Açık Dergi'de Radyo Tiyatrosu "Filifu'dan Sesler" Yeniden Başlıyor

Açık Dergi'de Radyo Tiyatrosu "Filifu'dan Sesler" Yeniden Başlıyor

01 Kasım 2012

Açık Radyo'nun 36. yeni yayın döneminde, Açık Dergi’de Radyo Tiyatrosu Filifu’dan Sesler, Adalet Ağaoğlu’nun yazdığı, TRT’nin sansürüne takıldığı için daha önce dinleyicisine ulaşamayan Köpeğin Ölümü'nün ilk bölümüyle başladı.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, Mb.

31 Ekim 2012 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Filifu’dan Sesler'in podcast servisine abone olmak için tıklayın.

“Altıdan Sonra Tiyatro” ve “Açık Radyo” işbirliğiyle, klasik tiyatro metinleri radyoda. Açık Radyonun 36. Yayın Dönemi boyunca devam edecek radyo tiyatrosu kuşağı Filifu’dan Sesler’de hem radyo için yazılmış tiyatro oyunlarını, hem de yazarların tiyatro metinlerinin radyo uyarlamalarını dinleyeceksiniz.

“Altıdan Sonra Tiyatro”nun çeşitli oyunlarında karşımıza çıkan alametifarikası “Filifu”, altı sene önce hazırlanan radyo tiyatrosu programına ismini vermişti. İki sezon boyunca devam eden programda Sofokles’ten Anton Çehov’a, Dario Fo’dan İonesco’ya pek çok yazarın metinleri radyoya uyarlanmıştı.

Şimdi “Filifu’dan Sesler”, Türkçe edebiyatın klasik tiyatro metinlerine yöneliyor; ilk konuk Adalet Ağaoğlu. Geçtiğimiz sene İş Kültür Yayınları’ndan çıkan Çağımızın Tellalı isimli kitabında Ağaoğlu’nun 1952-1971 yılları arasında yazdığı altı radyo oyunu bir araya getirilmişti. Yazarın 1971 yılında yazdığı ve TRT’nin sansürüne takıldığı için dinleyicisine hiç ulaşmamış “Köpeğin Ölümü”, radyo tiyatrosu serisinin ilk bölümü.

Üç bölüm halinde yayınlanacak “Köpeğin Ölümü”nün ardından radyo oyunları, Nazım Hikmet, Haldun Taner, Güngör Dilmen, Vasıf Öngören ve Oğuz Atay’ın tiyatro metinleriyle devam edecek.

Filifu’dan Sesler'i çarşamba akşamları saat 19.00’da, Açık Dergi'de dinleyebilirsiniz.