Açık Yeşil - Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi

Açık Radyo Kitapları
-
Aa
+
a
a
a

Ömer Madra, Ümit Şahin

Can Yayınları / Bilim

"Açık Yeşil - Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi" kitap kapağı

16 yaşındaki 'Grevci Greta' Davos’ta 'kâinatın efendilerinin' yüzüne karşı “Yanmakta olan evimiz”den bahsediyor: “Tarihin öyle bir dönüm noktasındayız ki, medeniyetimizi tehdit eden iklim krizi hakkında herkesin bunu açıkça dile getirmesi gerek."

Ömer Madra ile Ümit Şahin bu varoluş krizine karşı 2008'de Açık Radyo’da 'Açık Yeşil' programını başlattılar. 10 küsur yılda Türkiye’den ve dünyadan destansı bir yayın yolculuğu... Kitap, bunların bir 'ekoloji rehberi'ne dönüştürülmüş hali.

Her gün 150 ilâ 200 canlı türünün yok olduğu Antroposen (insan) çağında kıyamete doğru pupa yelken gidiyoruz. 'Kapitalosen' demek daha isabetli olur diyenler de var. Bir yazar da Lady Macbeth’in hezeyanlarını hatırlıyor: “Yapılanı yapılmamış yapamayız.”

Durum gerçekten berbat görünüyor. Ama – durun bakalım... Belki bir şans! İşte yeni kuşak dünya şehirlerinin sokak ve meydanlarında göründü. Kitaptaki 'kehanet'lerden biri de o: 2014’te New York’taki 400 bin kişilik tarihî iklim yürüyüşünde çocukların duruma “vaziyet ettikleri” öngörülmüştü! Ve işte şimdi ve buradalar! Günümüzün 'çevre muharipleri.' Hayatın haysiyetini korumak için kendilerini ekoloji krizini önlemeye adamışlar... “İlan-ı İsyan” etmekteler.

Kitabımız en çok onlara dair. Siz de çocuktan alın haberi. Ve takipte kalın.