TMMOB Peyzaj Mimarları Odası'ndan Açık Radyo'ya Ödül

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası'ndan Açık Radyo'ya Ödül

23 Aralık 2017

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Açık Radyo'da yayınlanan Açık Yeşil programını, "Çevreye duyarlı, doğal ve kültürel peyzaj elemanlarının korunumu ve geliştirilmesi sebebbiye yürüttüğü çalışmalar" nedeniyle İletişim Ödülü'ne layık gördü. Ödülü Açık Radyo adına programcımız Ali Bilge aldı.

Ali Bilge Açık Radyo adına ödülü alırken Ömer Madra'nın aşağıdaki mesajını okudu.

"Sevgili dostlar,

Radyomuza ve onun ekolojiye ağırlık veren birçok programının en köklü olanlarından Açık Yeşil'e layık görmüş olduğunuz ödül biz Açık Radyo ailesini çok sevindirdi ve onurlandırdı. 22 yılı biraz aşmış olan yayın hayatımızda aldığımız 54üncü ödül bu. Sayı, ilk bakışta insana yüksek gelebilir: Ne de olsa yılda 2'den fazla, hatta iki buçuğa yakın bir ortalama. Ama, kanıksamak şöyle dursun, aldığımız ödüllerin her yenisinin bizi biraz daha heyecanlandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Odanızın ödüle gerekçe olarak gösterdiği cümlecik ve orada özenle seçip kullandığınız iki kavram bizi özellikle mutlu etti: "Çevreye duyarlı, doğal ve kültürel peyzaj elemanlarının korunumu ve geliştirilmesi..." diyorsunuz.

Evet, duyarlılıktan ve kültürel paylaşımdan bahsediyoruz...

Tüm canlılar âlemine ve birbirimize duyarlık yani empati gösterebilmemizin can alıcı önemi üzerine nicedir yayın yapmaktayız. Rus romancı Vasili Grosman'ın "basit insancıl merhamet" diye tanımladığı empati, adaletsizliklere ve zorbalığa başkaldırmanın da çok önemli bir ögesi. Gene kurulduğumuzdan bu yana bıkıp usanmadan dinleyicilerle paylaşmaya çalıştığımız ikinci bir öge de "kültür". Dünyanın dört bir yanında kadim yerli kültürlerinde "hikâye anlatıcılığı" unvanının ayrı bir yeri, insana yüklediği büyük bir sorumluluk var. "Doğanın ve kültürel peyzaj elemanlarının" korunabilmesi için hayat ve tabiat "ders"lerini 7 kuşak öncesinden getirip, 7 kuşak sonrasına aktarma yükümlülüğü de diyebiliriz buna.

Bu iki temel kavramın radyoda yayınlanması, bir yerlerde yankılanması, paylaşılması ve en nihayetinde işte böyle ödül olarak dönmesi. Ne kadar iyi!

Kuruluş yıldönümünüzde Odanıza, Seçici Kurul üyelerinize, Genel Başkanınız Ayşegül Oruçkaptan'a, bu özel akşama katılan herkese, ödüle layık gördüğünüz program yapımcılarından arkadaşımız Ümit Şahin'e ve bu törene katılıp mesajımızı size canlı olarak iletme görevini seve seve üstlenen aziz programcı dostumuz Ali Bilge'ye sonsuz teşekkür ederiz.

Sevgiler, saygılar, selamlar"