledik. Daha sonra yazar William Saroyan’ın çocuklar için bir şarkı söylediği 50 yıllık bir ses kaydını dinledik. 

 

24 Nisan’da ressam Aret Gıcır'la, 1909'da Adana Katliamı'nı ve ardından da 1915 soykırımını görmüş eğitimci, aktivist ve yazar Zabel Yaseyan'ın hâtıratından hareketle oluşturulan "Ateşle Kılıç Arasında” sergisi vesilesiyle yüzleşme, semboller ve idoller, idealler hakkında konuştuk.

 

İlk sergilerini geçtiğimiz yıl Adahan'da açan, mekân deneyimlemek üzerine sanat yapıtları üreten bir insiyatif olan Yoğunluk ikinci sergisini açtı. "Su Ruhu" ismini alan serginin ev sahibi ise yine su ile bağlantılı bir mekân; Sultanahmet'te bir halı mağazasının altında yer alan sarnıç. Mekânın ortaya çıkış sebebini odak noktalarına koyarak suyu geri çağırmak üzerine gerçekleştirilen bu sergiyi Açık Dergi'de Yoğunluk ekibi ile konuştuk.

 

Ülkemizde bir ilk olarak açılan matematik sergisini, Betül Tanbay ile konuştuk.

 

29 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında yapılan ve 15 performans ve atölyeyi kapsayan Kargart Performans Günleri’nin koordinatörleri Volkan Balkan ve Simge Günsan ve "Şimdi düşünüyorum da senin için yok olmak ne zor olurdu" gösterisiyle festivalin kapanışını yapan olan Gizem Aksu ile konuştuk.

 

Müzisyen Kaan Mete ile Roxy High Jazz konserinin son etkinliği vesilesiyle  Bugge Wesseltoft ve Christian Prömmer’ın şarkılar eşliğinde bir araya geldik.

İstanbul Modern, VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 4. sergisine ev sahipliği yapıyor: Mimarlık Kültürü Üzerine Bir Sergi (26 Mart – 31 Mayıs 2015). Geçmiş yıllarda ticari yapılar, turizm yapıları ve eğitim yapılarına odaklanan proje dizisi, farklı yapı türlerini eksen alarak Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeye, tartışmaya ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmaya devam ediyor. Sergiyi, küratörü Yelta Köm ile konuştuk.?

Ahmet Koman'la İlhan Koman’ın 12 küçük heykelciğinden oluşan yeni sergiyi ve Koman'ın “110 yaşında, yaşlı bir hanımefendi” olarak nitelediği Hulda'nın akıbetini konuştuk.

 

Açık Dergi köşelerinde:

Geçtiğimiz hafta başlayan ve 25 Ekim’de sona erecek olan Yeni yayın dönemi boyunca Açık Dergi’de her hafta Salı günleri yayınlanacak yeni bir köşemiz başlıyor: Lesvoslu Lirik Şair Sappho Aramızda... Vassiliki Papageorgiou ve Sumru Ağıryürüyen'in sesi, Orçun Baştürk'un bestesiyle. Programın ilk bölümde sırasıyla Modern Yunanca, Türkçe ve Antik Yunanca dillerinde Ğongyla’yı dinledik. 

Mesut Varlık ve Gökhan Arslan’ın hazrlayıp sundukları İnceden Kültür’de Sezai Ozan Zeybek’le Ayfer Bartı Candan ve Cenk Özbay’ın hazırladıkları Yeni İstanbul Çalışmaları: Sınırlar Mücadeleler Açılımlar  kitabında yer alan “İstanbulun yuttukları ve kustukları; köpekler ve nesneler üzerinden İstanbul tahlili” makalesinden yola çıkarak sohbet ettik.

 

Esra Arsan da Türkiye Kürtleri'nin Şeş TV Algısı, Anadilde Yayıncılık raporunu konuşmak üzere İnceden Kültür’ün konuğuydu.

 

Karin Karakaşlı ve Levent Pişkin hazırlayıp sundukları “Pulbiber Mahallesi, Meymenet Sokak, Göçmüş Kediler Bahçesi” yeni yayın döneminde Açık Dergi’de yeni ismi ve içeriği ile  devam ediyor: Göçmüş Kediler Bahçesi.

 

Cihan Uzunçarşılı Baysal'ın hazırladığı kent hakkı bölümümüz Kentin Tozu'nda:  

 

Türkiye seçimlere girerken, önemli bir öz örgütlenmeci deneyime göz attık: Barcelona en Comu ya da Müşterek Barcelona. Konuğumuz, Barcelona'da yaşayan ve hareketin içinde yer alan Dr. Baybars Külebi’ydi.

 

Kapalıçarşı Sandal Bedesten esnafının 25 yıllık ekmek teknelerinden zorla tahliye edilişlerini konuştuk. Konuklarımız, Sandal Bedesten Koruma Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği sözcüsü Murat Çetin ve Sandal Bedesten esnafından Mustafa Sayın’dı.

 

1 Mayıs’ta Adalet Arayan İşçi Aileleri ve Adalet Arayanlara Destek temsilcileri ile iş cinayetlerini, geride kalan ailelerin hak arayışlarını mücadele yöntemlerini konuştuk. Konuklarımız, Adalet Arayana Destek Grubu’ndan Utkan Yetimoğlu ve Adalet Arayan İşçi Aileleri’nden Erdinç Eroğlu’ydu.  

 

Amsterdam Üniversitesi'nin idari binasının öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından işgal edilmesinin ardındaki nedenleri bizzat Amsterdam Üniversitesi direnişçilerinden biri olan Heliana Fuido'dan dinledik. Bu bağlamda, Koç Üniversitesi'ndeki itirazları ve protestoları da Asistan Dayanışması temsilcisi Ozan Çaldıran paylaştı.

 

Tarama Ucu’nda: Seyit Ali ve Turgut Yüksel’in konuğu Penguen dergisinden Serkan Yılmaz idi.

 

Sumru Ağıryürüyen’le hazırladığımız Müziğin Başka Türlüsü’nde bu ay Mozaik Müzik Topluluğu'ndan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim ve Güzin Değişmez bizlerleydi.  

 

Ermeni Edebiyatı Numuneleri’nde:

Ermenilerin Anadolu’dan yokedilişlerinin 100 yılında, Ermeni yazar, mühendis, hukukçu ve Osmanlı Meclis-i Mebusan'da, üç dönem İstanbul Mebusluğu yapan siyaset adamı Krikor Zohrab’ın yaşam öyküsünü ve Aras Yayıncılık tarafından Osmanlı Meclisinde Bir Ermeni Mebus başlıklı öykü kitabından Magdelana adlı öyküyü Yetvart Tomasyan’ın sesinden dinledik.

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

Amerikalı Ermeni feminist yazar-aktivist Arlene Avakian'la 100.yılında Ermeni Soykırımını ve bugüne yansımalarını konuştuk.