Sokakta Üç Gece

Sokakta Üç Gece

24 Mayıs 2017
Hürriyet / Emre Yunusoğlu

Açık Gazete'de gazeteci Savaş Özbey konuğumuzdu. Hürriyet gazetesinde yayımlanan İstanbul'da yaşayan evsiz insanların hayatına dair yaptığı haberi ve bu haber için sokakta yatıp kalktığı, parasız, kredi kartsız ve telefonsuz olarak geçirdiği üç gün ve üç geceden öğrendiklerini konuştuk.

24 Mayıs 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Savaş Özbey Açık Gazete'nin konuğu olarak Açık Radyo'da.

Savaş Özbey'in Hürriyet gazetesinde yayımlanan haberi şöyle bitiyor:

Siz ne yapabilirsiniz?

Şefkat-Der (0212 244 85 97) evsizlerle ilgili en eski sivil toplum örgütü. 1995’te, Konya’da kurulmuş. Evsiz erkek ve kadınlara barınak sağlamış. İstanbul’da altı yıldır varlar. Tophane’deki merkezlerinde yedi ülkeden 18 kişi, Galata’daki yerlerinde 22 kişi kalıyor. Tedavi için şehir dışından gelen muhtaçlara da yardım ediyorlar.

Yedi ay önce içlerinden bir kardeş dernek doğdu: Çorbada Tuzun Olsun. (0505.996 71 34) Onlar da evsizlere çorba dağıtmaya başladı. Her akşam 20.30’da Cihangir’de, sonra Taksim’de çorba dağıtıyorlar. Onlar çorba vermeye başlayınca Şefkat-Der de onların yanında katı yemek dağıtmaya başladı: Pilav, kurufasulye, makarna... Aynı şeyi Anadolu Yakası Üsküdar’da Erdemler Dayanışması yapıyor. (0543.740 52 85)

En yeni oluşumsa Hayata Sarıl Derneği (hayatasaril.org). Kurucusu Ayşe Hanım küçükken aile içi tacize uğramış, sonra da eşi tarafından geneleve satılmış bir kadın. Şimdi zor durumdaki başka insanlara yardım etmeye çalışıyor. Çok yakında Taksim’de Zencefil’in tam karşısında bir lokanta açacak. Bu lokantada evsizler çalışacak, akşam artan yemekler de yine evsizlere dağıtılacak.

Bu çalışmalara katılmak için birçok alternatif var. Para bağışı ya da yemekler için malzeme bağışı yapabilirsiniz. Ekmekten tuza kadar her şeye ihtiyaç var. İşgücü olarak da haftanın belli bir günü ister bireysel, ister şirket, üniversite ya da kulüp olarak yemek pişirme ve dağıtma işinde gönüllü olabilirsiniz. Aralarında her siyasi görüşten, dini inanıştan, sosyal statüden insan var ama bunları konuşmak yasak.

Haberin tamamını okumak için buraya tıklayın.