Açık Radyo'nun 48. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'nun 48. Yayın Dönemi Başladı

06 Kasım 2018

Açık Radyo’nun 48. Yayın Dönemi başladı. Yeni yayın dönemi 5 Mayıs 2019'a kadar sürecek.

Açık Radyo 48. Yayın Dönemi Yayın Akışı (5 Kasım 2018 - 5 Mayıs 2019)

Açık Radyo'nun yeni yayın döneminde 210 programcı tarafından hazırlanan 146 program var. 48. Yayın Dönem’inde 18 yeni program başlıyor. Geçmiş yayın dönemlerinde ara vermiş olan 3 program yeniden Açık Radyo’da olacak. Bu yeni yayın döneminde aramıza 14 yeni programcı katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 12 programcı da yeniden Açık Radyo'da.

Sonuç olarak, 48. Yayın Dönemi itibariyle Açık Radyo’da en başından beri 1228 programcı 1119 farklı program yapmış olacak.

Açık Radyo'nun 48. Yayın Dönemi'ndeki (5 Kasım 2018 - 5 Mayıs 2019) yenilik ve değişiklikler şöyle:

Haftaiçi her gün

12.55

Yazan: Ursula Le Guin

Çeviren: Çiğdem Erkal

Metis Yayınları

Okuyan: Tolga Korkut

Amerikalı usta yazar Ursula LeGuin 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldı. Yazarın Çiğdem Erkal çevirisiyle Metis Yayınları’ndan yayımlanan 6 kitaplık kült fantastik serisi Yerdeniz Büyücüsü’nün 2. kitabı Atuan Mezarları’na bir süre önce başladık. Ne zaman biter, orası hâlâ meçhul.

Haftaiçi her gün

17.00

Dünyanın Cazı

Haftaiçi akşam üzeri caz kuşağına bu yayın dönemi 2 müzisyen dahil oluyor. Dünyanın Cazı direksiyonuna Pazartesi günleri Duygu Argın, Çarşamba günleri Yinon Muallem oturuyor.

Pazartesi: 

12.00

Jazz Club (Yeni program)

Hazırlayan: Dağhan İş

Önceki dönemlerde dansın peşinde koşturan Dağhan İş bu yayın döneminde “İçinden caz geçenler”in peşine düşüyor.

13.00

Babil'den Sonra

Hazırlayan: Ercüment Gürçay

Dünyanın her yanından rüzgâra bırakılmış sesler bu yayın döneminde Pazartesi günleri saat 13.00’te.

19:00

Halk Takvimi (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayan: Kansu Şarman

Meteoroloji öncesi iklim bilgeliğinin güncelliği ve iklimin tarihe etkisi hakkında haftalık raporlar ve anekdotlar, Kansu Şarman tarafından bu yayın döneminde Açık Dergi içinde ele alınıyor.

20.00

Yerli (Yeniden program)

Hazırlayan: Tayfun Polat

Yerli müzik sahnesinde ana akımın dışında kalanlar bu yayın döneminde geri dönüyor.

24.00

Asfalya (Yeni program)

Hazırlayan: Gülşah Görücü

Asfalya programında Gülşah Görücü, güncel müzik sahnesinden saykodelik (psychedelic) - rock, eklektik - rock ve blues - rock parçalarına yer veriyor.

Salı:

15.30 (15 günde 1)

Türk İşi Kovboylar (Yeni program)

Hazırlayan: Utku Uluer

Western filmleri, sinemanın ortaya çıktığı günden beri sinemanın içerisinde. Amerikan sinemasında da özellikle John Wayne ile çok geniş seyirciye ulaşan bu filmler tüm dünyaya Vahşi batıyı, bazen taraflı, bazen olduğundan daha farklı tanıttı. İlerleyen yıllarda  Amerikalıların dışında İtalyanlar, İspanyollar, Almanlar ve hatta Japonlar tarafından western filmleri çekilmeye başladı. Sergio Leone gibi bir İtalyan yönetmenin filmlerinin Türkiye’de iyi iş yapması yapımcıların ilgisini çekti. Ve kovboy filmleri Yeşilçam'da bir furyaya dönüştü. 

Bu kovboy filmlerinin pek çoğu günümüze ulaşmadı veya çok kötü birer kopyası ulaştı. Türk İşi Kovboylar programında ilk çekilen kovboy filminden günümüze, kovboy filmleri ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.

16.30 (15 günde 1)

Nöroblog (Yeni Program)

Hazırlayanlar: Taner Yılmaz ve Onur Arpat

Nörobilimle ilgili popüler konuları 2 yıldır Nöroblog Podcast üzerinden takip etmeyi sürdüren Taner Yılmaz ve Onur Arpat bu yayın döneminde Açık Radyo’da. İkisi de klinik sinirbilim alanında çalışan programcılar, insan beyni, zihni ve davranışları hakkında bilgileri dinleyiciyle paylaşıyor.

18:50 (Salı ve Perşembe)

Dünya Sinema Sözlüğü (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay 

Önceki dönemlerde Altyazı Aylık Sinema Dergisi'nin Türkiye Sinema Sözlüğü’nü radyoya taşıyan Oğulcan Bakiler ve Sabahat Özay bu yayın döneminde yine Altyazı tarafından hazırlanan Dünya Sinema Sözlüğü'nü dinleyiciyle paylaşıyor. 

19:00 (15 günde 1)

Trapez Kadro (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Seçil Zor ve Zeynep Araboğlu

Açık Dergi'de Kadın Bisikletliler mikrofon başına geçiyor. Serbest Atış yayınıyla dönüşümlü olarak bizlerle her bölümünde farklı yaşam çevrelerinden bisikletçi kadınlar bisiklet deneyimlerini paylaşıyor.

19:00 (15 günde 1)

Serbest Atış (Gün ve saat değişikliği)

Hazırlayanlar: Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin

Serbest Atış, basketbol sporunu güncel gelişme ve haberlerin yanı sıra kültürel ve sosyal bağlamlarıyla değerlendirmeyi sürdürüyor. Yine 15 günde 1 ritmi ile, ama bu yayın döneminde Salı akşamları 19:00'da.

24.00

Numune Hastanesi (Yeni program)

Hazırlayan: Cüneyt Bolak

Kaydedilmiş her türlü ses, bir progresif rock şarkısı ya da bir hint ragası, “Eşkıya” filminden bir diyalog ya da eski bir tv reklamı prodüktörlerin ellerinde yeniden hayat bulur. Doktor Frankenstein’ın canavarı gibi! 70lerin sonunda sampler’ın icadıyla müzik bir daha eskisi gibi olmadı. Özellikle Hip Hop’ta kesilen, biçilen ve yeniden hayat bulan “numune”lerin masaya yatırıldığı Numune Hastane’sinde örneği alınan ve bu örneklerle yapılan şarkıların izi sürülüyor. Sampling marifetiyle üretim yapan prodüktörler ve bu üretimleri altyapı olarak kullanan rapçilerin de konuk olduğu Numune Hastanesi dinleyicilerini “Ses Gezegeni’nde Örnek Avı”na davet ediyor.

Çarşamba: 

14.00

Vegan Sağlık (Yeni program)

Hazırlayanlar: Kevser Başkara ve Osman Erk

İnsanın ve gezegenin geleceği için bitki temelli beslenmenin konuşulduğu program ekibine bu yayın dönemi Prof. Dr. Osman Erk dahil oluyor.

18:50

Tasarım Sözlüğü (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayan: Muğlak Standartlar Enstitüsü

Muğlak Standartlar Enstitüsü'nün uzun süredir üstünde çalıştığı ve memlekete özgü tasarımsal terim ve icatların derlendiği müstesna Tasarım Sözlüğü'nün maddeleri Enstitü üyelerince her Çarşamba akşamı birer maddeyle radyoda seslendirilmeye başlıyor.

24.00

Alan Kod 212

Batu Boran (GdR)

Manhattan ve İstanbul Rumeli yakasının telefon alan kodlarının birbiriyle aynı olmasından yola çıkan Batu Boran, müziğin bu iki başkentini disco-funk köklerine sıkı sıkıya bağlı bir house setiyle birbirine bağlıyor. 

Perşembe: 

12.00

Afrikon (Yeni program)

Hazırlayan: Ufuk Aktaş

“Afrika üzerinde dolaşan sesler” şiarıyla yolan çıkan programda her hafta Afrika’nın başka bir ülkesinden geleneksel ve gelenekselden beslenen yeni icralar dinliyoruz.  

19:00 (15 günde 1)

Fransız Öpücüğü (Gün ve saat değişikliği)

Hazırlayan: Devrim Özkan 

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi'de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor. 

Cuma: 

11.00

Yeter ki İste 

Hazırlayanlar: Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç

Ultra maratoncu çiftimiz Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç’ın farklı disiplinlerden amatör ve profesyonel sporcu konuklarıyla alanlarındaki deneyimleri paylaştıkları Yeter ki İste, bu yayın döneminde bir saatlik bir program formatıyla dinleyiciyle buluşuyor.

13.00

Önce Sağlık (Yeniden program)

Hazırlayanlar: Betigül Öngen, Ayşegül Tözeren ve Selim Badur

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette. 

14.00

Bir Yaşam Dili (Yeni program)

Hazırlayanlar: Deniz Spatar ve Canan İrtem

İsmini Marshall Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim - Bir Yaşam Dili kitabından alan programda, anlaşmazlık içindeki bütün tarafları empati ile can-ı gönülden dinleyerek anlama, bu yoldan bağlantı kurarak işbirliği zemini yaratma ve herkesin ihtiyacının gözetildiği ortak çözümler üretme sanatı olan Şiddetsiz İletişim, çeşitli boyutları ile ayrıntılı olarak ele alınıyor.

18:50

Duygular Sözlüğü ( Açık Dergi'de yeni köşe) 

Yazan: Tiffany Watt Smith

Çeviren: Hale Şirin

Okuyan: Ömer Madra

Kolektif Kitap

Neredeyse her şeyin sözlüğünü yayınlama sürecine giren Açık Dergi yeni yayın döneminde duyguları da işin içine karıştırmaya karar verdi! Tiffany Watt Smith'in kaleme aldığı ve Kolektif Kitap tarafından Türkçe'ye kazandırılan Acımadan Zevklenmeye Duygular Sözlüğü, Ömer Madra'nın sesinden Cuma akşamları birer maddeyle radyo yayınına karışıyor.

19.00 (15 günde 1)

Üçüncü Mekan (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayan: Sevil Sarp

Dergi'nin Sevil Sarp tarafından hazırlanıp sunulan bu yeni bölümünde 15 günde 1 İstanbul'da faaliyette bulunan bir kütüphaneye gidiyoruz. Kullanıcıların ve çalışanların konuk edildiği program şehrin kültür haritasına mütevazı ve fakat kendince önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor.

19.30 (15 günde 1)

Mazruf (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayan: Murat 'mrt' Seçkin ve Audioban 

İki haftada bir yayımlanan “Mazruf” müzik sektöründe, özellikle bağımsız sahnede yer alan kolektif, müzisyen ve projelerin yanı sıra, sahne arkası – yani masabaşı –işleri yüklenen ekip ve kişilerin seslerine de kulak veriyor. Mülakatlar ve bolca müzik eşliğinde ve 15 günde bir.

19.30 (15 günde 1)

Bir Baba Indie ile Başköşe (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Tuğçe Yapıcı ve Cihad Satıroğlu

Bir Baba Indie ekibi ise yine 15 günde 1, yerli sahneden bir müzisyenle kendi albümü üzerine derin bir söyleşi ve dinleme seansı sunuyor.

Cumartesi: 

15.00

Sadânüvîs (Yeniden program)

Hazırlayan: Cemal Ünlü

Açık Radyo’nun efsane programlarından Sadanüvis geri dönüyor. Fonograf, gramofon ve taş plak kayıtları Cemal Ünlü’nün anlatımıyla Cumartesi günleri saat 15.00’de Açık Radyo’da

01.00

Flow (Yeni program)

Hazırlayan: Özgür Özer

Cazdan elektroniğe uzanan türler arası bir gece müziği seçkisi. 

48. Yayın Dönemi'nde programlarına ara veren programcılarımıza teşekkür ederiz. (Alfabetik sırayla)

Barış Demirel

Can Gümüş

Cem Erciyes

Engin Geçtan

Evren Şentürk

Evrim Hikmet Öğüt

Göktuğ Ülkar

Hakan Gencol

Jülide Kayaş

Kaya Soylu

Mert Şentürk

Mesut Özkeçeci

Naci Aklan

Nuran Yüce

Onur Yıldız

Özdeş Özbay

Sibel Engingök

Şenol Ayla

Timuçin Oral

48. Yayın Dönemi program jingle'larında bize sesini verenler (Alfabetik Sırayla)

Burcu Kuğu, Deniz Koloğlu, Tolga Korkut, Ürüncan Keskin

Teknik Ekip

Ömer Şahin, Barış Demirel, Selahattin Çolak ve Robılınd Tayar